يکشنبه ۱۹ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۰۳:۲۳
کد خبر: ۱۷۲۱۱۳
تاریخ انتشار: ۱۷ مهر ۱۳۹۸ - ۲۱:۱۰
وزارت جهاد کشاورزی:
بر اساس گفته معاون برنامه‌ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی با تولید دو میلیون و ۹۰۰ هزار تن برنج سفید در کشور، ایران نیازی به واردات برنج نخواهد داشت.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی،‌ عبدالمهدی بخشنده درباره میزان تولید برنج در کشور تصریح کرد: بر اساس آمار رسمی مرکز آمار، سرانه مصرف هر نفر، ۳۵ کیلوگرم است و بر اساس نیاز جمعیت ۸۳ میلیونی کشور، تولید دو میلیون و ۹۰۰ هزار تن برنج، کافی است و نیازی به واردات برنج نخواهیم داشت.
معاون برنامه‌ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی گفت: با تلاش کشاورزان، منابع آبی خوب، برنامه‌ریزی و تدارکات خوب در زمینه نهاده‌های مورد نیاز تولیدکنندگان، وضع تولید برنج در سال زراعی جاری بسیار مناسب بوده که حدود یک میلیارد دلار صرفه‌جویی ارزی از این میزان تولید به حاصل شده است.
بخشنده ادامه داد: هم اکنون برداشت برنج در استان‌های شمالی به پایان رسیده و در سایر استان‌ها نیز مثل خوزستان که امسال بارش مناسبی داشتیم سطح زیر کشت برنج گسترده و تولید نیز بسیار خوب است و برداشت برنج در این استان نیز از ۱۵ آبان شروع می‌شود.
وی افزود:​ در شش ماهه نخست امسال، حدود ۹۶۰ هزار تن برنج وارد شده است که بخشی از آن، توزیع و بخش دیگر را می‌توانیم به عنوان ذخایر راهبردی ذخیره کنیم. برنج از طرح‌های ستاد اقتصاد مقاومتی وزارتخانه بوده که در برنامه‌ای به ستاد مربوطه ارائه و مصوب شده است.
معاون برنامه‌ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی گفت: متوسط سطح زیر کشت برنج در سه سال گذشته در کشور، حدود ۶۰۰ هزار هکتار بوده اما در سال جاری در برخی استان‌ها سطح زیر کشت برنج افزایش یافته و به ۸۳۰ هزار هکتار رسیده است که نشان می‌دهد ۲۳۰ هکتار افزایش زیر کشت داشتیم و بر این اساس 800 هزار تن بیشتر برنج تولید شده است و نیازی به واردات نداریم.
بخشنده افزود: عمده واردات برنج را بخش خصوصی انجام می‌دهد و مقداری از واردات برنج در دست شرکت بازرگانی دولتی ​است که بر اساس تولید امسال بخشی از واردات برنج برای تامین ذخایر راهبردی استفاده خواهد شد.
وی با بیان اینکه دستاورد تولید برنج در سال جاری در یک تا دو دهه اخیر بی‌سابقه بوده است، ادامه داد: میزان تولید برنج در سال زراعی گذشته، دو میلیون و ۱۰۰ هزار تن و میزان واردات برنج نیز پارسال، یک میلیون و ۶۸۰ هزار تن بوده است.
معاون برنامه‌ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی گفت: امسال ۴۲ درصد تولید برنج بیشتر شد که به طور متوسط ۱۲ درصد در گیلان و مازندران و ۳۰ درصد دیگر در سایر استان‌ها به دلیل افزایش زیر کشت تولید برنج داشتیم.
بخشنده افزود: برای کشت شش میلیون هکتار گندم، برنامه‌ریزی و تدارکات لازم برای کشاورزان در زمینه تأمین بذر، کود شیمیایی، سموم علف کش و ماشین آلات شده است. تاکنون ۳۵۰ هزار هکتار کشت گندم انجام شده و به سرعت ادامه می‌یابد که امیدواریم با کشت شش میلیون هکتار، بیشتر از ۱۴ میلیون تن تولید در این بخش داشته باشیم.
وی ادامه داد: زمان کشت محصولات پاییزه گندم، کلزا، جو و چغندرقند فرا رسیده است. برای کشت کلزا که یکی از دانه‌های مهم روغنی و جزو برنامه‌های اقتصاد مقاومتی است برنامه‌ریزی لازم انجام شده که حداقل ۵۰۰ هزار هکتار کشت دانه‌های روغنی داشته باشیم و بتوانیم ۶۰۰ تا ۷۰۰ هزار تن محصول به خصوص کلزا برداشت کنیم.
معاون برنامه‌ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی با تأکید بر اینکه در زمینه کلزا وابستگی ما زیاد است گفت:​ برنامه‌ای به ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی برای توسعه بیشتر کشت کلزا ارائه کرده‌ایم.
بخشنده افزود: در سال ۹۳ تولید کلزا در کشور ۶۰ هزار تن بود که با تلاش کشاورزان و همکاران، امسال به ۴۰۰ هزار تن رسید.نام:
ایمیل:
* نظر: