شنبه ۱۴ تير ۱۳۹۹ - ۰۹:۵۱
کد خبر: ۱۷۶۳۹۶
تاریخ انتشار: ۱۳ آذر ۱۳۹۸ - ۲۱:۴۷
وزارت صمت:
مدیرکل صنایع فلزی و لوازم خانگی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: قاچاق بزرگ‌ترین مشکل در صنعت لوازم خانگی است و برای مقابله با آن نیاز به عزم جدی احساس می شود.

عباس هاشمی در گفت‌وگو با  باشگاه خبرنگاران جوان، با تاکید بر اینکه قاچاق بزرگ‌ترین مشکل در صنعت لوازم خانگی است، اظهار کرد: علی رغم همکاری‌هایی که با ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز داریم اما به دلیل وسعت بالای این کار در برخی اماکن  نیاز به عزم جدی احساس می شود.
وی ادامه داد: در کشور ظرفیت خوبی برای تولید لوازم خانگی داریم و تنها در برخی موارد نیاز است تولیدکنندگان توان خود را افزایش دهند، برخی محصولات داخلی نیاز به سرمایه گذاری دارند که اگر این اتفاق رخ دهد شاهد رشد در این صنعت خواهیم بود.
مدیرکل صنایع فلزی و لوازم خانگی وزارت صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر اینکه قاچاق کالا تولیدکنندگان داخلی را آزار می‌دهد، افزود: در مقطعی از زمان، به دلیل شرایط کشور‌های همسایه و منطقه میزان قاچاق متناوب شد. در جهت ساماندهی بازار با واحد‌های تولیدی هماهنگی‌هایی انجام شده است تا تولید را به اندازه کافی و با قیمت مناسب در اختیار عموم قرار دهند.
هاشمی ادامه داد: متأسفانه کالا‌هایی که قاچاق وارد می‌شود، عوارض گمرکی و ارزش افزوده ندارند و با قیمت‌های مختلفی در بازار به فروش می‌روند که باعث آسیب به کالا‌های داخلی در کشور می‌شوند.
وی افزود: با توجه به محدودیت‌های ایجاد شده و عدم امکان تأمین قطعات از طریق تولیدکنندگان تحت لیسانس، تولید برخی محصولات کاهش داشته‌ است که اکنون در تلاش هستیم این میزان را جایگزین کنیم.
مدیرکل صنایع فلزی و لوازم خانگی وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به بحث عمق ساخت داخل، تصریح کرد: در صنعت بخاری گازسوز حدود۹۰ درصد، کولر آبی صد درصد، یخچال فریزر ۶۰ درصد، آبگرمکن ۷۵ درصد، ماشین لباسشویی ۶۰ درصد، اجاق گاز ۹۰ درصد، لوازم خانگی کوچک ۷۰ درصد، چرخ خیاطی ۵۵ درصد، رادیاتور‌های فولادی۹۰ درصد، پکیج۷۰ درصد و تلویزیون۳۰ درصد عمق ساخت داخل را در این
صنایع داریم.
هاشمی افزود: برآورد نیاز ارزی و ریالی تولید محصولات لوازم خانگی را طبق برنامه پیش‌بینی شده
سال ۹۸ به بانک مرکزی و دستگاه‌های ذیربط اعلام کرده‌ایم که خوشبختانه تعامل سازنده‌ای بین بانک مرکزی و وزارت متبوع وجود دارد که در جهت تأمین ارز دچار مشکل نشده‌ایم.نام:
ایمیل:
* نظر: