جمعه ۰۹ آبان ۱۳۹۹ - ۰۵:۲۷
کد خبر: ۲۰۱۲۰۳
تاریخ انتشار: ۲۷ مهر ۱۳۹۹ - ۲۲:۰۳
تعداد انگشت شماری از منتقدان رئیس‌جمهور، به جای نقد علمی و تاریخی و یا نقد کارشناسانه سیاسی اظهارات وی درباره صلح امام حسن(ع) از ادبیاتی استفاده کردند که موجبات بهره‌برداری و جنجال‌سازی جریان تحریف را فراهم کرد.سرویس سیاسی-

اظهارات اخیر رئیس‌جمهور در مورد «صلح امام حسن(ع)» که به‌نوعی تحریف تاریخ از سوی ایشان بود، واکنش بسیاری از فعالان و کارشناسان دینی و سیاسی را در پی داشت.
رئیس‌جمهور روز چهارشنبه گذشته در جلسه هیئت دولت و به مناسبت فرارسیدن ایام رحلت پیامبر اکرم (ص) و شهادت امام حسن مجتبی (ع)، به بیان موضوعی تکراری پرداخت؛ موضوعی که برای چندمین بار دستمایه جنجال و حواشی بسیاری شد.
رئیس‌جمهور گفت: «امام حسن(ع) در پاسخ به اعتراض برخی از اصحاب خود در مورد پیمان صلح ایشان، فرمود جامعه اسلامی که فقط شما ۱۰-۲۰ نفر نیستید. من در مسجد رفتم برای مردم سخنرانی کردم و دیدم اکثریت قاطع صلح می‌خواهند، صلح را انتخاب می‌کنم. امام مجتبی (ع) به ما می‌آموزد مرد جنگ باشیم به روز جنگ و مرد صلح باشیم به روز صلح. اگر در روز صلح جنگ کردیم و اگر در جنگ صلح کردیم هر دو خطا و‌اشتباه است. به موقع باید بایستیم و بجنگیم و به موقع هم باید صلح کنیم.»
بعد از این اظهارات بسیاری از فعالان سیاسی و فرهنگی به سخنان رئیس‌جمهور در وضعیت کنونی کشور واکنش نشان دادند.
فارغ از ضرورت واکاوی این پرسش که چرا رئیس‌جمهور دوباره در مورد صلح امام حسن(ع) و معطوف کردن نگاه‌ها به مذاکره با آمریکا روی آورده است – که البته باید در جای دیگری در زوایای آن دقیق شد و آن را بررسی کرد- نکته قابل‌تأمل ماجرا واکنش تندوتیز برخی چهره‌های سیاسی و رسانه‌ای است.
یکی از این چهره‌های سیاسی در توییتی در انتقاد به اظهارات اخیر روحانی نوشت: «او آن‌قدر وقیح است که ملت خویش را به مسخره گرفته است! کشور به حال خود رها شده و مردم در تأمین مایحتاج خویش درمانده‌اند و زیرخط فقر دست‌وپا می‌زنند. رئیس‌جمهور در بند حفظ خط ریش خویش است! اف بر تو باد که ملتی را شرمنده کرده‌ای».
چهره‌ای دیگر هم ضمن بیان مطالبی که از سوی جریان تحریف دستمایه حاشیه‌سازی و برجسته‌سازی قرار گرفت، در صفحه مجازی خود در توییتر نوشت: «جناب روحانی! اگر برای توجیه مذاکره با دشمن، علت صلح امام حسن با معاویه را خواست اکثر مردم از امام ذکر می‌کنید! امروز اکثریت قاطع ملت ایران به کمتر از عزل و مجازات شما راضی نمی‌شوند؛ با منطق شما، رهبر انقلاب باید دستور دهند هزار بار شما را اعدام کنند تا دل مردم عزیز راضی شود»
گرچه بسیاری از منتقدان از اظهارات حجت‌الاسلام روحانی در مورد صلح امام حسن(ع) ابراز «تعجب» کردند و آن را مصداق «تحریف تاریخ» دانستند یا آنکه این قبیل حرف‌های تکراری روحانی را «حاشیه‌سازی برای فرار از پاسخگویی» و یا علامت دادن به طرف آمریکایی» عنوان کردند اما بیان انتقادات تندوتیز مزبور، بهانه‌ای دست داد تا جریان تحریف فعال شده و اصل ماجرا را به انحراف
بکشاند.
بسیار روشن است که مدعیان اصلاحات، استاد ماهیگیری از آب گل‌آلود هستند و دنبال گزاره و یا محور رسانه‌ای خاص هستند تا با عملیات روانی در فضای رسانه‌ای کشور، اذهان عمومی را از اصل ماجرا منحرف کرده و اذهان را اسیر مسائل فرعی و حاشیه‌ای کنند.
شیطنت­ها و تیترهایی مانند «روحانی، سیبل توهین اصولگرایان»، «مخالفان روحانی در فاز تهدید و توهین»، «حمله به روحانی»، ««از موج توهین تا تهدید به اعدام» و «حمله به روحانی، عملیات فرار به جلو» محصول بدانتقادی، این دسته از فعالان سیاسی است.
جالب آنکه روز گذشته، مدعیان اصلاحات ضمن مظلوم‌نمایی تلاش کردند تا با وارونه‌نمایی و برجسته‌سازی این قبیل اظهارات رادیکال، القا کنند که انتقادها به رئیس‌جمهور برای سرپوش گذاشتن بر کارنامه خالی مجلس یازدهم بوده است! و این درحالی‌که است که اتفاقاً بیانات تکراری روحانی در مورد صلح امام حسن(ع) برای حاشیه‌سازی و فرار از پاسخگویی بوده است. علاوه‌بر آنکه عملکرد مجلس یازدهم و کم و کیف طرح‌ها و مصوبات و نظارت‌های میدانی نمایندگان طی 6 ماه گذشته مدلول این ادعاست که حرف اصلاح‌طلبان از اساس باطل است!
لازم به توضیح نیست که هدف جریان تحریف، مظلوم‌نمایی، هیاهو و جنجال‌سازی برای فرار از پاسخگویی است. درحالی‌که قیمت‌ها روزبه‌روز افزایش می‌یابد و مردم با مشکلات تورم و گرانی‌های چند صددرصدی در بازار خودرو و مسکن و ارز و حتی برخی کالاهای اساسی دست‌وپنجه نرم می‌کنند، بیان اظهارات حاشیه‌ساز و معطوف کردن فضای رسانه‌ای کشور به مسائل فرعی و دست چندم از سوی رئیس‌جمهور چه چیزی جز انحراف افکار عمومی از مسائل اصلی را دنبال می‌کند؟
علاوه‌بر تیترهای دیروزنامه­‌های زنجیره­‌ای، برای اثبات بهره‌برداری سیاسی اصلاح‌طلبان از انتقادات تند برخی دوستان همین بس که سردبیر یکی از سایت‌های حامی دولت، این انتقادات را «هدیه‌ای به رئیس‌جمهور» عنوان کرد و در مطالبی توهین‌­آمیز نوشت: لابد روحانی امشب پای نماز، جناب ذوالنور و منتقدان فرشته‌وار و نجات‌دهنده‌ای چون او را دعا کرده و از ته دل، در پیشگاه پروردگار، مدح و ثنایش گفته... که به لطف این نماینده تندخوی «اقلیت محض»، گروهی از «حامیان خاموش و مأیوس دولت» را درجا زنده کرد و حتی بسیاری از مخالفان روحانی را هم در حمایت و حفاظت از او و «جمهوریت» پای‌کار آورد!


نام:
ایمیل:
* نظر: