جمعه ۲۰ تير ۱۳۹۹ - ۰۴:۲۸
کد خبر: ۱۸۴۲۱۹
تاریخ انتشار: ۲۰ اسفند ۱۳۹۸ - ۲۳:۰۱
شبکه الجزیره در گزارشی اعلام کرد، قتل خاموش در انتظار یکی دیگر از پسران «محمد مرسی» در زندان مصر است.

تیم حقوقی خانواده «محمد مرسی» رئیس‌جمهور سابق و فقید مصر، درباره خطراتی که زندگی «اسامه مرسی» پسر او را تهدید می‌کند، هشدار داد. به نوشته پایگاه خبری «الجزیره»، این تیم حقوقی طی بیانیه‌ای از دولت مصرخواست تا به قوانین بین‌المللی در تعامل با اسامه مرسی پایبند باشند. در این بیانیه درباره وجود خطرات حقیقی برای مسموم کردن اسامه در زندان و تهدیدهایی مشابه تهدیدهای موجود علیه محمد مرسی در زمانی که در زندان به سر می‌برد که در نهایت به مرگ اودر جلسه محاکمه منجرشد، هشدار داد. در این بیانیه آمده است که اسامه مرسی، به منظور جلب نظر مقامات مصری درباره این خطرات و تهدیدهای جانی، دست به اعتصاب غذا زده است.
تیم حقوقی مدافع خانواده مرسی در ادامه توضیح داده که معتقد است محمد مرسی و «عبدالله» پسر کوچک او، به دست رژیم نظامی مصر به قتل رسیده‌اند و از سازمان ملل می‌خواهد که درباره این مسئله تحقیق کند. اسامه مرسی، در سال ۲۰۱۶، به اتهام حمل سلاح سرد، دستگیر شد و سپس اتهام تحریک به خشونت در مصر، به او وارد شد.
محمد مرسی پنجمین رئیس‌جمهور مصر و اولین رئیس‌جمهور این کشور پس از انقلاب ۲۵ ژانویه ۲۰۱۱ بود که در سال ۲۰۱۲، به نمایندگی از حزب اخوان المسلمین در انتخابات ریاست جمهوری مصر پیروز شد اما یکسال بعد با کودتای نظامی ارتش از قدرت برکنار و زندانی شد. اتهاماتی نظیر تحریک به قتل و اقدامات خشونت‌آمیز در جریان تظاهرات‌هایی که اواخر سال ۲۰۱۲ مقابل کاخ ریاست جمهوری برگزار شد، همکاری با سازمانهای خارجی و افشای اطلاعات مربوط به امنیت ملی مصر و هماهنگی با سازمانهای جهادی در مصر و خارج از آن و ارائه اسناد محرمانه به قطر به وی وارد شد. مرسی در جریان یکی از جلسه‌های محاکمه خود بر اثر یک حمله قلبی درگذشت. عبدالله کوچک‌ترین فرزند او نیز که در سپتامبر گذشته به ادعای دولت حاکم بر مصر به اتهام حمل مواد مخدر دستگیر شده بود، در زندان به دلیل حمله قلبی جان خود را از دست داد.
شبکه الجزیره یک ماه پیش طی یک پژوهش تایید کرد که محمد مرسی به دلیل قتل خاموش و به دستور «عبدالفتاح السیسی» رئیس‌جمهور مصر کشته شده است. در این پژوهش به کشته شدن شمار زیادی از مخالفان السیسی در زندان‌های مصر با مرگ خاموش‌اشاره شده و دلیل مرگ آنها، عدم دسترسی به پزشک، خودکشی و کم توجهی در زندان اعلام شد. براساس آمار ارائه شده در این تحقیق، تعداد افرادی که در این زندان‌ها جان خود را از دست داده‌ند، به ۹۵۸ نفر می‌رسد که ۶۷۷ تن از آنها به دلیل اهمال پزشکی و ۱۳۶ تن زیر شکنجه جان باخته‌اند و ۶۵ نفر نیز خودکشی کرده‌اند. همچنین تعداد زندانیانی که از سال ۲۰۱۷ تا ۲۰۱۹ در معرض اهمالهای پزشکی بودند، ۲۱۰ نفر است که ۵۵ نفر از آنها جان خود را از دست دادند.


نام:
ایمیل:
* نظر: