يکشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۰
کد خبر: ۱۶۷۵۱۱
تاریخ انتشار: ۲۲ مرداد ۱۳۹۸ - ۲۱:۲۲
وزیر راه و شهرسازی:
وزیر راه و شهرسازی با تأکید بر این‌که ساخت‌وسازهایی که هدف مشخصی ندارد یک تله مالی برای منابع کشور است، گفت: حدود ۲/۲میلیون واحد مسکونی بیشتر از خانوارها در کشور وجود دارد.
محمد اسلامی در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم درباره آمار خانه‌های خالی در کشور، اظهار کرد: آمار خانه‌های خالی یک بحثی است. مرکز آمار ایران اعلام کرده تعداد خانه‌های شناسایی‌شده بر اساس سرشماری سال 1395 بالغ بر 24 میلیون و 200 هزار واحد است.
وی ادامه داد: تعداد خانوارها نیز حدود 22 میلیون است، یعنی حدود 2/2 میلیون واحد مسکونی بیشتر از خانوارها وجود دارد.
وزیر راه و شهرسازی بیان کرد: موضوع مهم این است که ببینیم خانه‌های خالی از چه‌جنسی است؛ این را باید احصا و شناسایی کنیم. در این راستا برنامه‌ای را در قالب سامانه جامع املاک و اسکان کشور پیگیری می‌کنیم که به اخذ مالیات بر خانه‌های خالی مالیات منتج می‌شود، در این صورت مالک خانه به تحرک واداشته می‌شود و تکلیف خانه خالی را روشن خواهد کرد.
اسلامی افزود: تا این اتفاق نیفتد نمی‌توان آمار واقعی خانه‌های خالی را اعلام کرد، چراکه خیلی از مردم در شهرهای مختلف
واحد مسکونی دارند، بخشی از مردم نیز برای حفظ ارزش پول واحدهایی را خریداری کرده‌اند.
وی با تأکید به این‌که "واقعاً نمی‌دانیم اینها چه‌ماهیتی دارند"، در پاسخ به این مطلب که برخی کارشناسان و صاحب‌نظران بر این باورند باید برای ایجاد تعادل بین عرضه و تقاضا بخشی از واحدهای مسکونی خالی از سکنه باشد، تصریح کرد: این یک فرض است؛ ما در مال دیگران نمی‌توانیم برنامه‌ریزی کنیم. معتقدم سرمایه‌گذاری و ساخت‌وسازهایی که هدف مشخصی در بازار ندارد و برای آن این‌قدر خواب اتفاق می‌افتد یک تله مالی برای منابع کشور است که باید از آن پرهیز کنیم.نام:
ایمیل:
* نظر: