شنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۸ - ۱۶:۱۵
کد خبر: ۱۶۵۱۱۳
تاریخ انتشار: ۲۵ تير ۱۳۹۸ - ۱۹:۳۸
دانشمند ایرانی و استاد دانشگاه تربیت مدرس همچنان در سایه سکوت معنادار رسانه‌های خارجی و فعالان حقوق بشر بعد از گذشت حدود ۹ ماه از بازداشت در زندان‌های آمریکا، در وضعیت بلاتکلیفی قرار دارد.

مسعود سلیمانی، پژوهشگر حوزه سلول‌های بنیادی و دانشیار دانشگاه تربیت مدرس و جزو یک درصد دانشمندان برتر جهان از حیث استنادهای علمی در مجلات معتبر علمی شناخته می‌شود، این دانشمند ایرانی ۱۵ مهرماه سال گذشته در قالب یک فرصت مطالعاتی عازم کشور آمریکا شد، اما پیش از ورود به خاک کشور آمریکا به علت نامعلومی از سوی پلیس FBI دستگیر و زندانی شد.
این استاد دانشگاه که در رشته خون‌شناسی (هماتولوژی) و سلول‌های بنیادی تحقیق می‌کند، توسط مؤسسه آمریکایی به نام «مایو کلینیک» که یکی از معتبرترین مراکز و دانشگاه‌های علوم پزشکی جهان است، برای انجام تحقیقات تخصصی به این کشور دعوت شد و برخلاف تمامی پروتکل‌های دانشگاهی و تحقیقاتی در حال حاضر حدود ۹ ماه از دستگیری این دانشمند ایرانی می‌گذرد و تاکنون هیچ گزارش رسمی در خصوص دلیل بازداشت این دانشمند ایرانی از سوی دولت آمریکا اعلام نشده است.
رئیس دانشگاه تربیت مدرس با اشاره به اینکه استاد مسعود سلیمانی 9 ماه است در زندان امریکا بدون تشکیل دادگاه به سر می‌برد، گفت: دانشمند ایرانی بازداشت شده در کشور آمریکا در حال حاضر اگر قرص‌های مربوط به معده و گوارش استفاده نکند دچار مشکلات حاد درمانی خواهد شد.
وی افزود: آمریکایی‌ها پایبند قوانین حاکم بر کشور خودشان هم نیستند چراکه باید دانشمند ایرانی هر چه سریع‌تر دارو مصرف کند اما آنها هیچ‌گونه اقدامی در این رابطه انجام نمی‌دهند.
رئیس دانشگاه تربیت مدرس ادامه داد: باید طبق قوانین نظام حاکم بر کشور آمریکا، ماموران و مسئولان زندان سلامت زندانی را تامین و استاد ایرانی را نه تنها مورد مداوا قرار داده بلکه باید او را از نظر سلامت جسمانی و روحی بیمه کنند.
رئیس دانشگاه تربیت مدرس خاطرنشان کرد: اگر داروی مورد نیاز دانشمند ایرانی به موقع مصرف نشود این استاد دانشگاه دچار مشکلات حاد درمانی خواهد شد.
وی ادامه داد: دانشگاه تربیت مدرس همچنان از طریق وزارت خارجه و وزارت علوم در حال پیگیری روند پرونده و زندانی شدن «مسعود سلیمانی» است.
همچنین رئیس دانشکده علوم پزشکی دانشگاه تربیت مدرس نیز درباره آخرین وضعیت این دانشمند ایرانی به فارس گفت: این دانشمند ایرانی به هیچ عنوان دسترسی به خارج از زندان ندارد و تنها از طریق تلفن ثابت با پرداخت هزینه در صورتی که حساب بانکی‌اش شارژ شود می‌تواند با احتساب دقیقه‌ای 7 دلار با خانواده خود صحبت کند این موضوع در حالی است که مادر این استاد به دلیل شرایط جسمانی نامطلوب در قسمت icu یکی از بیمارستان‌های تهران بستری است.
وی افزود: متاسفانه هم‌بندی‌های زندانی دانشمند ایرانی افرادی خلافکار با جرم‌های سنگین هستند از طرفی باید بگویم در روزهای اخیر این استاد دانشگاه شرایط جسمانی خوبی ندارد و باید هرچه زودتر دارو مصرف کرده و تحت درمان پزشک قرار بگیرد.


نام:
ایمیل:
* نظر: