دوشنبه ۱۶ تير ۱۳۹۹ - ۰۰:۰۹
کد خبر: ۱۶۵۱۴۴
تاریخ انتشار: ۲۵ تير ۱۳۹۸ - ۲۱:۰۰
افشاگری وزیر بهداشت درباره فساد در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی
وزیر بهداشت از ماموریت چراغ خاموش گروه‌هایی برای پیگیری تخلفات ارزی در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی، خبر داد و گفت: عده‌ای تخلفاتی در این حوزه انجام داده‌اند.

به گزارش فارس، سعید نمکی در سومین جلسه هیئت امنای مؤسسه بهداری رزمی دفاع مقدس و مقاومت در جمع خبرنگاران گفت: حدود چهار ماه است که گروه‌هایی به‌صورت چراغ خاموش در زمینه ارزهایی که توسط شرکت‌های واردکننده تجهیزات پزشکی گرفته شده است، کار می‌کنند. در زمینه اینکه این ارزها کجا مصرف شده و چه کسانی دریافت کرده‌اند، عده‌ای تخلفاتی داشتند که در حال رسیدگی هستیم و با این موارد برخورد قانونی
می‌کنیم.
نمکی با بیان اینکه در برخی موارد داروهای تاریخ مصرف گذشته وارد شده است، افزود: با این موضوع‌ها برخورد می‌کنیم. همچنین با دو میلیون یورو ارز دریافتی، به جای استنت قلب، کابل برق وارد شده است. مواردی نیز وجود دارد که با دریافت ارز دولتی، تجهیزات وارد شده و به بخش خصوصی منتقل شده است.
وی ادامه داد: در تجهیزات پزشکی سامانه به‌روزی ایجاد می‌کنیم تا مشاهده شود چه کسی ارز دریافت و چه چیزی وارد کرده است. درباره دارو نیز ثبت و ضبط درست نبوده است. این قول را می‌دهم که برای حمایت از بیت‌المال از هیچ کاری کوتاهی نمی‌کنیم.
وزیر بهداشت بیان کرد: رسانه‌ها باید در مسیر مبارزه با فساد به وزارت بهداشت کمک کنند، زیرا یکی از مشکلات ما این است افرادی که سال‌ها سوءاستفاده می‌کردند، ارتباطات رسانه‌ای دارند و در زمینه مبارزه با فساد، بزرگ‌ترین اهرم ما رسانه‌های پاکیزه‌ای است که در کشور داریم.
نمکی افزود: برخی افراد که در سازمان غذا و دارو با شرکت‌های متخلف همراهی کردند، بازداشت شده و در حال بازجویی هستند و اعترافاتی نیز کردند. مصمم هستیم که سازمان غذا و دارو را در نهایت پاکیزگی برای خدمت به مردم آماده کنیم.
تعدادی از شرکت‌های هیئت امنای ارزی منحل شدند
وی درباره آخرین وضعیت شرکت‌های هیئت امنای ارزی وزارت بهداشت نیز گفت: حسابرسی شرکت‌های هیئت امنای ارزی وزارت بهداشت انجام شده و در حال اتمام است. به نتایجی که در برخی موارد نامطلوب است، رسیدیم. برخی از این شرکت‌ها ادغام و برخی منحل شدند، البته جمع کردن برخی از این شرکت‌ها تا رسیدگی حقوقی و قضائی، مقدور نیست.
کشف داروی تاریخ گذشته بدنسازی در گمرک
وزیر بهداشت گفت: دیروز و پریروز 7 پالت داروی تاریخ گذشته در گمرک کشف کرده‌ایم که قرار بود به‌عنوان داروی بدنسازی به جوانان کشور، تزریق شود. سؤال این است که اینها را از کجا می‌آورند؟ با چه کسی هماهنگ هستند؟
ابهام در سرنوشت یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار ارز تجهیزات پزشکی
گفتنی است وزیر بهداشت، روز یکشنبه نیز در جمع نمایندگان عضو فراکسیون ولایی در مجلس شورای اسلامی اعلام کرد: جو سنگینی را تحمل کردم و می‌کنم، حتی زن و بچه من به تخریب و مرگ تهدید می‌شوند. شبکه رانت، فساد و انحصار به هزار و یک رنگ از جیب این ملت ارتزاق کرده‌اند، داروی مورد نیاز مردم را در بازار سیاه عرضه می‌کنند، در انبارهای پیدا و پنهان احتکار می‌کنند، داروی تقلبی در بازار توزیع می‌کنند.
به گزارش وزارت بهداشت، نمکی افزود: در کنار سازمان غذا و دارو سامانه‌ای درست کرده بودند که سرور آن در خارج از این مرزها قرار داشت و تنها افراد معدودی به اطلاعات آن دسترسی داشتند، ۴ ماه است روی این موضوع کار می‌کنیم. یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار ارز تجهیزات پزشکی رفته و هنوز دقیقا معلوم نیست چه کسی برده است و چه چیزی آورده و به چه کسانی داده است.
وی اظهار داشت: وقتی به وزارت بهداشت آمدم در دو محل، کانون فساد رخنه کرده بودند، هیئت امنای ارزی و سازمان غذا و دارو. روز اولی که سرپرست وزارت بهداشت شدم به هر دو وادی با علم به پیامدهای آن ورود کردم.


نام:
ایمیل:
* نظر: