جمعه ۲۸ شهريور ۱۳۹۹ - ۲۱:۲۰
کد خبر: ۱۸۲۱۸۷
تاریخ انتشار: ۲۵ بهمن ۱۳۹۸ - ۲۲:۱۵
فرانسه
نتایج یک مطالعه دولتی که در فرانسه منتشر شده است نشان می‌دهد افرادی که در اسمشان، نشانی از فرهنگ کشورهای حوزه مغرب (شمال آفریقا) دارد برای استخدام در شرکت‌های بزرگ مورد تبعیض قرار می‌گیرند.
به گزارش یورونیوز، دولت فرانسه در این مطالعه از شرکت‌های بزرگی چون؛ ایرفرانس، آکور، آلتران، آرکما، رنو، رکسل و سوپرا استیریا به عنوان شرکت‌هایی یاد کرده است که مطالعه صورت گرفته در آنها نشان از تبعیض علیه اقلیت‌ها دارد.
نتایج این مطالعه نشان می‌دهد که در تمامی شرکت‌های مطالعه شده، میزان موفقیت یک کاندیدا که در اسمش پژواکی از فرهنگ کشورهای حوزه مغرب در خود دارد، 9/3 درصد است. این در حالی است که این نرخ برای کاندیداهایی که نامشان پژواکی اروپایی دارد 12/5 درصد ارزیابی می‌شود.
این مطالعه می‌گوید متقاضیان استخدامی که در نامشان آثاری از فرهنگ کشورهای آفریقایی و اسلامی  دارد ۲۵ درصد کمتر از کاندیداهای اروپایی، پاسخ مثبت برای استخدام می‌گیرند.
دولت فرانسه این مطالعه را در ۴۰ شرکت بزرگ انجام داده است. در جریان این مطالعه 10 هزار و ۳۴۹ کاندید واقعی یا ساختگی رزومه خود را با نام‌های متفاوتی (‌با نام‌های عربی یا اروپایی) به این شرکت‌ها فرستادند.
شرکت‌هایی که به روش‌شناسی این مطالعه اعتراض کرده‌اند می‌گویند که برخی از این رزومه‌ها به کارکنان معمولی شرکت فرستاده شده‌اند در حالی که آنها هیچ مسئولیتی برای بررسی رزومه‌ها یا استخدام کاندیداها نداشته‌اند. آنها می‌گویند برخی رزومه‌ها نیز برای شغل‌هایی فرستاده شده‌اند که از قبل پر شده‌اند و بنابراین قابل بررسی نبوده‌اند.
دولت در پاسخ به انتقادات گفته است: «متاسفیم که روش مطالعه ممکن است نتیجه‌گیری نهایی را تحت‌الشعاع قرار داده باشد. تبعیض، خواه عمدی یا غیرعمدی، ممکن است در کشور ما وجود داشته باشد.» مقامات دولتی گفته‌اند که فاز دوم این مطالعه با اصلاح مشکلات مطالعه اول، به اجرا گذاشته خواهد شد.
«ژان فرانسوا امدیو» جامعه‌شناس و رئیس مرکز دیده‌بان تبعیض در فرانسه می‌گوید که شرکت‌های بزرگ می‌توانند به سادگی از روش دریافت رزومه‌های بدون مشخصات استفاده کنند تا مشکل تبعیض قائل شدن بر پایه نام یا دیگر مشخصات کاندیداها از میان برداشته شود.
این جامعه‌شناس می‌گوید که نتایج این مطالعه دولتی او را شگفت‌زده نکرده است. او می‌گوید که کاندیداهایی با ریشه خارجی ۲۰ تا ۲۵ درصد کمتر از کاندیداهای اروپایی شانس استخدام در شرکت‌های بزرگ را دارند. او می‌گوید که متاسفانه آمار و مطالعاتی درباره شرکت‌های متوسط و کوچک نداریم و اگر این مطالعه درباره شرکت‌های کوچک صورت گیرد احتمالا تبعیض در این شرکت‌های شکلی بسیار جدی‌تر دارد.
امدیو می‌گوید که بهترین راه مقابله با تبعیض در شرکت‌های بزرگ این است که دولت قانونی تصویب کند که رزومه‌ها بدون مشخصات متقاضیان در شرکت‌ها مورد بررسی قرار گیرند تا پیش‌داوری مرتبط با اسم، سن، جنسیت و آدرس کاندیداها باعث تبعیض علیه آنها نشود.
این جامعه‌شناس می‌افزاید کشورهایی مانند آلمان، سوئد و هلند روش رزومه بدون مشخصات را به‌کار گرفته‌اند و در بریتانیا نیز مثلا برای استخدام در شبکه بی‌بی‌سی این تمهید بکار گرفته می‌شود.
 لایحه قانونی که دولت فرانسه برای رزومه‌های بدون مشخصات ارائه کرده بود در سال ۲۰۱۵ به وسیله قانونگذاران فرانسوی رد شد.نام:
ایمیل:
* نظر: