پنجشنبه ۰۸ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۲:۴۸
کد خبر: ۱۸۵۰۸۷
تاریخ انتشار: ۱۷ فروردين ۱۳۹۹ - ۲۱:۴۲
روحانی در جلسه ستاد مبارزه با کرونا مطرح کرد
رئیس‌جمهور با بیان اینکه هم فعالیت اقتصادی و هم پروتکل‌های بهداشتی با هم قابل اجرا و پیاده کردن است، گفت: از
۲۳ فروردین‌ماه کسب‌وکارهای کم‌ریسک در تمام استان‌های کشور می‌توانند فعالیت خود را آغاز کنند.
حجت‌الاسلام روحانی رئیس‌جمهور صبح دیروز (یکشنبه) در جلسه ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا ضمن تبریک اعیاد شعبانیه، روز سلامت و روز جوان اظهار داشت: در روندی که پیش‌رو داریم برای مسئله مبارزه و مقابله با کرونا، هیچ اختلاف‌نظری میان دستگاه‌های دولتی و قوای سه‌گانه وجود ندارد و همه با هم و در کنار هم داریم کار را انجام می‌دهیم.
وی افزود: نیروهای مسلح و همه ارکان کشور همینطور در کنار ما هستند و مقام معظم رهبری همه جا حمایت فرمودند و هر جا نیاز بود و ما خدمت ایشان نکته‌ای عرض کردیم، پیامی فرستادیم، نامه‌ای نوشتیم ایشان همراهی کردند. بنابراین کل نظام یکپارچه است. حالا بدخواهان ما ناراحت و عصبانی هستند خودشان می‌دانند.
رئیس‌جمهور عنوان کرد: کرونا با همه گرفتاری‌هایی که برای ما درست کرده است آثاری هم برای ما داشته و یکی از این آثار همین وحدت و یکپارچگی بیشتر جامعه، دولت، مردم، نیروها و همه ارکان کشور است.
وی با بیان اینکه برخلاف دعوت بدخواهان و ضدانقلاب که مردم بین سلامت و فعالیت اقتصادی باید یکی را انتخاب کنند حرف غلط و ناصوابی است، تصریح کرد: هم فعالیت اقتصادی و هم پروتکل‌های بهداشتی هر دو در کنار هم قابل اجرا و پیاده کردن است. هم فعالیت اداری و هم فعالیت تولیدی ما و سایر فعالیت‌های اقتصادی ما همه باید به پا باشد اما همه اصول و پروتکل‌های بهداشت و درمان باید مورد مراعات همه ما قرار گیرد.
رئیس‌جمهور بیان کرد: امروز نسبت به طرح جدید فاصله‌گذاری هوشمند بحث کردیم و کارگروهی در این چند روز در وزارت کشور این موضوع را بررسی کرده بود و کمیته اجتماعی و امنیتی ما جمع‌بندی‌ای داشت و ارائه کرد. خواست این کمیته و همچنین وزارت صمت و فعالان اقتصادی و اصناف در جلسه ارائه و جمع‌بندی شد و به این صورت بود که کسب‌وکارها به غیر از تولید که از آغاز با رعایت پروتکل‌های بهداشتی با هیچ مانعی روبه‌رو نبوده و فعالیت می‌کردند اما برای خدمات اجتماعی و کسب و کار تصمیم گرفته شد و پیشنهاد مورد تصویب قرار گرفت که از ۲۳ فروردین‌ماه کسب‌وکارهای کم‌ریسک در تمام استان‌های کشور می‌توانند فعالیت خود را آغاز کنند.
روحانی افزود: اما کسب و کارهای پر ریسک تا پایان فروردین همچنان ممنوع می‌ماند و بعداً برای آنها تصمیم‌گیری می‌شود؛ مانند مراکز ورزشی و استخرها و... تا اطلاع ثانوی محدود است.
وی افزود: اما در مورد کسب‌وکارهای کم‌ریسک و فعالیت کسبه و فعالیت‌های اقتصادی‌ای که پر ریسک نیست بنا شد در استان‌ها از شنبه فعالیت خود را با مراعات پروتکل‌هایی که وزارت بهداشت و درمان اعلام کرده و در سایت گذاشته آغاز کنند و حتماً باید بر این پروتکل نظارت شود و مسئولیت اصلی نظارت بر عهده وزارت بهداشت و درمان است.
رئیس‌جمهور تاکید کرد: اما در مورد استان تهران این فعالیت از شنبه ۳۰ فروردین‌ماه آغاز می‌شود و نظارت و رعایت پروتکل بهداشتی باید به دقت انجام شود. از کمیته تبلیغات خواستیم در این زمینه طرح‌ها را آماده کند تا اطلاعات لازم در صدا و سیما برای مردم توضیح داده شود که چه کسی در مورد ساعت کار مغازه و فروشگاهش باید چه اصولی را رعایت کند و نسبت به جنسی که عرضه می‌کند چه اصولی باید مراعات شود و مشتری‌ها چه اصولی را باید مورد مراعات قرار بدهند؟
وی ادامه داد: ما برای بازگشایی فعالیت تصمیم گرفتیم از روند پلکانی استفاده کنیم که پیشنهاد وزارت بهداشت و درمان بود و توصیه آنها به ستاد ملی این بود که این فعالیت‌ها به تدریج و پلکانی صورت بگیرد. بنابراین هم نسبت به اقتصاد استان‌ها و استان تهران تصمیم‌گیری کردیم و هم گفتیم همه باید اصول را رعایت کنند.
رئیس‌جمهور گفت: نسبت به ادارات دولتی که هم‌اکنون نیز فعال بوده و همه سر کار و فعالیت هستند باید بگویم، از ۲۳ فروردین دو سوم کارمندان سرکار خواهند بود و مابقی مجاز به این هستند که سر کار نیایند. نهادها نیز در مورد این یک سوم تصمیم به گردش افراد برای حضور در محل کار، تصمیم‌گیری خواهند کرد.
روحانی با بیان اینکه اگر کسی مبتلا به کروناست آمدنش به اجتماع و محل کار ممنوع است افزود: وزیر بهداشت ابلاغ کند هر آزمایشگاهی مثبت بودن بیماری فردی را تشخیص داد، به فرد مبتلا، محل کار و خانواده وی اعلام کند.
روحانی در مورد ساعت کاری ادارات عنوان کرد: ساعت کار ادارات نیز از ۲۳ فروردین در همه استان‌ها و خود تهران، از ۷ صبح تا ۲ بعدازظهر خواهد بود. چون نهار و نماز جماعت نیست، از همین رو کار به صورت پیوسته خواهد بود و تا ساعت ۱۴ خوب است. ماه رمضان نیز اینگونه خواهد بود.
رئیس‌جمهور در مورد تردد خودروهای شخصی اظهار داشت: به غیر از استان‌های البرز و تهران، تردد بین سایر استان‌ها تا ۳۰ فروردین همچنان ممنوع بوده و بعد از این تاریخ آزاد می‌شود.
رئیس‌قوه مجریه افزود: در مورد آموزش و پرورش و آموزش عالی فعلاً تصمیم بر این است که در بخش آموزش به جز آموزش تکمیلی در دانشگاه که گفته می‌شود از ۳۰ فروردین به‌خصوص بخش دکترا حضوری خواهد بود، در بخش‌های دیگر تصمیم بر این است که تا ۳۰ فروردین همچنان تعطیل باشند.
روحانی عنوان کرد: ما این اختیار را به استان‌ها داده‌ایم که خودشان تصمیم بگیرند. ما برخی استان‌ها را در جنوب به صورت سفید داریم و مثلاً در بوشهر، هرمزگان و سیستان و بلوچستان مشکلی نیست و می‌توانند آموزش را شروع کنند.برای کل کشور تا پایان فروردین آموزش تعطیل است تا ما در آینده تصمیم بگیرم.
روحانی ادامه داد: در مورد اماکن مقدسه باید بگویم که آنها تا پایان فروردین همچنان تعطیل هستند و در مورد آنها در آینده تصمیم می‌گیریم و ۲۴ فروردین جلسه بعدی ما خواهد بود و اگر نیاز بود، پیش از آن جلسه می‌گذاریم.


نام:
ایمیل:
* نظر: