دوشنبه ۲۳ تير ۱۳۹۹ - ۲۰:۰۵
کد خبر: ۱۸۵۶۳۷
تاریخ انتشار: ۲۵ فروردين ۱۳۹۹ - ۲۱:۵۲
در واکنش به تحرکات واشنگتن در عین‌الاسد
سخنگوی«گردان‌های سیدالشهداء» وابسته به حشد‌الشعبی اعلام کرد، اگر نیروهای مقاومت در عراق بخواهند سربازان آمریکایی را هدف قرار دهند، سامانه‌های دفاعی پاتریوت هم نمی‌توانند آنها را نجات دهند.

« کاظم الفرطوسی» اعلام کرد: پاسخ گروه‌های مقاومت به نیروهای آمریکایی محدود به موشک نیست و سامانه‌های پاتریوت آنها مانع از فعالیت ما در عراق نمی‌شود.
به گزارش ایسنا، وی افزود: گاهی این نیروهای ‌اشغالگر با موشک‌های ساده هدف قرار می‌گیرند و این سامانه پیشرفته که ادعا می‌شود قادر به رهگیری موشک‌های هوشمند است، نمی‌تواند همین موشک‌های ساده را رهگیری کند. در هر حال، استفاده از پاتریوت برای پاسخ به موشک‌های کاتیوشا، (در عرصه نظامی) منطقی نیست.
به گزارش ایسنا، الفرطوسی گفت: استقرار سامانه‌های پاتریوت در عراق برای طرف‌های دیگر جز گروه‌های عراقی، با هدف سیطره بر منطقه و نیز اهداف استراتژیک است. این سامانه در راستای سامانه دفاع مشترک با اسرائیل، کار گذاشته شده است. سامانه پاتریوت از سرباز آمریکایی محافظت نمی‌کند، بلکه با هدف حفاظت از منافع آمریکا و اهداف استراتژیک بلندمدت است.
روزنامه «واشنگتن پست» پیش از این مدعی شده بود که راه‌اندازی سامانه‌های دفاعی پاتریوت در عراق‌، به خاطر حفاظت از نیروهای آمریکایی صورت گرفته است.
آمریکا اخیرا سامانه پاتریوت را در دو پایگاه خود در استان الانبار در غرب و اربیل در شمال عراق مستقر کرده است.
حشدالشعبی عراق در واکنش به تحرکات داعش در شمال این کشور نیز اعلام کرد، با خروج آمریکا از عراق، داعش نیز در این کشور از بین می‌رود.
تحرکات پنهانی آمریکا
« جاسم البخاتی» نماینده پارلمان و عضو «جریان حکمت ملی»، به سکوت مقامات کشورش در قبال بازدیدهای مقامات آمریکایی از پایگاه‌های نظامی خود در عراق، انتقاد کرد.
به گزارش ایسنا، وی در این باره گفت: علاوه‌بر نگرانی نسبت استقرار سامانه‌های پدافندی پاتریوت، نگرانی‌های دیگری نیز در داخل عراق نسبت به حضور آمریکا و تحرکات آن وجود دارد. سکوت در مقابل این اقدامات و تحرکات آمریکا، نگران‌کننده است و باید یک موضع سیاسی در این زمینه اتخاذ شود.
البخاتی در ادامه تصریح کرد: آمریکا به اراده ملت عراق احترام نمی‌گذارد و رهبران آن به طور مداوم از پایگاه‌های نظامی بازدید می‌کنند. این درحالی است که بازدیدها بدون توافق قبلی با دولت عراق صورت می‌گیرد.


نام:
ایمیل:
* نظر: