چهارشنبه ۰۹ مهر ۱۳۹۹ - ۱۷:۵۴
کد خبر: ۱۹۸۳۸۴
تاریخ انتشار: ۲۴ شهريور ۱۳۹۹ - ۲۲:۲۹
رئیس‌رکن اطلاعات وزارت دفاع انگلیس گفت، موشک راهبردی «بروستنیک» روسیه برای زیرساخت‌های انگلیس و آمریکا تهدیدی بسیار جدی است.

رقابت تسلیحاتی بین روسیه و غرب با بالا گرفتن تنش‌ها بین دو طرف، شدت گرفته است. طی سال‌های اخیر روسیه با ساخت تسلیحات راهبردی در این حوزه وحشت سران ناتو را برانگیخته است.
رئیس‌رکن اطلاعات وزارت دفاع انگلیس نیز در جدیدترین مورد، نسبت به یک نوع موشک راهبردی (اتمی) روسیه هشدار داد. به نوشته خبرگزاری «اسپوتنیک»، سرلشکر «جیک‌هاکنهال» رئیس‌رکن اطلاعات وزارت دفاع انگلیس گفت که موشک راهبردی «بروستنیک»  (اسکایفال در ناتو) قادر به استقرار در جو زمین برای مدت‌هاست  و می‌تواند در هر لحظه تهدیدی باشد.
این مقام ارشد نظامی انگلیس طی یک نشست خبری با حضور نمایندگان دستگاه‌های اطلاعاتی  استرالیا، کانادا، آمریکا و نیوزیلند گفت: «مسکو در حال سنجش  یک موشک کروز است که می‌تواند از جهات مختلف حملات غیر منتظره انجام دهد».
وی در ادامه افزود که سرمایه‌گذاری روسیه در قابلیت‌های
زیر سطحی و زیر دریایی امکان حمله نیروهای مسلح روسیه به
زیر ساخت‌های دشمنانش را فراهم می‌کند.
سرلشکر‌هاکنهال گفت: «این قابلیت‌ها در کنار هم به روس‌ها این امکان را می‌دهند زیرساخت‌های غیرنظامی و نظامی انگلیس و متحدانش را در معرض خطر حمله مستقیم متعارف و اتمی قرار دهند».
به نوشته این منبع خبری، موشک بروستنیک یکی از 6 جنگ افزار راهبردی روسیه است که در 2018 از سوی «ولادیمیر پوتین» رونمایی شد.
وبگاه آمریکایی «نیوز مکس» نیز چندی قبل طی گزارشی، به ناتوانی سامانه‌های پدافند هوایی آمریکا برابر موشک‌های پیشرفته مافوق صوت جدید روسیه پرداخت و نوشت، روسیه  سوم ژوئن سال 2018 (13 خرداد 97)یک موشک جدید را یک سال جلوتر از زمان اعلام شده قبلی، آزمایش کرد.
این موشک که «زیرکان» نام دارد، سرعتی معادل 4600 مایل در ساعت دارد، که 6 برابر سرعت صوت است. به عبارت دیگر، این موشک تنها سه ساعت و 15 ثانیه بین پرتاب و اصابت به هدف در آمریکا زمان نیاز دارد.
«تیم ریپلی» کارشناس نشریه تخصصی «جینز»، نیز تایید کرده است که موشک «زیرکان» کل پدافند هوایی غربی را تسلیم خود می‌کند.وی هشدار داد که روسیه در این بخش، از آمریکا بسیار پیش افتاده است.نام:
ایمیل:
* نظر: