دوشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۲۲
کد خبر: ۱۹۳۱۲۴
تاریخ انتشار: ۲۳ تير ۱۳۹۹ - ۲۲:۵۷
معاون سابق سازمان سیا:
معاون پیشین سازمان سیا توافق 25 ساله ایران و چین را «بُرد» تهران و پکن و «باخت» آمریکا توصیف کرد.

مایک مورل، معاون پیشین سازمان سیا با‌ اشاره به سند 25 ساله ایران و چین در صفحه مجازی خود در توئیتر نوشت: چین و ایران برنده شدند و ما باختیم.
وی افزود: این نتیجه مستقیم سیاست تکروی ما در قبال ایران است.
معاون پیشین سازمان سیا با‌ اشاره به دیدگاه مخالفان خروج آمریکا از برجام نوشت: این دلیل اصلی است برای آن‌که چرا بسیاری از جمله تیلرسون و ماتیس مخالف خروج آمریکا از توافق هسته‌ای ایران بودند.
مورل با تأکید بر سیاست‌های اشتباه واشنگتن در قبال ایران نوشت: اشتباهات در قضاوت‌های سیاسی پیامدهای واقعی دارند.
وال‌استریت ژورنال: توافق ایران و چین
فشار اقتصادی آمریکا بر هر دو کشور را کاهش خواهد داد
روزنامه وال‌استریت ژورنال آمریکا در گزارشی درباره توافق جامع ایران و چین نوشت: تهران و پکن در تلاش هستند تا یک مشارکت گسترده استراتژیک را برای کاهش فشارهای اقتصادی آمریکا بر هر دو کشور پایه‌ریزی کنند؛ توافقی که همچنین ایران را از انزوای اقتصادی ناشی از تحریم‌های آمریکا خارج خواهد کرد.
این گزارش افزود: طبق مفاد این توافق که باید به تصویب پارلمان ایران برسد، چین از منابع نفتی ایران سود می‌برد و ایران نیز از سرمایه‌گذاری چین بهره‌مند خواهد شد.
این روزنامه آمریکایی با‌ اشاره به آنچه که از این توافق به‌طور غیررسمی ‌منتشر شده است نوشت، شراکت ایران و چین باعث مقابله با فشارهای آمریکا روی هر دو کشور خواهد شد.
بر اساس این گزارش، تحلیلگران غربی می‌گویند که هدف ایران و چین از این توافق این است که نشان دهند هر دو کشور آلترناتیوهایی به جز غرب در اختیار دارند؛ حتی اگر بعضی از این پروژه‌ها به بهره‌برداری نرسد.
گزارش رسانه‌های غربی درباره توافق ایران و چین در حالی منتشر می‌شود که هنوز این سند به طور رسمی ‌از سوی هیچ یک از طرفین منتشر نشده است و جزئیات آن هنوز رسانه‌ای نشده است.
روزنامه آمریکایی «نیویورک‌تایمز» نیز روز یک‌شنبه در گزارشی تحت عنوان «چین و ایران، با ایستادگی و مقاومت در مقابل آمریکا به همکاری تجاری و نظامی نزدیک می‌شوند»، سند «برنامه ۲۵ ساله همکاری‌های جامع ایران و چین» را اقدامی در جهت تضعیف تلاش‌های ضدایرانی دولت دونالد ‌ترامپ توصیف کرد.
این روزنامه آمریکایی با مطرح کردن این ادعا که نسخه‌ای از این پیش‌نویس توافق پیشنهادی ۱۸ صفحه‌ای را در اختیار دارد، نوشت که ایران و چین پیش‌نویس یک توافق همکاری گسترده اقتصادی و امنیتی را تهیه کرده‌اند که راه را برای سرمایه‌گذاری چندصد میلیارد دلاری چین در بخش‌های انرژی و دیگر بخش‌های ایران فراهم می‌کند و با این اقدام تلاش‌های رئیس‌جمهور آمریکا برای انزوای ایران را تضعیف خواهد کرد.
خشم‌ نیکی هیلی
 از سند همکاری ایران و چین
سفیر پیشین آمریکا در سازمان ملل متحد روز گذشته، انعقاد سند جامع همکاری چین و جمهوری اسلامی را پایانی بر انزوای ایران خواند.
نیکی هیلی روز دوشنبه در توییتی نوشت: شراکت چین با ایران به معنای پایان انزوای جهانی ایران است.
وی در ادامه توییت خود مدعی شد که چین با این توافق می‌تواند در پروژه‌های مختلف اعم از بانکی، بنادر، خطوط ریلی و مخابرات دست داشته باشد.
توافق ایران- چین،
خبری بد برای اسرائیل
روزنامه جروزالم‌پست هم در گزارشی با اشاره به توافق ایران و چین نوشت: توافق پیشنهادی میان ایران و چین خبر بدی برای اسرائیل است.
این روزنامه صهیونیستی افزود: در حالی که ایران و چین مشغول تلاش برای نهایی‌کردن یک توافق امنیتی و اقتصادی ۲۵ ساله هستند اسرائیل دلایل زیادی برای نگران‌شدن از آن و حتی قرار گرفتن در وضعیت هشدار، دارد.
جروزالم‌پست با اشاره به این‌که فشار حداکثری آمریکا اثرات مهمی روی ایران داشته است، نوشت: سرازیر شدن سرمایه‌گذاری‌های چین حرکت عمده‌ای به سمت خنثی کردن این اثرات خواهد بود.


نام:
ایمیل:
* نظر: