شنبه ۲۱ تير ۱۳۹۹ - ۰۶:۰۸
کد خبر: ۱۷۱۲۶۶
تاریخ انتشار: ۰۸ مهر ۱۳۹۸ - ۲۱:۳۱
نشریه انگلیسی «تایمز» در گزارشی درباره قتل محافظ شاه سعودی، نوشته، گمانه‌زنی‌هایی هست مبنی بر اینکه این قتل دسیسه دربار بوده و ممکن است حتی با پرونده قتل «جمال خاشقجی» مرتبط باشد.


  سرویس خارجی-

کشته شدن مشکوک محافظ ملک سلمان پادشاه سعودی بار دیگر خبر قتل جمال خاشقجی رونامه نگار منتقد سعودی زنده کرده است. چرا که در ابتدا اعلام شد این قتل توسط یکی ار دوستان «عبدالعزیز الفغم» محافظ پادشاه رخ داده‌اما اکنون خبرهایی منتشر شده که این قتل را همانطور که مجتهد افشاگر سعودی گفته به بن سلمان ولیعهد سعودی مرتبط می‌کند. از روز یکشنبه که خبر قتل این محافظه ارشد خاندان پادشاهی سعودی منتشر شد، گمانه‌زنی‌های مختلفی در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که همگی در تردید در روایت رسمی ریاض از این حادثه‌اشتراک دارند. پایگاه خبری «عربی ۲۱» هم در گزارشی در مورد «مشعل بن ممدوح» که گفته می‌شود او عامل تیراندازی و قاتل الفغم است، نوشت بر خلاف آنچه که ریاض می‌گوید، این فرد، شهروندی عادی نبوده است. به نوشته این پایگاه، ممدوح عضو سابق شورای مشورتی سعودی و احتمالا از افسران اطلاعاتی عربستان بوده است.
اما نشریه انگلیسی «تایمز» که به انتشار اخبار اختصاصی از داخل عربستان معروف است، روز یکشنبه در گزارشی درباره قتل محافظ شخصی شاه و ولیعهد عربستان، نوشته گمانه‌زنی‌هایی وجود دارد که این حادثه با پرونده قتل «جمال خاشقجی» روزنامه‌نگار عربستانی، مرتبط است.
ریاض مدعی شده این قتل در جریان یک درگیری شخصی و توسط یکی از دوستان او در منزل شخصی صورت گرفته است. عربستان حتی ادعا می‌کند قاتل نیز بعدا در جریان درگیری با نیروهای امنیتی کشته شده است! تایمز با مرور ادعاهای رسمی سعودی درباره این قتل نوشته: «ژنرال عبدالعزیز الفغم ۴۷ ساله به عنوان معتمدترین افسر محافظ شاه شناخته می‌شد. مرگ وی، فورا به گمانه‌زنی در مورد یک دسیسه توسط دربار منجر شد. ادعا شده است که او اخیرا از خدمت پادشاهی برکنار شده بود و احتمال دارد که اطلاعاتی درخصوص قتل آقای خاشقجی داشته است».خاشقجی دقیقا یک سال پیش در حالی که برای انجام امور اداری به کنسولگری عربستان در اسلامبول رفته بود، توسط یک تیم ترور به شکل وحشتناکی با اره تکه تکه و جسدش نابود شد! بن سلمان اخیرا اعتراف کرد خاشقجی، زیر نظر خودش به قتل رسید!
«نیویورک‌تایمز» هم گزارش داده که شنبه شب همزمان با قتل محافظ شاه سعودی، ریاض از سرویس‌های اطلاعاتی منطقه برای جمع‌آوری اطلاعات در مورد شماری از شهروندان سعودی درخواست کمک کرده است. بر اساس این گزارش، درخواست جمع‌آوری اطلاعات، شخصا از سوی شاه و ولیعهد سعودی ارائه شده است. فعالان شبکه‌های اجتماعی می‌گویند که قاتل محافظ ملک سلمان فرزند «مشعل بن ممدوح آل علی» عضو سابق شورای سعودی و از قبیله «شمر» است و اجداد وی از حاکمان زمان‌های قدیم عربستان بوده‌اند.
از سوی دیگر، سعد الفقیه در گفت‌وگو با پایگاه خبری «الخلیج آنلاین» اظهار داشت، عملیاتی که به قتل سرتیپ «عبدالعزیز الفغم» منجر شد کار «محمد بن‌سلمان» ولیعهد بود؛ به‌ویژه که الفغم در زمان وقوع قتل، داخل کاخ سلطنتی بود و بن سلمان به همراه شخصی به نام «ممدوح بن مشعل آل علی» که ریاض آن را قاتل معرفی کرده است در کاخ حضور داشتند.
نام:
ایمیل:
* نظر: