پنجشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۹:۴۱
کد خبر: ۱۹۱۸۶۷
تاریخ انتشار: ۰۹ تير ۱۳۹۹ - ۲۲:۳۰
به فاصله حدود دو هفته‌ای از مرگ متهم منصوری در رومانی، رئیس پلیس بین‌الملل ناجا، در مورد ابهامات و آخرین اخبار پرونده منصوری توضیحاتی را ارائه کرد.

سردار‌هادی شیرزاد در گفت‌و‌گو با میزان در پاسخ به این سؤال که پلیس ایران دقیقاً چه زمانی متوجه مرگ منصوری شد، گفت: بعد از این اتفاق، نامه‌ای از پلیس بین‌الملل بخارست به پلیس بین‌الملل تهران ارسال شد، در این نامه توضیحاتی در مورد مرگ منصوری داده و همچنین عنوان شده بود که این فرد خودکشی کرده و جنازه آن به واحد جنایی بخارست منتقل شده است، در این نامه هویت فرد فوت‌شده، غلامرضا منصوری عنوان شده بود.
شیرزاد افزود: بعد از این اتفاق، خبر به بازپرس پرونده مرتبط با منصوری منتقل شد، در مورد این حادثه قوه قضائیه سؤالاتی داشت، مجموعه سؤالات دستگاه قضا، به پلیس اینترپل ارسال و از پلیس بین‌الملل بخارست درخواست شد که اطلاعات تکمیلی را به پلیس بین‌الملل تهران ارسال کند.
وی با بیان اینکه یکی از درخواست‌های ایران از پلیس رومانی، اعزام یک تیم کارشناسی برای بررسی میدانی صحنه حادثه بود، اظهار داشت: پلیس رومانی خواهان پیگیری این درخواست از مسیر دیپلماتیک شد و به همین خاطر، از طریق قوه قضائیه درخواستی از مسیر دیپلماتیک برای کشور رومانی ارسال شد.
این مقام انتظامی ‌درخصوص عملکرد پلیس بین‌الملل بخارست در این حادثه، عنوان کرد: پلیس رومانی در این ماجرا سعی کرد، آنچه که در توان داشته در اختیار پلیس بگذارد، اما گاهی به‌خاطر نیاز به مجوز مراجع قضایی و دادستانی رومانی محدودیت‌هایی به‌وجود آمده و آنها اعلام کردند از مسیر دادستانی و دستگاه قضایی رومانی برای برخی هماهنگی‌ها و ارسال مستندات باید عبور شود. اما با وجود این محدودیت‌ها، مستندات متعددی را برای ایران ارسال کردند و علاوه ‌بر این پیگیر هستند که درخواست‌های متعدد ما، هرچه زودتر به نتیجه برسد.
شیرزاد درخصوص برخی ابهامات و مطالب مطرح شده درخصوص زنده بودن منصوری، گفت: بعد از اعلام رسمی ‌خبر این حادثه، بلافاصله از اینترپل بخارست درخصوص هویت فرد فوت شده و نحوه حادثه سؤال شد و آنها در مستنداتی که اخیرا مطرح کردند توضیح داده‌اند که فرد فوت شده، بر اساس مستندات و مدارکی که به همراه داشته تعیین هویت شده و مرگ این فرد را پلیس رومانی به نام غلامرضا منصوری تایید و برای ما ارسال کرده است.
وی افزود: البته برای تعیین قطعی هویت فرد فوت شده، حتما به مستندات دیگری از جمله «دی.‌ان.‌ای» نیاز است، و درخواست پروفایل «دی‌.ان‌.ای» ارسال شده و پلیس اینترپل رومانی هم اعلام کرده که پروفایل «دی‌.ان.‌ای» در دست آماده‌سازی است و به زودی به ایران ارسال می‌شود.
رئیس پلیس بین‌الملل ناجا درخصوص مطالب مطرح شده در فضای مجازی و برخی رسانه‌ها درخصوص عامل و یا عوامل مرگ منصوری نیز، عنوان کرد: تاکنون هیچ مستندی از سوی پلیس رومانی درخصوص عامل یا عوامل مرگ منصوری به ایران ارسال نشده و پلیس رومانی قول داده در روز‌های آینده اطلاعات بیشتری را در اختیار پلیس بین‌الملل تهران قرار دهد.
شیرزاد گفت: تنها مرگ غلامرضا منصوری و هویت جنازه توسط پلیس رومانی اعلام رسمی ‌شده و مستند دیگری درخصوص عامل و یا عوامل این مرگ ارسال نشده است.
وی درخصوص خبر‌های مطرح شده درخصوص حضور یک ایرانی، لحظاتی قبل از مرگ منصوری در هتل محل اقامت او، با تکذیب این دست از اخبار، تأکید کرد: هیچ پیام رسمی ‌از سوی اینترپل درخصوص این موضوع ارسال نشده است و بحث‌های مطرح شده در رسانه با توجه به اینکه پیامی‌ از سوی پلیس بخارست ارسال نشده مورد تایید نیست.
 آخرین جزئیات استرداد دیگر متهمان فراری
رئیس‌پلیس بین‌الملل ناجا در مورد دیگر متهمان فراری، اظهار داشت: وقتی قاضی یک پرونده تصمیم به پیگیری و تحت پیگرد قرار دادن افرادی در خارج از کشور می‌گیرد، قوه قضائیه طی حکمی ‌مشخصات فرد را به همراه جرائم ارتکابی به پلیس اعلام می‌کند و پلیس با اقدامات فنی اعلان قرمز درخواست شده از مرجع قضایی را به تایید اینترپل جهانی می‌رساند و اعلان قرمز صادر
می‌شود.
به گفته شیرزاد، پلیس بین‌الملل ناجا در مورد پرونده‌های اقتصادی سرعت بیشتری را برای اخذ اعلان قرمز از طریق اینترپل جهانی به خرج می‌دهد.


نام:
ایمیل:
* نظر: