يکشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۶:۰۸
کد خبر: ۱۹۱۹۲۳
تاریخ انتشار: ۱۰ تير ۱۳۹۹ - ۲۱:۲۹
دانشگاه‌های مختلف در مناطق ۷ گانه آموزش عالی آخرین تصمیمات خود را برای شروع سال تحصیلی جدید و نحوه ارائه آموزش به دانشجویان با توجه به ادامه شیوع کرونا اعلام کردند.

اکنون که دانشگاه‌ها وارد بازه زمانی امتحانات پایان ترم شده‌اند، همزمان در حال برنامه‌ریزی برای ترم جدید تحصیلی نیز هستند؛ ترمی که با توجه به بی‌ثباتی آمار شیوع کرونا در کشور، هنوز مشخص نیست که کلاس‌ها در ترم پیش‌رو، به صورت حضوری برگزار می‌شود یا مجازی؟
زمانی که همه فکر می‌کردند شیوع کرونا رو به افول است، به یکباره اما، آمارهای تازه نشان از افزایش شیب شیوع داشت؛ وضعیتی که دانشگاه‌ها را با شکلی از بی‌ثباتی ناخواسته در تصمیم‌گیری مواجه کرده است.
این روند باعث شده مسئولان دانشگاهی همچنان با اما و اگر، درباره ترم جدید تحصیلی سخن به میان آورند؛ آنها می‌گویند «همه چیز بستگی به کرونا دارد و نمی‌توان با قطعیت سخن گفت.»
در این گزارش، دبیران آموزشی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی در ۷ منطقه کشور برنامه دانشگاه‌های متبوعشان را درخصوص نحوه برگزاری ترم جدید، ترکیب احتمالی حضور دانشجویان در دانشگاه، وضعیت بازگشایی خوابگاه‌ها و… اعلام نموده‌اند.
از برآیند صحبت‌های دبیران مناطق بر می‌آید که هرچند اغلب دانشگاه‌ها برگزاری ترم جدید را به صورت حضوری ارجح می‌دانند، اما شرایط کنونی این مجوز را به آنها نمی‌دهد؛ دبیران مناطق می‌گویند حتی اگر بخشی از آموزش به صورت حضوری برگزار شود، امکان بازگشایی خوابگاه‌ها برای تمامی دانشجویان فراهم نیست و باید به فکر نوبت بندی باشیم.
دانشگاه‌های منطقه یک
دبیر دانشگاه‌های منطقه یک (دانشگاه‌های استان تهران و البرز) درباره نحوه برگزاری ترم تحصیلی آینده اظهار کرد: در جلساتی که با دانشگاه‌های منطقه یک داشتیم، تا این لحظه تصمیم بر این است که امتحانات به صورت مجازی برگزار شود و البته در صدد هستیم در صورت امکان کلاس‌های عملی را هم به صورت مجازی برگزار کنیم.
وی با‌ اشاره به اینکه خوابگاه‌ها در ترم آینده به صورت موردی و محدود بازگشایی خواهند شد، تاکید کرد که در این خصوص تابع مصوبات ستاد مقابله با کرونا هستیم.
نامبرده با بیان اینکه در ترم آینده آموزش حضوری برای تمامی مقاطع نداریم و فقط برای آن دسته از دروسی که نیاز به آزمایشگاه و کارگاه دارد، خاطرنشان کرد: در حال تقویت زیرساخت‌های مجازی هستیم.
دانشگاه‌های منطقه دو
دبیر دانشگاه‌های منطقه ۲ (دانشگاه‌های استان گیلان، مازندران و گلستان) و معاون آموزشی دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل در این خصوص گفت: ما و دانشگاه‌های منطقه علاقه‌مند هستیم اگر ستاد کرونا مجوز دهد، ترم آینده را به صورت حضوری برگزار کنیم.
وی افزود: در غیر این صورت ضمن استمرار آموزش مجازی، کلاس‌ها را با ظرفیت کمتری تشکیل خواهیم داد تا پروتکل‌های بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی رعایت شود.
دانشگاه‌های منطقه چهار
دبیر دانشگاه‌های منطقه ۴ (دانشگاه‌های استان همدان، مرکزی، قزوین و قم) و معاون آموزشی دانشگاه بوعلی همدان درباره چگونگی برگزاری کلاسهای ترم آینده این دانشگاه‌ها گفت: به تمام دانشگاه‌های منطقه توصیه کرده‌ایم که زیرساخت‌های آموزش مجازی را فراهم کرده و ارتقا دهند تا این آمادگی را داشته باشند که در صورت اجبار و لزوم، خدشه‌ای در روند آموزش ایجاد نشود. اواخر تیرماه در نشستی درخصوص چگونگی برگزاری ترم آینده، تصمیم‌گیری خواهیم کرد.
وی با تاکید بر اینکه اولویت نخست، برگزاری کلاس‌ها به صورت حضوری است، ادامه داد: با این وجود اما، با توجه به قابل پیش‌بینی نبودن شرایط، درصورتی که امکان برپایی کلاس‌ها به صورت حضوری فراهم نباشد، بالطبع کلاس‌ها مجازی خواهد بود.
معاون آموزش و تحصیلات تکمیلی دانشگاه بوعلی در خصوص توصیه رئیس‌جمهور به ایجاد خوابگاه‌های خلوت برای ترم آینده، گفت: در واقع این کار بسیار سخت است. این کار در بسیاری از دانشگاه‌ها؛ خصوصاً دانشگاه‌های مادر استان‌ها، شاید عملاً غیر ممکن باشد.
دانشگاه‌های منطقه پنج
دبیر آموزشی منطقه ۵ (دانشگاه‌های استان کردستان، کرمانشاه، لرستان و ایلام) و معاون آموزشی دانشگاه رازی کرمانشاه گفت: ما دو سناریو در دستور کار داریم؛ یکی بحث آموزشی ترم به شکل مجازی و دیگری تشکیل کلاس‌ها به شکل حضوری و قطعاً برای هر ۲ سناریو برنامه ریزی خواهیم کرد. اما باید توجه داشت که شرایط کشور و وضعیت خوابگاهی و تغذیه و مواردی از این دست، به ما تحمیل خواهد کرد که کدام برنامه را اجرا کنیم.
وی درباره وضعیت بازگشایی خوابگاه‌ها توضیح داد و افزود: دانشگاه‌های واقع در منطقه ۵ اگر همچنان قرمز بمانند، نهایتاً بتوانیم به دانشجویان تحصیلات تکمیلی و آن‌هایی که می‌خواهند دروس علمی و آزمایشگاهی را بگذرانند و یا در مرحله دفاع پایان نامه قرار دارند، امکانات خوابگاهی ارائه دهیم؛ ولی بیش از این حد، مطمئناً ریسک بالایی دارد.
دانشگاه‌های منطقه شش
دبیر دانشگاه‌های منطقه ۶ (دانشگاه‌های استان یزد، اصفهان و چهارمحال و بختیاری) و معاون آموزشی دانشگاه اصفهان ضمن بیان این مطلب که در خصوص نحوه برگزاری ترم آینده تحصیلی هفته آینده با دانشگاه‌های منطقه جلسه خواهیم داشت، افزود: البته در دانشگاه اصفهان به گروه و دانشکده‌ها تاکید کرده‌ایم که خودشان را برای آموزش غیر حضوری آماده و تقویت کنند. یقیناً ترم آینده استمرار آموزش مجازی را خواهیم داشت و اگر بخشی از دروس را که نمی‌توان به صورت غیرحضوری برگزار کرد، با رعایت پروتکل‌ها به صورت حضوری برگزار می‌شود.
وی درباره وضعیت خوابگاه در ترم آینده نیز گفت: خوابگاه‌ها در موارد خاص برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی که تز دارند و باید دفاع کنند و یا لازم است در آزمایشگاه حضور داشته باشند، به صورت محدود و با رعایت پروتکل‌ها بازگشایی خواهد شد؛ پس از آن احتمالاً برای دانشجویانی که دروس عملی باید بگذرانند، امکانات خوابگاهی پیش‌بینی خواهد شد.
دانشگاه‌های منطقه هفت
معاون آموزشی دانشگاه شیراز و دبیر آموزشی دانشگاه‌های منطقه ۷ (دانشگاه‌های استان خوزستان، بوشهر، فارس، کهگیلویه و بویراحمد) گفت: بنای ما با دانشگاه‌های واقع در منطقه ۷ این است که برای برگزاری یک ترم مجازی، برنامه ریزی‌های لازم را در دستور کار قرار دهیم ولی اگر شرایط مساعد بود، ترم به صورت حضوری برگزار شود.
وی افزود: از سوی دیگر نیز در رایزنی که با ۱۳ دانشگاه بزرگ کشور داشتیم قرار بر این شد که عمدتاً برنامه ریزی براساس برگزاری یک ترم مجازی صورت گیرد و اگر شرایط مهیا شد، دانشجویان در دانشگاه‌ها حاضر شوند.
دبیر آموزشی دانشگاه‌های منطقه ۷ درباره وضعیت بازگشایی خوابگاه‌ها، گفت: با توجه به اینکه براساس گفته‌های رئیس‌جمهور خوابگاه خلوت را باید مد نظر قرار‌داد، به احتمال زیاد مجبور شویم در صورت لزوم حضور دانشجویان در دانشگاه‌ها، را نوبت بندی کنیم.
دانشگاه‌های منطقه هشت
دبیر آموزشی منطقه ۸ (دانشگاه‌های استان هرمزگان، کرمان و سیستان و بلوچستان) و معاون آموزشی دانشگاه شهید باهنر کرمان اظهار کرد: در ارتباط تلفنی که با معاونان آموزشی داشتیم، به احتمال زیاد ترم آینده مجازی و برای برخی دروس، کلاس حضوری به صورت محدود برگزار می‌شود.
وی اضافه کرد: به طور مثال، در دانشگاه ما به احتمال زیاد حداقل ۴۰ درصد دروسمان به صورت مجازی و غیرحضوری برگزار شود و برای سایر دانشگاه‌های منطقه ۸ نیز احتمالاً همین حدود (از ۳۰ تا ۵۰ درصد دروس) مجازی برگزار شود.
نامبرده افزود: از طرفی به این نتیجه رسیده‌ایم که در راستای کاهش ظرفیت خوابگاه‌ها، حداقل نصف دانشجویان را در خوابگاه اسکان دهیم.
به نقل از مهر، با توجه به پیش‌بینی‌ها مبنی بر شیوع مجدد کرونا در مهرماه، آغاز سال تحصیلی در دانشگاه‌ها به طور قطع مانند ترم گذشته تحت تأثیر این موضوع قرار خواهد گرفت و نیاز به آمادگی و مهیا کردن زیرساخت‌های آموزشی و حتی رفاهی برای شروع امن‌تر سال تحصیلی جدید به شدت احساس می‌شود. از سوی دیگر از آنجا که به نظر می‌رسد برای ترم آینده، آموزش مجازی جز جدایی ناپذیر آموزش عالی باشد و دانشگاه‌ها قطعاً مجبور خواهند شد این نوع آموزش را استمرار دهند، این انتظار می‌رود که زیرساخت‌های خود را در این زمینه تقویت کرده و با استفاده از تجربیات خود در ترم جاری، آموزش مجازی را در ترم جدید با کیفیت بیشتری برگزار کنند.


نام:
ایمیل:
* نظر: