سه‌شنبه ۱۷ تير ۱۳۹۹ - ۱۵:۰۳
کد خبر: ۱۷۲۴۰۶
تاریخ انتشار: ۲۱ مهر ۱۳۹۸ - ۲۲:۴۷
واکنش‌ها به تصمیم ترامپ برای اعزام نیرو به عربستان
رسانه‌های عربی افزایش حضور نظامی آمریکا در عربستان را در راستای با‌ج‌گیری بیشتر واشنگتن از ریاض ارزیابی کرده و نوشته‌اند که ترامپ با کارت ایران، در حال پر کردن خزانه دولت خود است.

هر چه زمان می‌گذرد، باج گیری واشنگتن از ریاض نیز بیشتر می‌شود و علت افزایش این باج گیری نیز نیاز روزافزون«محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان، به حمایت ترامپ است. عربستان به روش‌های مختلف در حال باج دادن به واشنگتن است. تاکنون مبالغ اعطایی بن سلمان به ترامپ، از 50 میلیارد دلار فراتر رفته است. در همین چارچوب، رسانه‌ها خبر اعزام 3000 نیروی نظامی آمریکا به عربستان را رسانه‌ای کرده‌اند. همزمان، ترامپ به مقامات کنگره اطمینان داد که ریاض هزینه این اعزام نیرو را متقبل شده است.
وزارت دفاع آمریکا روز جمعه خبر داد که اعزام 3000 نیروی بیشتر به عربستان در دستور کار قرار دارد و دو سامانه دفاع موشکی تاد و پاتریوت نیز به این کشور حاشیه‌ای خلیج‌فارس ارسال خواهد شد. همچنین وزارت دفاع آمریکا از استقرار دو اسکادران جدید از جنگنده‌های این کشور در عربستان خبر داد. پایگاه خبری الخلیج اونلاین، در مقاله‌ای نوشته است که ترامپ پیش از اینکه به عنوان یک رئیس‌جمهور شناخته شود، یک تاجر است و در طول سال‌های ریاست‌جمهوری خود اصرار زیادی به گرفتن پول بیشتر از ریاض دارد و تا کنون توانسته نزدیک به ۴۰۰ میلیارد دلار معامله تسلیحاتی با عربستان امضا کند و در مقابل وعده‌هایی بدهد که به مرور زمان تهی بودن آن روشن شده است.
به گزارش فارس، این پایگاه خبری تأکید کرد که ترامپ توانسته با سوءاستفاده از حوادث غرب آسیا و جنگ یمن و همچنین اختلافات ریاض و تهران، بیش از پیش خزانه خود را مملو از پول سعودی‌ها کرده و در مقابل خواسته آنها برای حفاظتشان را بی‌پاسخ بگذارد. الخلیج اونلاین ناکامی سعودی‌ها از پاسخ به حملات یمنی‌ها را مصداق بد عهدی آمریکا در قبال سعودی‌ها دانست.
فرانکلین روزولت رئیس‌جمهور اسبق آمریکا و «عبدالعزیز آل‌سعود» شاه اسبق سعودی در سال ۱۹۴۵ توافقنامه‌ ۶۰ ساله‌ای امضاء کردند که طبق آن آمریکا متعهد شد در قبال تأمین نفت از سوی عربستان، امنیت این کشور را تضمین کند. جرج بوش پسر این توافق را در سال ۲۰۰۵ بار دیگر تمدید کرد. به نوشته الخلیج اونلاین، اکنون ترامپ فقط یک بند از این توافقنامه را به رسمیت می‌شناسد و آن هم تأمین نفت آمریکا از سوی عربستان است و البته بندهای دیگری نیز بدان افزوده و بارها در سخنرانی‌های تحقیرآمیز خود از سعودی‌ها خواسته است تا میلیاردها دلار پرداخت کنند.
بنابراین گزارش، آن‌چه که از سخنان ترامپ برداشت می‌شود، این است که مرحله «نفت در برابر حمایت» پایان یافته و ترامپ مرحله جدیدی را آغاز کرده و آن «آزادی آمریکا در دست بردن به تمامی منافع نفت عربستان » است و اگر سعودی‌ها خواستار حمایت و پشتیبانی هستند باید پول آن را پرداخت کنند. ترامپ اخیرا در جمع طرفدارانش در ایالت فلوریدا، گفت: «کشورهایی مانند سعودی بسیار ثروتمند هستند و چیزی جز پول ندارند. به نظرم آنها می‌توانند در قبال دفاع از خودشان پول پرداخت کنند.» او پیش از آن نیز بارها محتوای سخنان خود با شاه سعودی را بر ملا کرده بود که در آنها از ملک سلمان خواسته بود تا پول بیشتری در قبال دفاع از پادشاهی‌اش پرداخت کند.
 پول در برابر هیچ
 الخلیج اونلاین در ادامه گزارش خود آورده که «هزینه دفاع» عبارتی است که از زبان ترامپ نمی‌افتد. اما حوادث متوالی در طی ماه‌های گذشته نشان داد که واشنگتن در این مقوله شکست خورده است و گویی تمام پولی که سعودی‌ها پرداخت کرده‌اند هدر رفته است. آسمان عربستان برای پهپادهای یمنی باز است و حریم آب‌های منطقه‌اش نیز نقض شده است.
 کابوس ایران
 محمد النوبی کارشناس نظامی یمنی به الخلیج اونلاین گفت که رئیس‌جمهور آمریکا از کارت ایران برای باج‌خواهی از عربستان بهره می‌برد. او گفت که ترامپ دائما با «کابوس ایران» کشورهای غرب آسیا به خصوص عربستان را می‌ترساند تا پول بیشتری از آنها دریافت کند. این کارشناس یمنی تأکید کرد که سعودی‌ها باید پول بیشتری به نیروهای آمریکایی بدهند تا جلوی نفوذ ایران را بگیرند و اما آمریکایی‌ها نیز مدام تلاش دارند با بزرگنمایی خطر ایران، پول بیشتری دریافت کنند.نام:
ایمیل:
* نظر: