جمعه ۲۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۹:۲۴
کد خبر: ۱۹۴۶۷۰
تاریخ انتشار: ۱۰ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۰:۳۲


فرماندار گیلانغرب گفت: صادرات کالا از بازارچه مرزی سومار که از ۱۸ اسفند پارسال تاکنون به دلیل شیوع بیماری کرونا از طرف عراق ممنوع شده بود، (دوشنبه ششم مردادماه) از سرگرفته شد.
کوروش محمودیان افزود: با پیگیری‌های انجام شده و رایزنی سفارت کشورمان در عراق، وزارت کشور و استاندار کرمانشاه و دستور نخست‌وزیر عراق مرز سومار پس از چند ماه تعطیلی بازگشایی شد.
وی اظهار داشت: دیروز در نخستین روز بازگشایی کالاهای ساختمانی از این مرز به عراق صادر شد.
نماینده عالی دولت در گیلانغرب گفت: با توافق صورت گرفته، روزهای یکشنبه و چهارشنبه، تعداد ۵۰۰ دستگاه کامیون کالا به کشور عراق صادر می شود.
محمودیان اضافه کرد: یکی از خواسته‌های طرف عراقی انجام تخلیه بار کامیون‌ها توسط کارگران عراقی است که در حال پیگیری و رایزنی به منظور انجام این امر به روال سابق و مشارکت ۵۰ درصدی توسط ۲ طرف هستیم زیرا ‌راه‌اندازی بازارچه مرزی سومار گیلانغرب به عنوان مصوبه دولت، باهدف برون‌رفت این شهرستان از بن‌بست و راهی برای رونق اقتصادی و ایجاد اشتغال پایدار مرزنشینان و بخصوص جوانان این منطقه است و این مهم یک اولویت اساسی برای دولت محسوب
می‌شود.
فرماندار گیلانغرب گفت: بازارچه مرزی سومار در امرار معاش و اشتغال حداقل یک هزار تن به صورت مستقیم و غیرمستقیم مردم منطقه نقش موثر دارد.
او گفت: بازارچه سومار از سال ۹۴ باهدف کمک به رونق بخشیدن تولید کالاهای صنعتی، معدنی، کشاورزی و نیز محصولات صنایع دستی شهرستان گیلانغرب که قابلیت های فراونی دارد، کمک به توسعه صادرات برای کسب درآمد ارزی، افزایش اشتغال، ارتقای امنیت نوار مرزی، کاهش فقر و محرومیت راه‌اندازی شد.
محمودیان ادامه داد: جلوگیری از گسترش پدیده قاچاق کالا، پیشگیری از مهاجرت مردم مرزنشین و کمک به توسعه روابط سیاسی، فرهنگی و اقتصادی با کشور همسایه از دیگر اهداف راه‌اندازی بازارچه مرزی سومار است.
وی اضافه کرد: دولت تمام اهتمام خود را برای تقویت زیرساخت‌های این بازارچه مرزی به کار گرفته که احداث جاده گیلانغرب به سومار به طول ۶۸ کیلومتر و ۱۶۷ میلیارد تومان اعتبار و همچنین اختصاص اعتبار لازم در جهت تکمیل زیرساخت‌ها، احداث خط فیبر نوری از جمله اقدام‌ها ‌و برنامه‌های در دست اجرا با توجه به رسمی شدن این مرز است.نام:
ایمیل:
* نظر: