يکشنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۷:۳۳
کد خبر: ۱۷۲۲۹۵
تاریخ انتشار: ۲۰ مهر ۱۳۹۸ - ۲۱:۵۹
سخنگوی اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفتی:
سخنگوی اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفتی گفت: در پی انتقادات نسبت به شرکت ملی نفت درباره نوع قیمت گذاری

خوراک پالایشگاه‌ها، نرخ خوراک به قیمت شهریورماه سال‌جاری بازگشته است.
سید حمید حسینی در گفت‌و‌گو با خبرگزاری مهر درباره قیمت خوراک پالایشگاه‌ها اظهارداشت: در پی انتقادات مطرح شده نسبت به شرکت ملی نفت ایران درباره نوع قیمت گذاری خوراک پالایشگاه‌ها اکنون نرخ خوراک به قیمت شهریور ماه سال جاری بازگشته است.
وی تصریح کرد: در روزهای اخیر، قیمت نفت افزایش یافت. همین افزایش قیمت موجبات نگرانی افزایش مجدد قیمت خوراک پالایشگاه‌ها را فراهم کرده است. انتظار ما از شرکت ملی نفت ایران این بود که خوراک پالایشگاه را با نرخ تخفیف‌دار در اختیار پالایشگاه‌ها قرار دهند.
سخنگوی اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفتی گفت: بنزین و گازوییل در بورس انرژی به طور میانگین در هر تن ١٠٠ دلار زیر قیمت‌های جهانی فروخته می‌شود چرا که این منطقه کشش قیمت‌هایی مطابق نرخ‌های بین‌المللی را ندارد.
حسینی با بیان اینکه شرکت ملی نفت ایران در پایان دوره مالی پالایشگاه‌ها قیمت خوراک را اعلام می‌کرد، ادامه داد: نرخ خوراک پالایشگاهی داخلی معادل نرخی که با تخفیف به مشتریان در مقاصد مختلف خارجی تخصیص داده می‌شود، محاسبه نمی‌شود؛ چنین رویه‌ای موجب می‌شود تا حضور پالایشگرهای ایرانی در بازارهای بین‌المللی بسیار سخت شده و حتی در برخی موارد بازارهای صادراتی در آستانه از دست رفتن قرار بگیرند.
وی، نرخ فوب خلیج‌فارس را رقمی گنگ دانست و اظهار داشت: قیمت گذاری خوراک باید به نحوی باشد که امکان رقابت با رقبای خارجی خود را داشته باشیم؛ چنانچه شرکت ملی نفت ایران نفت صادراتی خود را با تخفیف روانه مقاصد صادراتی می‌کند.
گفتنی است، نوساناتی که در قیمت خوراک پالایشگاه‌ها بصورت یکجانبه و انحصارطلبانه به وسیله وزارت نفت ایجاد می‌شود، علاوه‌بر به خطر‌انداختن صادرات محصولات پالایشگاهی، موجب وارد آمدن ضربات بعضا جبران ناپذیر به سهامداران و سهام شرکت‌های پالایشی در بورس نیز می‌شود.


نام:
ایمیل:
* نظر: