يکشنبه ۲۹ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۵:۵۷
کد خبر: ۲۱۴۰۴۴
تاریخ انتشار: ۱۸ فروردين ۱۴۰۰ - ۲۰:۳۷
رئیس ‌کمیسیون کشاورزی مجلس:رئیس ‌کمیسیون کشاورزی مجلس ، عمده دلایل گرانی نرخ مرغ را به وزارت خانه‌های صمت و جهاد کشاورزی مربوط دانست.
سید جواد ساداتی نژاد با ‌اشاره به گزارش ماده 45 مطرح شده در جلسه مجلس افزود: بخشی از مسائل و مشکلات گرانی اقلام کشاورزی به وزارت صمت مربوط می‌شود که تعیین قیمت مرغ یکی از آنهاست.
وی ادامه داد: وقتی قیمت مرغ 17 هزار و 100 تومان تمام می‌شود، اگر قیمت 14 هزار و 400 تومان تعیین کنیم معلوم می‌شود مرغدار جوجه‌ریزی نمی‌کند و مرغی تولید نمی‌شود.  ساداتی نژاد تصریح کرد: یکی دیگر از نواقص موجود در وزارت صمت؛ حضور یک نفر از اعضای تنظیم بازار در میان 14 نفری است که برای قیمت گذاری، صادرات و واردات محصولات کشاورزی تصمیم می‌گیرند؛ مگر می‌شود که فقط یک نفر از اعضای تنظیم بازار در میان تصمیم گیرندگان محصولات کشاورزی در وزارت صمت وجود داشته باشد؟ وی ادامه داد: وزارت صمت هیچ شبکه منظم و دقیقی برای توزیع کالا ندارد و هنوز هم نابسامانی‌هایی در این موضوع وجود دارد؛ این 3 معضل و مشکل موجود از سوی وزارت صمت را درباره موضوع گرانی‌ها می‌توان مطرح کرد.به گزارش خبرگزاری تسنیم، رئیس‌کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس به وجود مشکلاتی در بخش توزیع محصولات از سوی وزارت جهاد کشاورزی هم‌اشاره کرد و افزود: خروج مرغ‌های کمتر از 45 روز از مرغداری‌ها هم به عنوان بخشی از مشکلات وزارت جهاد کشاورزی شناخته می‌شود طبیعی است این موضوع، وزن‌گیری را کاهش می‌دهد و سبب می‌شود 50 الی 60 هزار تن در 3 ماه گذشته کاهش میزان مرغ داشته باشیم؛ به این علت باید جوجه‌ریزی از 110 میلیون به 130 الی 140 میلیون افزایش می‌یافت که البته این اقدام انجام نشد.
ساداتی نژاد همچنین تنظیم نکردن نرخ ارز ترجیحی از سوی بانک مرکزی را موجب انباشت نهاده در گمرکات کشور دانست و گفت: البته نمایندگان وزارت کشور هم به عنوان یکی از عوامل در ستاد تنظیم بازار حاضر بودند اما دستورات این ستاد را رعایت نکردند و قیمت‌های بالاتری را اعلام کردند. وی شاه بیت مشکلات گرانی مرغ را در بازار فساد و رانت به وسیله تخصیص ارز 4200 تومانی و اجرا نشدن قانون اختیارات جهاد کشاورزی عنوان کرد و افزود: متأسفانه وزارت صمت و جهاد کشاورزی مدام توپ را در زمین یکدیگر می‌اندازند.
وزارت جهاد کشاورزی:
ناچار به افزایش قیمت مرغ بودیم!
در همین حال معاون توسعه بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی مدعی شد: برای جبران افزایش هزینه تولید مرغ و پایداری تولید، ناگزیر به افزایش قیمت شدیم.
به گزارش صدا و سیما؛ امید گیلان پور در ارتباط تصویری با خبر ۱۴ شبکه یک سیما، افزود: افزایش در عواملی مانند دستمزد، هزینه حمل‌ونقل، بستر پرورش و افزایش قیمت واکسن و دارو‌ها که حدود ۴۰ درصد هزینه تولید مرغ را تشکیل می‌دهند موجب شد برای پایداری تولید، قیمت مرغ را افزایش دهیم.
وی اضافه کرد: در مورد مرغ و تخم مرغ نهاده اصلی یعنی خوراک طیور را با ارز ۴۲۰۰ تومانی تهیه می‌کنیم و در اختیار تولیدکنندگان قرار می‌دهیم. در این آنالیزی که منجر به قیمت ۲۴ هزار و ۹۰۰ تومان شده است هزینه خوراک طیور در مقایسه با زمانی که قیمت ۲۰هزار و ۴۰۰ تومان را محاسبه کردیم کمتر از ۵۰ تومان افزایش داشته است. زیرا در آن زمان ما همه خوراک دام را نمی‌توانستیم به قیمت مصوب تهیه کنیم، اما اکنون همه نیاز مرغداران با قیمت‌های مصوب در اختیارشان قرار می‌گیرد.


نام:
ایمیل:
* نظر: