چهارشنبه ۱۸ تير ۱۳۹۹ - ۱۲:۱۸
کد خبر: ۱۷۴۹۵۳
تاریخ انتشار: ۲۶ آبان ۱۳۹۸ - ۲۰:۵۳
در واکنش به التهابات نرخ دلار
رئیس کل بانک مرکزی از حضور فعال بازارساز در بازار ارز خبر داد و گفت: تلاش‌های سفته‎بازانه را خنثی می کنیم.
در واکنش به برخی التهابات بازار ارز در روزهای اخیر، عبدالناصر همتی در صفحه شخصی خود در فضای مجازی نوشت: طی روزهای گذشته، همچنان بانک مرکزی در بازار ارز حضور فعال داشته، چراکه مدیریت بازار ایجاب می‌کند که به عنوان بازارساز اصلی، نیازهای واقعی را تامین کرده و مازاد عرضه ارز را نیز مطابق با ماههای گذشته جمع‌آوری و به ذخایر کشور اضافه کند.
وی افزود: مجموعه ذخایر بانک مرکزی از محل خرید ارز صادرات غیرنفتی و بازار، این اجازه را به ما می‌دهد که با رصد تحرکات بازار ارز، هرگونه تلاش برای سفته‌بازی را خنثی کرده و همزمان اجازه می‌دهد روند عادی عرضه و تقاضای ارز، نرخ آن را تعیین کند.
رئیس کل بانک مرکزی ادامه داد: تجربه بیش از یک‌سال و اندی گذشته بانک مرکزی در مدیریت علمی بازار ارز همچنان ادامه پیدا کرده و من اطمینان دارم شکل گیری انتظارات این چند روزه تاثیر چندانی بر بازار ارز نخواهد داشت و همان روند گذشته و منطقی در بازار ادامه پیدا خواهد کرد.
همتی خاطرنشان کرد: مردم عزیز مراقب سرمایه‌های خود باشند تا خدای ناکرده از ناحیه سودجویان و سفته‌بازان آسیب نبینند.
گفتنی است نرخ دلار پس از ماه‌ها ثبات در کانال 11هزار تومان بنا به دلایلی طی یک هفته اخیر حدود 7 درصد نوسان داشته و به کانال 12هزار تومان رسیده است.
رئیس کل بانک مرکزی همچنین دیروز به‌صورت سرزده از صرافی‌های میدان فردوسی تهران بازدید کرد.
همتی در این بازدید به مردمی که برای خرید ارز جهت مصارف خود به صرافی‌ها مراجعه کرده بودند اطمینان داد جریان تامین ارز برای مصارف ضروری پیوسته و منظم انجام می‌شود.
وی در حاشیه این بازدید گفت: بازار ارز دوباره به حالت قبل خود باز خواهد گشت و در حال حاضر کشور برای تامین ارز هیچ مشکلی ندارد.
وی افزود: عده‌ای سعی دارند تا از شرایط فعلی کشور سودجویی کنند و نرخ ارز را بالا ببرند، اما ما امروز در بازار حضور پیدا کردیم تا اعلام کنیم محکم ایستاده‌ایم و مردم هر چقدر ارز بخواهند به نرخ روز در اختیارشان خواهیم گذاشت.
وی افزود: از مردم خواهشمندم گرفتار سودجویی و سودجویان نشوند تا خسارت نبینند چرا که بازار ارز دوباره به حالت قبل
باز خواهد گشت و قیمت‌ها تعدیل خواهد شد و ما مشکلی برای تامین ارز نداریم.
همتی گفت: افزایش مختصر قیمت ارز به دلیل انتظاراتی است که به وجود آمده، اما به زودی رفع خواهد شد و ما مثل گذشته ارز را کنترل می‌کنیم و به قیمت پیشین باز می‌گردانیم.نام:
ایمیل:
* نظر: