سه‌شنبه ۰۱ مهر ۱۳۹۹ - ۲۱:۲۸
کد خبر: ۱۷۲۲۵۵
تاریخ انتشار: ۲۰ مهر ۱۳۹۸ - ۲۰:۴۵
قهرمان دوی ماراتن المپیک ۲۰۱۶ توانست زمان جدیدی را برای این رشته ثبت کند اما این زمان هرگز به عنوان یک رکورد رسمی ثبت نخواهد شد.

«الیود کیپچوگه» دونده سرشناس و باسابقه اهل کنیا در جریان رقابت‌های دوی ماراتن در شهر وین موفق به ثبت زمان 1:59:40.2 ساعت شد و رکورد جدیدی را در دوی ماراتن دنیا به نام خود ثبت کرد.سایت فدراسیون جهانی دوومیدانی با انتشار این خبر، اعلام کرده که این زمان به عنوان یک رکورد رسمی به ثبت نمی‌رسد، با این وجود به عنوان یکی از بزرگترین نقاط عطف در تاریخ دوومیدانی به یاد سپرده خواهد شد.
این دونده 34 ساله پیش از این هم رکورد دوی ماراتن را که بیش از 2 ساعت بود، در اختیار داشت و در مسابقات دیروز موفق شد ضمن ارتقای آن، این زمان را به زیر 2 ساعت برساند و اولین دونده‌ای لقب بگیرد که مسافت 42 کیلومتر و 195 متر را در کمتر از 2 ساعت به پایان می‌رساند.
کیپچوگه پس از مسابقه دیروزش گفت: تاریخ‌‌سازی در دوومیدانی یک احساس بزرگ است. من خوشبخت‌ترین مرد جهان هستم، چون اولین انسانی هستم که توانسته این مسافت را در کمتر از 2 ساعت به پایان برساند و حالا می‌توانم به مردم بگویم که هیچ محدودیتی برای انسان وجود ندارد. انتظار دارم از این پس مردان بیشتری در دنیا بتوانند دوی ماراتن را در کمتر از 2 ساعت به پایان برسانند. کیپچوگه یک طلا، یک نقره و یک برنز در المپیک، یک طلا و یک نقره در مسابقات قهرمانی جهان و 8 طلا و یک نقره در دوهای ماراتن معتبر دنیا کسب کرده است. فدراسیون جهانی دوومیدانی دیروز اعلام کرد که هرگز به عنوان یک رکورد رسمی ثبت نخواهد شد، چرا که ملاک‌های لازم برای ثبت رسمی رکورد را ندارد.مسابقه‌ای که کیپچوگه در آن تاریخ‌‌سازی کرد، به‌گونه‌ای بود که فقط خودش در آن شرکت داشت. در واقع این مسابقه فقط برای رکوردشکنی او فراهم شد.در کنار کیپچوگه، تیمی متشکل از 41 دونده حضور داشتند که به او در طول این مسیر 42 کیلومتری کمک می‌کردند.همچنین مقابل این دونده 34 ساله اتومبیلی حرکت می‌کرد که روی آن لیزر قرار داشت تا این ورزشکار بتواند گام‌هایش را براساس آن لیزر و نوری که زیر پایش قرار می‌گیرد، تنظیم کند و ریتم مخصوصی داشته باشد.
کیپچوگه در حالی دیروز توانست دوی ماراتن را در کمتر از 2 ساعت تمام کند که دو سال قبل نیز اقدام به این کار در شهر مونزا کرده بود اما در آنجا 25 ثانیه کم آورده بود تا موفق به ثبت رکورد نشود.نام:
ایمیل:
* نظر: