چهارشنبه ۰۸ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۷:۴۵
کد خبر: ۱۶۹۸۰۹
تاریخ انتشار: ۲۲ شهريور ۱۳۹۸ - ۲۱:۴۱
رئیس‌انجمن ایمنی هوانوردی:
رئیس‌انجمن توسعه و ترویج ایمنی هوانوردی معتقد است 80 درصد از مشکلات صنعت هوانوردی به ضعف مدیریت و تنها ۲۰ درصد از آن به تحریم‌ها بازمیگردد.

علیرضا خیری در گفت وگو با مهر درخصوص وضعیت مدیریت صنعت هوانوردی ایران و نقاط ضعف آن اظهار داشت: پایه‌ای‌ترین‌اشکالی که در صنعت هوانوردی وجود دارد، مسائل مدیریتی این صنعت است که راه رفع این ایراد، آموزش مدیریت هوانوردی است.
رئیس‌انجمن توسعه و ترویج ایمنی هوانوردی یادآور شد: در حال حاضر ۳۱۱ فروند هواپیما در صنعت هوانوردی کشور وجود دارد که تنها ۱۲۴ فروند آن عملیاتی و فعال هستند. همچنین از میان شرکت‌های هواپیمایی، تنها ۱۵ ایرلاین فعال داریم و عمر ناوگان هوایی کشور به ۲۴ سال رسیده است.
به گفته خیری، بر اساس سند چشم‌انداز ۱۴۰۴، تعداد ناوگان هوانوردی باید به ۶۰۰ فروند برسد که با وجود آنکه تنها شش سال تا رسیدن به زمان ۱۴۰۴ باقی است، در بخش صنعت هوانوردی یک سوم مسیر طی شده است.
وی با تأکید بر اینکه می‌توان صنعت هوانوردی را با استفاده از همین متخصصان و نخبگان داخلی اصلاح کرد، ادامه داد: مدیران صنعت هوانوردی ما نگاه سنتی دارند و ما باید همگام با تحولات مدیریتی در دنیا، در ایران نیز در این صنعت دچار تحول شویم.
کارشناس صنعت هوانوردی درباره اقتصاد هوانوردی تصریح کرد: اگر قرار باشد شرکت‌های هواپیمایی ایرانی بر اساس قانون تجارت اداره شوند، تقریباً همه آنها ورشکسته محسوب می‌شوند که نشان می‌دهد اقتصاد هوانوردی ما ضعیف است.
خیری افزود: این در حالی است که این صنعت ظرفیت بالایی در کشور دارد و این ظرفیت سبب شده بود که تا دو سال پیش در این حوزه بیکار نداشته باشیم اما در دو سال اخیر با افزایش قیمت دلار و کاهش ارزش پول ملی، بخش قابل توجهی از متخصصان این صنعت و خلبانان ایرانی، به کشورهای همسایه و عربی مهاجرت کرده‌اند چرا که اگر در ایران میانگین پرداختی ماهانه هر خلبان ۱۰ میلیون تومان باشد، این شاخص در ترکیه یا برخی کشورهای عربی حوزه جنوب خلیج‌فارس، تا ۱۰ هزار دلار برآورد می‌شود.
مدیرکل بررسی‌های اقتصادی یکی از شرکت‌های هواپیمایی با بیان اینکه آماری از میزان مهاجرت خلبانان و متخصصان صنعت هوانوردی ایرانی نداریم، خاطرنشان کرد: برای جلوگیری از این روند، باید به توسعه صنعت بپردازیم که مهم‌ترین آن، توسعه ناوگان است. در حال حاضر بر اساس قوانین اعلامی وزارت خزانه‌داری آمریکا، هواپیماهای با عمر کمتر از ۱۵ سال، شامل تحریم می‌شوند و برای خرید هواپیماهای ۱۵ سال و بیشتر، محدودیت داریم، نه تحریم.
رئیس‌انجمن توسعه و ترویج ایمنی هوانوردی گفت: روش‌های مختلفی برای توسعه ناوگان هوایی وجود دارد. به عنوان مثال بسیاری از شرکت‌های خارجی، حاضر به فروش هواپیماهای دست‌دوم خود به شرکت‌های هواپیمایی ایرانی به روش اجاره به شرط تملیک هستند و تا زمان بازپرداخت اقساط آن، ایرلاین ایرانی می‌تواند با لوگوی شرکت فروشنده هواپیما، اقدام به برقراری پروازها کند.


نام:
ایمیل:
* نظر: