پنجشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۳:۳۷
کد خبر: ۱۹۲۱۳۸
تاریخ انتشار: ۱۳ تير ۱۳۹۹ - ۲۰:۵۸
رئیس بنیاد مستضعفان خبر داد
رئیس بنیاد مستضعفان از صرفه‌جویی ۶۰ میلیون یورویی در صنعت حفاری نفت‌ کشور به دنبال استقرار دو سکوی حفاری شناور در منطقه خلیج ‌فارس خبر داد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، سید پرویز فتاح در حاشیه بازدید از سکو‌های حفاری شناور سحر یک و 2 در منطقه خلیج ‌فارس، با‌ اشاره به فعالیت این سکو‌ها اظهار کرد: بهمن ماه سال گذشته شرکت ملی نفت و شرکت نفت فلات قاره، طی قراردادی با بنیاد مستضعفان، به این دکل‌های حفاری مأموریت دادند که با استقرار در منطقه خلیج ‌فارس، عملیات تعمیر و حفر تعدادی از چاه‌های نفتی را با هدف افزایش تولید و بازدهی تولید نفت، عهده‌دار شوند.
وی با‌ اشاره به اینکه تمامی نیاز‌های سکو‌های حفاری سحر یک و 2 برای انجام مأموریتشان از داخل تامین می‌شود ادامه داد: نکته قابل توجه این است که در صورت عدم وجود چنین سکو‌های حفاری در کشور، انجام مأموریت سکو‌های حفاری شناور سحر یک و 2، نیازمند بیش از ۶۰ میلیون یورو بود که امروز خوشبختانه با وجود این دو سکوی شناور حفاری، هیچ ارزی برای مأموریت‌های محوله از کشور خارج نمی‌شود و تمام هزینه‌ها به‌صورت ریالی انجام می‌شود.
رئیس بنیاد مستضعفان گفت: این دکل‌های شناور قابلیت‌های حفاری بسیاری دارند و امروز قیمت جایگزینی هریک از این دکل‌ها، بیش از ۲۰۰ میلیون دلار است و مجهز به، به‌روزترین تجهیزات و تکنولوژی برای حفر چاه‌های نفتی هستند.
فتاح تأکید کرد: سکوی هشت هزار تنی سحر ۲، به دست متخصصان داخلی و دانشمندان کشورمان در شرایط تحریمی‌بازسازی شد و تمامی بخش‌های حساس آن شامل پمپ‌ها، سیستم‌های حفاری، سازه و تجهیزات فنی آن با توان نیرو‌های متخصص کشور بازسازی شد.
وی با بیان اینکه در حال حاضر ۴۵۰ نفر بر روی دکل‌های شناور سحر یک و ۲ مشغول به کار هستند و تعدادی قابل توجهی نیز وظیفه پشتیبانی از عملیات این دو سکو را عهده‌دارند، یادآور شد: این دو سکوی حفاری شناور، قابلیت حفاری انواع چاه‌های عمودی، با زاویه و حتی افقی را دارند.
رئیس بنیاد مستضعفان با غرورآمیز توصیف کردن، انجام تمامی مأموریت‌های نفتی کشور با تکیه بر تخصص داخلی و ایرانی گفت: این سکو‌های حفاری در مالکیت ایران هستند و تمام کارکنان و ناظران آنها نیز جزو متخصصان داخلی و دانشمندان ایرانی هستند و با توان این جوان‌ها، تمامی قطعاتی که تا پیش از این توسط شرکت‌های خارجی تعمیر می‌شد، در داخل کشور نوسازی و تعمیر می‌شود.
فتاح با قابل تقدیر خواندن اعتمادی که به جوانان متخصص داخلی شد تا این مأموریت به دست آنها انجام شود افزود: در شرایط امروز می‌توانیم به جرأت بگوییم که هیچ تقاضایی در کشور معطل تحریم‌ها نیست و تحریم دشمنان علیه کشورمان شکست خورده‌اند.
وی عنوان کرد: همچنین به مسئولان وزارت نفت اعلام کرده‌ایم که آمادگی داریم تا در صورت نیاز به حضور دکل حفاری شناور سوم در منطقه خلیج ‌فارس، این نیاز کشور را نیز تامین کنیم.نام:
ایمیل:
* نظر: