چهارشنبه ۰۹ مهر ۱۳۹۹ - ۱۹:۵۷
کد خبر: ۱۹۸۳۷۸
تاریخ انتشار: ۲۴ شهريور ۱۳۹۹ - ۲۲:۲۷
بنابر اعلام سازمان‌های حقوق بشری مختلف، طی 2000 روز تجاوز ائتلاف سعودی به یمن، بیش از 16 هزار نفر شهید شده‌اند و دو میلیون کودک یمنی نیز از سوء تغذیه شدید رنج می‌برند.

تجاوز ائتلاف سعودی به یمن در 66 ماه گذشته، بزرگترین تراژدی را خلق کرده است. حملات وحشیانه عربستان و امارات به یمن باعث کشته شدن هزاران غیر نظامی شده و بسیاری بر این باور هستند که نزدیک به 100 هزار نفر در این جنگ کشته شده است. اما آمارها در این مورد متفاوت است. در این راستا، مرکز حقوق بشری
«عین الانسانیه» آمار جنایت‌های ائتلاف سعودی طی ۲۰۰۰ روز حمله مستمر به یمن را منتشر کرد. بر اساس گزارش شبکه «المسیره»، این مرکز اعلام کرد، تعداد شهدا و مجروحان در این مدت به ۴۳ هزار و ۱۸۱ نفر رسیده است. بر این اساس، تعداد شهدا ۱۶ هزار و ۹۷۸ نفر است که در میان آنها 3000 و ۷۹۰ کودک و ۲ هزار و ۳۸۱ زن وجود دارد. همچنین تعداد مجروحان به ۲۰۶ هزار و ۲۰۳ نفر رسیده که در میان آنها ۴ هزار و ۸۹ کودک و 2000 و ۷۸۰ زن دیده می‌شود.
بر اساس این گزارش، تعداد تأسیسات و مراکز تخریب شده و آسیب دیده به ۹ هزار و ۱۳۵ رسیده است. حملات ائتلاف سعودی همچنین باعث نابودی یا وارد کردن خسارت به ۱۵ فرودگاه، ۱۶ بندر، ۳۰۴ نیروگاه و ژنراتور برق و ۵۴۷ شبکه ارتباطی شده است و تعداد تأسیسات تخریب شده و آسیب دیده به ۹ هزار و ۱۳۵ عدد رسیده است. جنگنده‌های ائتلاف سعودی همچنین 2000 و ۹۸ انبار و شبکه آبرسانی و ۱۹۶۵ مرکز دولتی و ۲۲۰۰ جاده و پل را عمدا هدف گرفته‌اند.
طبق این گزارش، تعداد منازل خسارت‌دیده و نابود شده به خاطر حملات به ۵۶۵ هزار و ۹۷۳ واحد، تعداد مراکز خدماتی به ۵۷۶ هزار و ۵۲۸ و تعداد مراکز دانشگاهی آسیب دیده به ۱۷۶ هزار رسیده و این حملات همچنین ۱۳۷۵ مسجد، ۳۵۶ مرکز گردشگری و ۳۸۹ بیمارستان و مرکز درمانی را تخریب کرده است.
مرکز عین‌الانسانیه تأکید کرده، ائتلاف سعودی ۱۰۹۵ مدرسه و مرکز آموزشی و ۶۷۳۲ زمین زراعی، ۱۳۲ مرکز ورزشی، ۲۴۴ مرکز باستانی و ۴۷ مرکز رسانه‌ای را به صورت عمدی هدف گرفته است. همچنین در این حملات، ۲۲ هزار و ۴۰۴ مرکز اقتصادی، ۳۹۳ کارخانه، ۲۸۶ کامیون سوخت، ۱۱ هزار و ۲۲۷ مرکز تجاری و ۴۰۷ مرغداری و دامداری نابود شده‌اند یا آسیب دیده‌اند. در پایان بیانیه‌این مرکز اعلام شده، جنگنده‌های ائتلاف سعودی عمدا ۶ هزار و ۸۹۹ وسیله نقلیه، ۴۶۳ هزار قایق صید، ۸۸۴ انبار غذا، ۳۹۱ ایستگاه سوخت، ۶۷۲ بازار و ۷۸۳ کامیون حامل غذا را هدف گرفته‌اند.
در گزارشی دیگر، صندوق کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) اعلام کرد، کودکان یمنی، بار سنگین جنگ را از بیش از شش سال قبل به دوش می‌کشند. به گزارش ایسنا، به نقل از سایت النشره، یونیسف با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد، حدود دو میلیون کودک یمنی از سوء تغذیه حاد رنج می‌برند که از میان آنها ۳۲۵ هزار تن از کودکان زیر پنج سال از سوء تغذیه شدید رنج می‌برند و برای زنده ماندن در سایه وخامت شرایط اقتصادی و معیشتی، فروپاشی مراکز درمانی دولتی و کمبود کادر پزشکی
تلاش می‌کنند.


نام:
ایمیل:
* نظر: