پنجشنبه ۲۱ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۵:۱۳
کد خبر: ۱۸۴۷۴۱
تاریخ انتشار: ۲۷ اسفند ۱۳۹۸ - ۲۱:۰۵


سید سعید مدنی
در آخرین روزهای سال 98، امیدواریم سال ۹۹ که در آستانه فرا رسیدن بهار آن هستیم سالی توام با سلامتی و موفقیت در همه عرصه‌ها از جمله ورزش برای ملت بزرگ و قهرمان ایران باشد.
ملتی مقاوم و با هویت که بارها و بارها لیاقت خود را در عرصه‌های مختلف نشان داده است و بدون اغراق شایسته « بهترین»‌هاست. این اصلی است که در ورزش هم صدق می‌کند و جوانان این آب و خاک سالی که گذشت مثل سال‌های گذشته توانایی‌ها وشایستگی خود را در رشته‌های مختلف ورزشی نشان داده وافتخاراتی را کسب و دل مردم را شاد کردند که در این مقال کوتاه قصد پرداختن به آنها را نداریم اما می‌خواهیم باز هم صریحا بر این‌نکته تاکید کنیم که توانایی‌های بالقوه ورزش ما و شایستگی جوانان ورزشکار ما وقتی به بار می‌نشیند که‌اشکالات اساسی در ساختار و مدیریت ورزش ایران حل شود.
ضعف بزرگ ورزش ما نه در کمبود نیروی انسانی و جوانان مستعد است و نه در امکانات و سرمایه‌های مادی؛ بلکه در ابعاد ساختاری و مدیریتی است. ضعفی که مربوط به امروز و این دوره مدیریتی ورزش نیست و ورزش ما همیشه از آن در رنج بوده و به این خاطر آسیب‌های زیاد وعقب‌ماندگی‌های ناسزاواری را تحمل کرده است. ضعفی که خود معلول است؛ معلول جدی نگرفتن ورزش از سوی دولت‌ها بوده است.
ورزش تقریبا و بدون هیچ اغراقی، علیرغم شعارها و وعده‌ها از سوی اکثرقریب به اتفاق دولت‌ها جدی گرفته نشده است ولاجرم نتیجه گرایی محور و هدف آنها بوده تا به وسیله و به ضرب برد و مدال و سکو و... کم کاری‌ها و جفاهایی را که خواسته و ناخواسته در حق ورزش روا داشته‌اند بپوشانند و ماله بکشند. یکی از اصلی‌ترین دلایل و روشن‌ترین شواهد برای اثبات جدی نگرفتن ورزش این است که اکثر اوقات اداره و مدیریت آن را به دست « اهلش « نسپارده‌اند که اوج آن در دوره و دولت فعلی است و... که مدیران نااهل کار را به نوعی خودکامگی کشانده‌اند...جریانات اخیری که در باشگاه مردمی و ریشه داری مثل پرسپولیس و قبل از آن در استقلال اتفاق افتاده تنها یکی از شواهد ما برای اثبات این مدعاست!
و خوانندگان محترم می‌دانند که ما به سهم خود و از سر انجام وظیفه و بدون نگاه جناحی وخطی- که آسیب‌های زیادی در همه ابعاد سیاسی‌، اقتصادی، فرهنگی و...ورزشی به ملک و ملت زده است- در این باره و وجود این ضعف بزرگ و اساسی بارها و بارها نوشته ایم و از مسئولان امر وسیاستگذاران اجرایی کشور خواسته ایم در‌باره ورزش تجدید نظر کنند آن را در حد خودش جدی بگیرند و اداره و مدیریت آن را به دست اهلش بسپارند و از ورزش و کارکردهای مثبت آن در جهت خدمت به جامعه و جوانان استفاده بهینه نمایند. تذکراتی که متاسفانه گوش شنوایی نداشته و کمتر مورد اعتنا قرار گرفته است.
متاسفانه از رهگذر این غفلت‌ها وبی توجهی‌ها ورزش ما به نوعی فساد رخنه کرده وجولان دادن جریانات منفعت جو وفرصت‌طلب گرفتار آمده که ضرر و زیان‌های اخلاقی و فرهنگی قابل توجهی برآن وارد آمده است که اهالی ورزش کاملا از آن اطلاع دارند و... بنابراین ما چه گوش شنوایی پیدا شود و چه نشود به وظیفه خود عمل می‌کنیم و تا هستیم وقلم به دست داریم و فرصت زندگی و کار کردن داریم در‌باره این بزرگترین نقطه ضعف ورزش و بزرگترین مانع پیشرفت ورزش یعنی ساختار و مدیریت نا کارآمد خواهیم نوشت وبر آن تاکید خواهیم ورزید... در آخرین ماه سال به دلیل شیوع جهانی بیماری کرونا و سرایت آن به کشور عزیز ما بسیج عمومی برای مبارزه و شکست دادن و ریشه‌کن ساختن آن برپاشد و در کنار پزشکان فداکار و پرستاران ایثارگر که در خط مقدم جبهه هستند مردم و مسئولان همراه و همگام ودر جهت هدفی مشترک به اقدام و عمل دست زدند. به یاری خداوند و همت و هشیاری مردم و مسئولان دیر یا زود این بیماری ریشه‌کن خواهد شد اما خوب است این همت و اراده و این همکاری وحدت میان مردم و مسئولان همچنان باقی بماند تا با آن بر ویروس بسیار خطرناکتر وکشنده‌تر از کرونا فائق آییم وآن ویروس فساد است که هرجا رخنه کند فراتر از افراد، حکومت‌ها و تمدن‌های قدرتمند را از پای درآورده است! ویروس خطرناکی که وجودش در جامعه‌ای که خود را مومن به اسلام وآموزه‌های اهل بیت (علیهم‌السلام) می‌داند و در راه اعتلای مکتب این بزرگان سردار عزیز وشجاع و خدمتگزاری مثل سردار سلیمانی تقدیم کرده است اصلا معنا ندارد.
با این حال بدون خود فریبی می‌دانیم که متاسفانه ویروس فساد در بسیاری از جاهای حساس اقتصاد، سیاست، فرهنگ و... ورزش وجود دارد آنها را به نفع مشتی فرصت‌طلب و سودجو و آدم نما و... بیمار کرده و مانع از رشد و بالندگی آنها شده است. پیشرفت همه‌جانبه کشور از جمله در ورزش در گروی مبارزه بی‌امان و خستگی ناپذیر با ویروس« فساد» است...فسادی که- باز تاکید می‌کنیم- فقط در سایه مدیران عوضی آمده و نااهل فرصت جولان و اخلال و خودنمایی دارد و...
در پایان ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو به سهم خوداز خداوند متعال برای ملت قهرمان ایران خاصه جامعه محترم ورزش و خوانندگان عزیز کیهان سالی سرشار از سلامتی و توفیق مسئلت داریم. انشاءالله.


نام:
ایمیل:
* نظر: