پنجشنبه ۱۴ فروردين ۱۳۹۹ - ۰۳:۲۲
کد خبر: ۱۸۲۶۷۸
تاریخ انتشار: ۲۹ بهمن ۱۳۹۸ - ۲۳:۰۱


روایت وارونه از تورم 52 درصدی و افزایش 4/7 برابری نقدینگی
رئیس‌جمهور در حالی از کاهش روند تورم به‌عنوان موفقیت دولت یاد کرد که رکود تورمی 52 درصد را برجای گذاشته است.
روزنامه جام‌جم در نقد اظهارات آقای روحانی در نشست مطبوعاتی اخیر نوشت: بر اساس گزارش مرکز آمار، نرخ تورم در سال جاری رکوردهای دو دهه اخیر را جابه‌جا کرده است. در اردیبهشت امسال تورم نقطه به نقطه (درصد تغییر شاخص قیمت مصرف‌کننده خانوارهای کشور نسبت به ماه مشابه سال قبل) به 52 درصد افزایش یافت که از دی‌ماه 1374 به بعد بی‌سابقه بوده است. در مهر سال گذشته هم نرخ تورم ماهانه به 7/1 درصد افزایش یافت که از فروردین 1375 به بعد سابقه نداشته است. همچنین در شهریورماه امسال نرخ تورم (درصد تغییر شاخص قیمت مصرف‌کننده خانوارهای کشور در ۱۲ ماه منتهی به ماه یا سال مورد نظر نسبت به دوره مشابه سال قبل) به 42/7 درصد رسید که این شاخص هم از اردیبهشت 1375 به بعد بالاترین نرخ تورم محسوب می‌شود.
آمارهای بانک مرکزی و مرکز آمار بیانگر آن است که بدترین دوران تورمی در کشور مربوط به سال‌های 1374 و 1375 در دولت سازندگی بوده است و رتبه دوم هم در اختیار دولت فعلی قرار گرفته است؛ بنابراین شدیدترین دوران کاهش قدرت خرید مردم در اثر تورم، در دو دهه اخیر در دولت کنونی رخ داده است.
این روزنامه همچنین درباره سهم تحریم‌ها در مشکلات اقتصادی می‌نویسد: آقای روحانی، تحریم‌ها را بی‌سابقه در تاریخ خواند و مشکلات اقتصادی را به‌دلیل تحریم‌ها دانست. البته در این نشست خبری به این واقعیت ‌اشاره نشد که اگر سیاست‌های اقتصاد مقاومتی به درستی اجرا شده بود، با فشارهای اخیر آمریکا اقتصاد ایران تا این حد آسیب‌پذیر نبود. سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی در بهمن 1392 به دولت ابلاغ شد اما مورد بی‌مهری قرار گرفت.
کاهش وابستگی به واردات کالاهای اساسی، مقابله با ضربه‌پذیری درآمد حاصل از صادرات نفت و گاز، اصلاح نظام درآمدی دولت با افزایش سهم درآمدهای مالیاتی و افزایش سالانه سهم صندوق توسعه ملی از منابع حاصل از صادرات نفت و گاز تا قطع وابستگی بودجه به نفت از جمله احکام اقتصاد مقاومتی بود اما پس از اجرای برجام، این احکام کنار گذاشته شد و اکنون با اجرای تحریم‌ها و کاهش صادرات نفت، شاهد توجه دیرهنگام به اقتصاد مقاومتی هستیم.
در حوزه ​​​​​​​نقدینگی نیز جام‌جم خاطرنشان می‌کند: چند روز قبل رئیس‌کل بانک مرکزی اعلام کرد: رشد نقدینگی امسال اندکی از میانگین رشد نقدینگی
۵۰ ساله کشور که ۲۵ درصد بود، بیشتر است.بر اساس آخرین آمار بانک مرکزی، نرخ رشد نقدینگی در یک‌ساله منتهی به آذرماه امسال بیش از 28 درصد بوده و حجم نقدینگی به بیش از 2263 هزار میلیارد تومان رسیده است.
آقای روحانی در نشست خبری درباره رشد نقدینگی این‌طور بیان کرد که هر رشد نقدینگی را نباید بد دانست و رشد نقدینگی اخیر خوب است زیرا بر اثر افزایش ذخایر خارجی بانک مرکزی بوده است.
 بر اساس اصول مسلم اقتصادی، رشد نقدینگی بالاتر از رشد تولید، موجب تورم می‌شود. رشد اقتصادی کشور در 9 ماهه اول امسال منفی 7/6 درصد بوده است، یعنی تولید در کشور نسبت به سال قبل کمتر هم شده است؛ بنابراین طبیعی است افزایش حجم پول در اقتصاد، موجب رشد تقاضا و متعاقباً تورم می‌شود.
در ابتدای دولت یازدهم حجم نقدینگی کمتر از 480 هزار میلیارد تومان بود که تا پایان آذرماه امسال با رشد 4/7 برابری مواجه شده است.
با این‌که آقای روحانی رشد نقدینگی را خوب خواند، اما افزایش چشمگیر حجم نقدینگی آثار خود را در اقتصاد به خوبی نشان داده است و گرانی‌های سرسام‌آور در بازار مسکن و خودرو ناشی از سرریز شدن همین نقدینگی به بازارهاست.

زیباکلام: مردم از اصلاح‌طلبان قطع امید کرده‌اند
یک فعال طیف اصلاح‌طلب تاکید کرد: اصلاح‌طلبان در بدترین وضعیت ممکن اجتماعی قرار دارند.
صادق زیباکلام با بیان اینکه بدنه اجتماعی آنها بعد از اتفاقات دی‌ماه ۹۶ شروع به ریزش کرده، گفت: امروز آنها در بدترین شرایط خود به سر می‌برند، به‌طوری که مردم به شدت از اصلاح‌طلبان قطع امید کرده‌اند و معتقد هستند دیگر از آنها کاری ساخته نیست، از سوی دیگر عملکرد لیست امید نیز نشان داد، با وجود  اینکه حداقل صد نامزد اصلاح‌طلب در مجلس فعلی حضور داشتند، اما آنها در عمل نتوانستند کاری کنند و حتی یک نطق تاثیرگذار از اکثر اعضای لیست امید شاهد نبودیم، درچنین شرایطی مردم از خود می‌پرسند، با چه توجیهی باید به نامزد‌های اصلاح‌طلب رای بدهیم؟
وی خاطرنشان ساخت: در سال ۹۴ آقای عارف بیش از یک و نیم میلیون رای به‌دست آورد، اما اگر امسال وی شرکت می‌کرد حتی صد هزار رای نیز به دست نمی‌آورد، در حال حاضر اصلاح‌طلبان پایگاه اجتماعی خود را از دست داده‌اند. در  این بین هم گروهی مانند کارگزاران وجود دارند، با علم اینکه می‌دانند از پایگاه رایی برخوردار نیستند و اصلاح‌طلبان نیز به این تصمیم رسیده‌اند که لیست ندهند، اما برای اینکه به حاکمیت این سیگنال را بدهند که ما در انتخابات شرکت کردیم و عرصه را خالی نکرده‌ایم، لیست داده و حتی در این بین از اسم مرحوم هاشمی نیز به اعتقاد بنده سوءاستفاده کرده‌اند.
وی گفت: بعید است بیشتر از دو نفر از لیست کارگزاران به مجلس راه پیدا کند، اگر چه آنها هم نمی‌توانند کاری انجام دهند.

عربستان: اروپا مثل آمریکا به فشار حداکثری علیه ایران متوسل شود
در حالی که برخی مقامات وزارت خارجه پیگیر کاهش تنش با عربستان بوده‌اند، وزیر خارجه بی‌شخصیت سعودی خواستار تشدید فشار اروپا بر ایران شد.
فیصل بن فرحان در گفت‌وگو با روزنامه آلمانی دی ولت و درباره نقش توافق برجام در مهار برنامه هسته‌ای ایران و جلوگیری از تولید بمب گفت: ایرانی‌ها باید پاسخگو باشند و به آنچه در قرارداد متعهد شده‌اند، پایبند بمانند. متأسفانه نمی‌توان مطمئن بود که آنها واقعاً این‌گونه عمل می‌کنند.
وی افزود: «به همین دلیل از اروپایی‌ها و جامعه جهانی می‌خواهیم که از اهرم‌های موجود برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای استفاده کنند.»
وزیر خارجه عربستان با بیان اینکه به اعتقاد او جامعه جهانی برای دور نگه‌داشتن ایران از سلاح‌های هسته‌ای مصمم است، در رابطه با امکان نجات برجام می‌گوید: «فکر نمی‌کنم که بتوان توافق هسته‌ای را به فرم کنونی‌اش نجات داد. چرا که در درازمدت برای عدم دستیابی ایران به تسلیحات هسته‌ای به اندازه کافی مؤثر نیست.
وزیر خارجه عربستان افزود: «مسئله نباید نجات توافق بلکه بازگرداندن ایران به پای میز مذاکره برای دستیابی به توافقی بهتر باشد.» توافقی که نگرانی‌های جامعه جهانی از جمله فعالیت‌های بی‌ثبات کننده در منطقه و برنامه موشکی بالستیک ایران را دربر بگیرد.
وی گفت: از اروپا می‌خواهم از تماس‌های خوب خود با ایران استفاده کند تا برای ایرانی‌ها روشن شود که آنها باید در مورد توافقی مذاکره کنند که مورد قبول همه است و به مشکلاتی که آمریکا و همسایگان ایران پیوسته به آن اشاره می‌کنند هم بپردازد.

درخواست عاجزانه رئیس فراکسیونی که جرأت نکرد دوباره نامزد شود
رئیس فراکسیون امید و شورای سیاستگذاری اصلاح‌طلبان در حالی که خود حاضر نشد مجدداً نامزد شود، گفت عاجزانه از مردم می‌خواهم به کاندیداهای اصلاح‌طلب رأی بدهند.
محمدرضا عارف در انتخابات امسال ترجیح داد مجدداً نامزد نشود و حال آنکه سال 92 به عنوان نفر اول ائتلاف امید در تهران به مجلس رفت. اکنون زیباکلام می‌گوید عارف که 1/5 میلیون رأی آورد اگر دوباره نامزد می‌شد، صد هزار رأی هم نمی‌آورد.
عارف در جمع خبرنگاران گفت: من از مردم تهران خاضعانه سپاسگزاری می‌کنم که در انتخابات گذشته بیش از آنچه لیاقت داشتیم ما را در مجلس و شورای شهر حمایت کردند و امیدواریم این نگاه را بار دیگر در جمعه آینده ببینیم.
وی افزود: ما معتقد بودیم اگر احزاب اصلاح‌طلب به یک لیست برسند شانس‌شان بالاتر است لذا از کسانی که جمع شدند و این انسجام را در جبهه اصلاحات ایجاد کردند، تشکر می‌کنم و تقاضای عاجزانه‌ام از مردم این است که به این کاندیداها رأی دهند. در بین این افراد 14 نفر از نمایندگان فعلی و 16 نفر چهره برجسته و نخبه هستند که من افتخار می‌کنم که به آنها رأی دهم.
عارف درباره فراکسیون امید گفت: نمایندگان نیز با همدلی، تفاهم، همراهی و رویکرد اجماعی فراکسیون را همراهی کردند. من معتقدم فراکسیون امید مجلس دهم منسجم‌ترین و هماهنگ‌ترین فراکسیون سیاسی در دوره‌های ده‌گانه مجلس بود.
یادآور می‌شود محمدرضا عارف در مدیریت شورای سیاستگذاری اصلاح‌طلبان نیز با چالش‌های جدی به ویژه از سوی کارگزاران و حزب اتحاد ملت مواجه بوده و عملاً در حاشیه قرار گرفته است چنانکه کارگزاران تصمیم به ارائه فهرست انتخاباتی و حزب اتحاد ملت تصمیم به تحریم عملی انتخابات گرفت.

روایت جوزف نای از بی‌اخلاقی و بی‌شعوری ترامپ
نظریه‌پرداز معروف آمریکایی با انتقاد از بی‌خردی دولت ترامپ در ترور سردار سلیمانی گفت: حالا که ژنرال ایرانی را هدف گرفته‌ایم، اگر کسی پمپئو را هدف قرار داد، نگوییم چرا؟
جوزف نای در گفت‌وگو با شبکه سی‌ان‌ان تصریح کرد: «پس از آنکه ما (آمریکا) سردار سلیمانی را در کشوری ثالث (عراق)، آن‌هم در شرایطی که در حال جنگ نبودیم، ترور کردیم، اکنون اگر کسی وزیر امور خارجه ما را در بغداد ترور کند، ما حق هیچ شکایتی نداریم، زیرا باب ترور شخصیت‌ها را خودمان گشوده‌ایم.»
فرید زکریا مجری سی‌ان‌ان درباره «نقش اخلاق در سیاست خارجی آمریکا» گفت: «وقتی ما به رئیس‌جمهوری آمریکا، نگاه می‌کنیم، می‌بینیم که او خودش می‌گوید که واقعاً هیچ توجهی به اخلاقیات ندارد و اصولاً نگران این مسئله نیست.»
زکریا سپس از نای که اخیراً کتاب «آیا اخلاقیات اهمیت دارد؟ رؤسای جمهور و سیاست خارجی (آمریکا) از فرانکلین روزولت تا ترامپ» را منتشر کرده، پرسید: آیا دونالد ترامپ در این زمینه با تمام رؤسای‌جمهور پیشین آمریکا فرق دارد؟ جوزف نای پاسخ داد: او از هر کدام از رؤسای‌جمهور سابق آمریکا که در کتابم نامشان فهرست شده و من درباره‌شان تحقیق کرده‌ام، غیراخلاقی‌تر است و به اخلاقیات کمتر اهمیت می‌دهد. به‌عنوان مثال، وقتی ترامپ به ترور جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد سعودی، به‌دست سعودی‌ها در کنسولگری عربستان سعودی در استانبول ترکیه واکنش نشان داد، او چیزی قریب به این مضمون گفت؛ شما باید این مسئله را پشت سر بگذارید.
زکریا در ادامه پرسید: وقتی شما به واقعه‌ای مانند ترور سلیمانی نگاه می‌کنید، آیا به‌نظر شما، آن اقدام آمریکا نشان می‌دهد که او بعضی از قوانین بازی را زیر پا گذشته است؟ آیا شما چنین عملیاتی را یک اقدام غیراخلاقی توصیف می‌کنید؟
نای پاسخ داد: به‌نظر من، او به این مسئله اصلاً توجه نکرد که برای احیای مجدد بازدارندگی علیه ایران - که یک هدف باارزش است - اگر او با غرق کردن یک کشتی ایرانی در خلیج (فارس) انجام می‌داد، عملیاتی مناسب به‌حساب می‌آمد که کم و بیش مورد پذیرش قرار می‌گرفت. با ترور یک مقام بلندپایه در یک کشور ثالث، آن‌هم در زمانی که شما در حال جنگ نیستید، در واقع، فرمان اجرایی جرالد فورد، رئیس‌جمهوری اسبق آمریکا، را ابطال کرده‌اید، زیرا جرالد فورد، پس از پایان جنگ ویتنام، یک فرمان اجرایی صادر کرد و در آن صراحتاً نوشت که ما وارد عملیات ترور دیگران نخواهیم شد. به نظر من، ما نباید این هنجار را کنار بگذاریم. مثلاً اگر مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا، به بغداد برود و کسی به او تیراندازی کند، چه اتفاقی خواهد افتاد؟ آنگاه ما هیچ حقی برای شکایت از آن کار نداریم، زیرا ما خودمان سلیمانی را هدف قرار داده‌ایم. اصلاً این سؤال مطرح نیست که آیا آنها افرادی خوب یا بد هستند؟ من مطمئن نیستم که ترامپ در این مسئله به‌خوبی غور کرده یا به آن عمیقاً اندیشیده باشد که وقتی شما آن اصل اخلاقی را کنار بگذارید، این برای آمریکا چه معنایی دارد؟
نای افزود: مشکل پرزیدنت ترامپ این است که همه چیز را مانند یک تبادل تجاری می‌بیند. مثلاً در نظر او همه چیز به مثابه معامله املاک است. وی همه چیز را صرفاً یک موضوع کوتاه‌مدت تصور می‌کند. این در حالی است که اگر شما بخواهید وارد یک بازی با شرکایی شوید که در طولانی‌مدت بارها باید با یکدیگر تبادل‌ها و تعاملات دوجانبه داشته باشید، این شما را وادار می‌کند که تصمیمات کوتاه‌مدت تبادلی نگیرید، بلکه تصمیم‌های بلندمدت بگیرید. جرج شولتس وزیر امور خارجه رونالد ریگان، می‌گفت: برخورد ما با سیاست خارجی باید مانند برخورد یک باغبان با باغش باشد، زیرا باغبان‌ها همواره با اهداف بلندمدت، کشت و کار و درختکاری می‌کنند. شما اصلاً چنین چیزی را در رئیس‌جمهور نمی‌بینید.

همشهری: همسویی دولت و مجلس هیچ کمکی به تحقق وعده‌ها نکرد
روزنامه همشهری می‌گوید مجلس دهم با وجود اینکه یکی از همسوترین مجالس با دولت بود اما با وجود انتظار طولانی، خبری از تحقق وعده‌های دولت و مجلس نشد.
این روزنامه در یادداشتی نوشت: مجلس دهم یکی از همسوترین مجلس در تاریخ چهل ساله نظام جمهوری اسلامی ایران با دولت بود. انتظار طبیعی مردم این بود که با روی کار آمدن مجلسی همسو با دولت، برنامه‌های توسعه اقتصادی و عمرانی دولت با سرعت و نظم بیشتری پیگیری و عملیاتی شود. در حوزه سیاست خارجی دست دولت بازتر شده تا بتواند از ظرفیت‌های اقتصاد بین‌الملل در حوزه سرمایه‌گذاری‌های خارجی برای رونق اقتصادی کشور بهره گیرد. انتظارها به طول انجامید اما خبری از تحقق وعده‌های اعلامی نشد. خیلی زود نمایندگانی که با لیست امید راهی بهارستان شدند در ادامه راه مسیر عوض کرده و وارد مسیر اصلی خودشان شدند. سخن در این باب زیاد است اما باید از تجربه چهارساله درس عبرت گرفت. نخست اینکه امروز مردم تهران تجربه لیستی رأی دادن را دارند و اتفاقات بعد از آن را در صحنه عمل دیدند. شخصیت‌هایی که باوری به اصلاحات نداشتند صرفا برای راهیابی به قدرت از نردبان اصلاحات و ظرفیت‌های جدید آن دوره بهره بردند. برای همین ضروری است با عطف به تجربه گذشته، جریان‌های سیاسی حاضر در کشور برنامه روشن و عملیاتی دهند و به کلیات اکتفا نکنند.
همشهری در ادامه با ادبیاتی که تخطئه روند طی شده از سوی دولت و مجلس است، می‌نویسد: جامعه امروز ایرانی به راهبردی عملی و عملیاتی نیاز دارد و اراده جدی برای توسعه می‌طلبد؛ اراده‌ای که برآمده از باور درست و اصولی باشد. مورد نیاز است باید توجه داشت که اقتصاد به‌عنوان یک علم دقیق، سازوکار دقیق و خاص خودش را دارد. با اقدامات هیجانی و احساسی اقتصاد سامان نمی‌یابد. سامان‌یابی اقتصاد نیازمند مکانیسم‌های دقیق علمی است. جریان‌های مدعی باید از کلی‌گویی خارج شده و به جزئیات اقتصادی کشور بپردازند و متناسب با چالش‌های داخلی ایده‌های خلاقانه ارائه دهند. بر فرض مثال برای رشد اقتصادی کشور که وضعیت نامناسبی دارد چه ایده‌ای دارند و چگونه و با چه سیاستی می‌خواهند این رشد ضعیف اقتصادی را به رشد بالای 5 درصدی که نیاز مبرم کشور در حوزه اشتغال است، برسانند.


نام:
ایمیل:
* نظر: