دوشنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۹ - ۲۱:۴۷
کد خبر: ۲۰۳۸۹۹
تاریخ انتشار: ۰۱ آذر ۱۳۹۹ - ۲۰:۲۱
جانشین وزیر دفاع گفت: دیر یا زود به رادار‌های فضاپایه نیازمند خواهیم شد لذا باید بسترهای لازم را در این رابطه ایجاد کنیم. سردار قاسم تقی‌زاده جانشین وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در کنفرانس رادار و سامانه‌های مراقبتی در دانشگاه صنعتی مالک‌اشتر با بیان اینکه جهت پیشرفت در حوزه پدافندی که از اولویت‌های نیروهای مسلح و کشور است، جامعه علمی‌باید به چند راهبرد توجه داشته باشد، افزود: ایجاد توازن میان رادار‌های کشف‌کننده و رادار‌های عملیاتی یکی از این راهبردهاست و ما در حوزه رادار‌های پیشرفته و پیچیده، کار‌های بسیار خوبی را تاکنون انجام داده‌ایم.
وی افزود: امروز در دنیا و در حوزه رادار‌های آرایه فازی پسیو و اکتیو کار‌های بزرگی انجام شده است و خوشبختانه جمهوری اسلامی ایران نیز در این رابطه به انواع و اقسام باندهای مورد نیاز، دست یافته است؛ این موضوع بیانگر مدیریت شایسته و ممتاز در این رابطه است که سبب شده به سامانه‌های مراقبتی مطلوبی جهت پدافند هوایی دقیق و قدرتمند دست یابیم.
سردار تقی‌زاده تصریح کرد: امروز با توسعه تحقیق و رشد هسته دانا و شبکه ملی توانا و با بهره‌گیری از این منطق توانستیم که در راستای ارتقای رشد سطح علمی‌و تکنولوژیکی در حوزه سامانه‌های مراقبتی با 93 دانشگاه و شبکه همکاران صنعتی و شرکت‌های دانش‌بنیان 523 قرارداد منعقد کنیم و پیش‌بینی می‌شود که در 5 سال آینده این جریان به 6 برابر گسترش پیدا کند.
وی افزود: دانشگاه صنعتی مالک‌اشتر نقش بسیار مهمی‌در توسعه اندیشه‌ها و انگاره‌های این بحث داشته است و دانشجویان بسیار ممتازی را تقدیم صنایع دفاعی کرده است؛ من فکر می‌کنم با این منطق و اندیشه ان‌شاءالله شاهد توسعه نیروی انسانی در مباحث برق الکترونیک، مخابرات و به‌ویژه سنسور‌های تشعشعی باشیم.
جانشین وزیر دفاع خاطرنشان کرد: امروز میانگین سنی دانشمندان ما در مباحث رادار حدود 32 سال است و این بیانگر آغاز راهی پرفروغ و پرافتخار و مناسب برای توسعه در این مسیر است.
وی گفت: دفاع هوایی در حقیقت یک شبکه و مجموعه از مؤلفه‌ها و سنسور‌ها و جنگ الکترونیک محسوب می‌شود که برای هر مرحله از دفاع به پیشرفت‌های لازم دست یافته‌ایم. امروز کار‌های بزرگی در صنعت راداری انجام گرفته است و نیرو‌های مسلح با تعامل و همکاری توانسته‌اند بسیاری از رادار‌های پیشرفته را عملیاتی کنند.
سردار تقی‌زاده ادامه داد: وزارت دفاع برای توسعه اندیشه‌های راداری برنامه‌های بسیار خوبی را تعریف کرده است و خوشبختانه ما در مجموعه ستاد کل نیرو‌های مسلح نیز اقدامات مؤثری را شاهد هستیم.
تولید رادار‌های پیشرفته در دستورکار
وی تولید رادار‌های پیشرفته را از جمله برنامه‌های در دستورکار عنوان کرد و گفت: ما باید با ارتقای سطح دقت، پیشرفت در حوزه کشف و شناسایی سمت و ارتفاع و ماهیت اهداف به کیفیت بالاتری دست یابیم تا بتوانیم در تشخیص و تفکیک اهداف به کیفیت بالایی برسیم.
جانشین وزیر دفاع یکی دیگر از برنامه‌ها را استمرار توان عملیاتی در فضای الکترومغناطیسی عنوان کرد و گفت: تلاش ما بر این است تا هجمه‌های عظیم الکترومغناطیسی دشمن را از بین ببریم و برای شفاف‌تر شدن فضا تلاش کنیم.
وی در ادامه به کاربرد راهبرد‌های غیرنظامی در بخش رادار‌ اشاره کرد و گفت: برای کاهش تصادفات و تلفات جاده‌ای باید به سمت رادار‌های خودرویی برویم و همچنین بهره‌گیری از رادارهای کنترل مرزی و مرزبانی با توجه به مساحت و مرز‌های طولانی کشورمان می‌تواند درحوزه برقراری امنیت مرز‌ها کمک شایانی به ما بکند.
به گزارش تسنیم، سردار تقی‌زاده با بیان اینکه دیر یا زود به رادار‌های فضاپایه نیازمند خواهیم شد، افزود: ما باید در فضا‌های علمی‌کشور این موضوع را مطرح و دنبال کنیم و بسترهای لازم را در این رابطه داشته باشیم تا کشور در آینده دچار غافلگیری فناورانه راهبردی نشود.


نام:
ایمیل:
* نظر: