دوشنبه ۲۳ تير ۱۳۹۹ - ۱۸:۱۵
کد خبر: ۱۸۴۴۷۸
تاریخ انتشار: ۲۴ اسفند ۱۳۹۸ - ۲۲:۲۴
سید حسن نصرالله:
دبیرکل حزب‌الله لبنان با‌اشاره به بمباران مراکز نظامی و حشد‌الشعبی عراق توسط جنگنده‌های آمریکایی، تاکید کرد که این حملات بدون پاسخ نخواهد ماند.

«سید حسن نصرالله» شامگاه جمعه طی سخنانی در‌باره تحولات منطقه، حملات تروریستی نظامیان آمریکایی به مراکز نیروهای مقاومت در عراق را محکوم و تاکید کرد: «جنایتی که نظامیان آمریکایی در عراق مرتکب شده‌اند، پاسخ عراقی‌ها را به دنبال خواهد داشت. ملت عراق زیستن در سایه خفت و خواری‌اشغالگران را بر نمی‌تابد».
در پی حمله موشکی به پایگاه آمریکایی «التاجی» در شمال استان بغداد، جنگنده‌های آمریکایی تعدادی از مراکز حشد‌الشعبی و نظامی عراق را بمباران کردند. این حملات‌، شهادت و جراحت شماری از عراقی‌ها را به دنبال داشته است.
دبیرکل حزب‌الله لبنان به قضیه شیوع کرونا نیز‌اشاره کرد و گفت: «ویروس کرونا به دغدغه اول در همه جهان تبدیل شده و منحصر در منطقه غرب آسیا و لبنان نیست... ما باید خود را در وسط میدان نبرد با کرونا بدانیم. این نبرد، نبرد یک شهر یا روستا نیست، نبرد جهانی است و کشورها و ملت‌های جهان با آن درگیرند و در آن مشارکت دارند و اولویت‌ها در این شرایط برعهده دولت‌ها و ملت‌هاست.»
به گزارش فارس، وی افزود،آنچه که در مورد کرونا همچنان مجهول باقی مانده این است که هنوز بیشتر جوانب این ویروس مشخص نیست و نیاز به آزمایش و بررسی دارد.
او با بیان اینکه نباید در برابر این ویروس تسلیم شد، اظهار داشت: گزینه ما در این نبرد، مقاومت در برابر دشمنی است که به وبائی جهانی تبدیل شده و نباید در برابر آن از خود تسلیم، نامیدی و یا سهل‌انگاری نشان دهیم.
دبیرکل حزب‌الله گفت که همه در لبنان، از دولت گرفته تا شهروندان لبنانی و پناهنده‌های سوری باید به وظایف خود و مسئولیت‌های خود عمل کنند و در این بین، بخش بهداشت، وظیفه خطیری دارد چرا که در خط مقدم نبرد با کرونا است.
نصرالله با بیان اینکه پیشگیری، گزینه خوبی برای شرایط موجود است، از شهروندان لبنانی خواست تا جایی که می‌توانند به دستورالعمل‌های اعلام شده عمل کنند.
او گفت که عمل به تدابیر و دستورالعمل‌های مربوط به ویروس کرونا، نه مستحب بلکه که واجب شرعی است و نمی‌توان به آنها عمل نکرد... این دستورات باید موبه‌مو اجرا شود تا بتوان این ویروس را شکست داد.
دبیرکل حزب‌الله در ادامه توصیه‌های خود در‌باره کرونا گفت: «وظیفه شرعی هر شخص این است که جان خود و خانواده‌اش را حفظ کند و هر کسی که از این وظیفه و عمل بدان عدول کند، مرتکب یکی از گناهان کبیره شده است».
او گفت که در نبرد با کرونا نیاز به شفافیت و صداقت است و هرکسی که احساس می‌کند کرونا گرفته یا علایمش را دارد، باید حقیقت را بگوید یا به بیمارستان برود و درمان را شروع کند و قرنطینه را شروع کند.
سید حسن نصرالله به فتوای یکی از مراجع در قم‌اشاره کرد که گفته بود هرکسی کرونا را به دیگری منتقل کند و فرد مبتلا فوت کند، باید دیه فرد را بپردازد. از این رو به هیچ وجه نباید در این قضیه‌، دروغ گفت و واقعیت را کتمان کرد.
او گفت که وزارت بهداشت لبنان در تعامل با کرونا، شفاف و صادقانه عمل کرده است.
ترامپ و قضیه کرونا
دبیرکل حزب‌الله لبنان ادامه داد: «در نبرد کرونا، بزرگترین دروغ‌گو بر روی کره خاکی ترامپ و تیم او است». سید حسن به اظهارات مقامات آمریکایی درخصوص پیشنهاد کمک به ایران نیز‌اشاره کرد و گفت که ایران نیازی به کمک آمریکا برای مقابله با کرونا ندارد بلکه آنچه این کشور باید بدان عمل کند، لغو تحریم‌هاست.
سید حسن نصرالله به شماتت رسانه‌های عربی در خلیج‌فارس علیه ایران و مقامات این کشور در مقابله با کرونا نیز‌اشاره کرد و گفت که این کار زشت است.
بانک‌ها به وظایف خود عمل کنند
دبیرکل حزب‌الله لبنان در ادامه، از بانک‌های لبنان خواست به وظایف خود عمل کنند. او کارمندان و رؤسای بانک را خطاب قرار‌داد و گفت: «شما پول زیادی دارید و سود زیادی به دست آورده‌اید. وقت آن رسیده است که به مسئولیت خود عمل کنید. شما باید اولین کسی باشید که دست یاری را به سوی حکومت و بخش بهداشت دراز کنید تا مردم مقاومت کنند و کشور در این نبرد، پیروز شود.»
او گفت که ایجاد ترس و اضطراب در بین مردم و‌اشاعه اخبار کذب و یأس در بین‌ آنها جرم است و همه باید در برابر آن قوی باشند و نباید دچار تزلزل و سستی اراده شوند. او به موضوع قرض گرفتن دولت از منابع مالی خارجی نیز‌اشاره کرد و گفت که اگر شرایط با حاکمیت و منافع و مصالح ملی در تضاد نباشد، مانعی برای قرض گرفتن، حتی از صندوق بین‌المللی پول، وجود ندارد.


نام:
ایمیل:
* نظر: