شنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۰:۱۷
کد خبر: ۱۷۴۳۵۳
تاریخ انتشار: ۱۹ آبان ۱۳۹۸ - ۲۱:۲۱
آیت‌الله اراکی خبر داد
دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در نشست خبری سی و سومین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی با بیان اینکه امسال ۳۵۰ نفر از ۹۰ کشور در کنفرانس وحدت شرکت می‌کنند، گفت: جمهوری اسلامی ایران، مرکز اصلی وحدت جهان اسلام به رهبری آیت‌الله خامنه‌ای و نهادهای نظام موفق شد که در برابر جریان تکفیر پیروز شود.
آیت‌الله اراکی، دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در نشست خبری پیرامون «سی‌وسومین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی» در موزه شهدا با بیان اینکه سی‌وسومین کنفرانس بین‌المللی وحدت امروز در حالی برگزار می‌شود که جریان وحدت امروزه در جهان اسلام، جریان غالب و پیروز است، بیان داشت: ما می‌توانیم ادعا کنیم که جمهوری اسلامی ایران، مرکز اصلی وحدت جهان اسلام به رهبری آیت‌الله خامنه‌ای و نهادهای نظام موفق شد که در برابر جریان تکفیر پیروز شود. جمهوری اسلامی ایران و رهبر معظم آن توانستند کل جریان تکفیر را از رینگ خارج کنند. ما امروز می‌توانیم اعلام کنیم که گفتمان تکفیر، یک گفتمان شکست ‌خورده است.
به گزارش مهر، وی با‌ اشاره به اینکه امروز جریان وحدت فقط یک جریان شعاری نیست، بلکه در سراسر اسلام یک جریان عینی و میدانی است، افزود: ما با شکل‌گیری جبهه مقاومت شاهد شکل‌گیری جریان عینی، میدانی و با استقامت هستیم. جریان مقاومت امروز در میان جوانان اسلام دارای گسترده‌ترین پایگاه است. آیت‌الله اراکی تصریح کرد: آمریکا اگر بخواهد، می‌تواند امتحان کند و به عربستان بگوید «به ما اجازه دهند که فراخوان دهیم تا جوانان مقاومت در مکه گرد هم بیایند» ما مطمئن هستیم که میلیون‌ها جوان پرشور طرفدار مقاومت، وحدت و یکپارچگی، یکصدا گرد هم می‌آیند. ما امروز ادعا می‌کنیم یک دریای نهفته زیر پرده حکام مسلط در جهان اسلام قرار دارد که به زودی یک روز این دریا به تلاطم درمی‌آید. سی و سومین کنفرانس بین‌المللی وحدت، نمادی از این دریای خروشان است. بخش عظیمی ‌از شرکت‌کنندگان امسال در کنفرانس وحدت، اقشار جوان هستند به‌طوری که ما از بیش از ۴۰ کشور، جوانانی را داریم که در این کنفرانس حضور می‌یابند. ما معتقدیم برپایی کنفرانس در شرایط تحریم و سختی که بر ایران تحمیل شده، می‌تواند ثابت کند که تحریم‌ها بی‌اثر است و نتوانسته ایران را به انزوا بکشاند. در کنفرانس امسال ۳۵۰ نفر از ۹۰ کشور اسلامی و غیراسلامی حضور دارند؛ از شخصیت‌های سیاسی برجسته گرفته تا هنرمندان و اقشار مختلف جامعه. میهمانان امسال ما بیش از هر سال دیگری اصرار حضور در کنفرانس داشتند.
تأسیس نهادهای تقریبی در سایر کشورها
دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی گفت: در هشت سال گذشته بیش از ۵۰۰ کنفرانس محلی و بین‌المللی در کشورهای مختلفی از جمله تونس، مالزی، پاکستان، لبنان و... برگزار کردیم. همچنین در کشور مصر مرکز وحدت اسلامی را راه‌اندازی کردیم. در بسیاری از کشورها هم نهادهای تقریبی راه‌اندازی کردیم یا اگر نهاد تقریبی داشتند که فعال نبود، فعالشان کردیم. در این زمینه بسیاری از مراجع حوزه علمیه هم وارد این عرصه شدند. فعال‌سازی دانشگاه مذاهب، از دیگر فعالیت‌های این سال‌های ما است؛ به‌طوری که شعبه‌های این دانشگاه را به هفت شعبه افزایش دادیم. به‌طور کلی، در هیچ نقطه‌ای از جهان اسلام نبود که ما فعالیتی در حوزه وحدت نداشته باشیم. تلاش کردیم که از امکانات محدودی که در اختیار داشتیم، بیشترین استفاده را ببریم.
حضور پررنگ زنان، جوانان و دانشجویان
در کنفرانس وحدت امسال
وی اظهار داشت: کنفرانس امسال به نسبت کنفرانس‌های سال قبل، چند وجه تمایز دارد؛ اول آنکه موضوع مقاومت، وحدت جهان اسلام، فلسطین و مسجدالاقصی، محور اصلی کنفرانس امسال و کمیسیون‌های آن است. دوم آنکه نسبت به سال‌های قبل، حضور زنان پررنگ‌تر است. همچنین تعداد جوانان و دانشجویان هم امسال نسبت به سال‌های قبل بیشتر است. در ادامه این نشست خبری محمد دلبری، رئیس ستاد اجرایی کنفرانس وحدت گفت: مراسم افتتاحیه کنفرانس وحدت امسال پنج‌شنبه، ۲۳ آبان‌ماه ساعت ۹ صبح با حضور رئیس‌جمهور در سالن اجلاس برگزار می‌شود. بعدازظهر همان روز هم در هتل آزادی کمیسیون‌ها برگزار می‌شود. پنج‌شنبه‌شب هم جشن میلاد پیامبر اکرم(ص) با همکاری بنیاد صلوات و مجمع تقریب در سالن اجلاس برگزار می‌شود. روز جمعه، ۲۴ آبان‌ماه دیدار با مقام معظم رهبری و شرکت در نماز جمعه را خواهیم داشت. صبح روز شنبه، ۲۵ آبان‌ماه ادامه کمیسیون‌ها برگزار می‌شود و بعدازظهر هم پس از نماز مغرب و عشاء، مراسم اختتامیه در سالن همایش‌های صداوسیما برگزار می‌شود. ورود میهمانان کنفرانس از روز چهارشنبه، ۲۲ آبان‌ماه آغاز می‌شود و عصر همان روز هم پس از خواندن نماز مغرب و عشاء، در مرقد امام(ره) مراسم تجدید میثاق میهمانان را خواهیم داشت.


نام:
ایمیل:
* نظر: