يکشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۸ - ۱۴:۲۸
کد خبر: ۱۶۴۸۶۷
تاریخ انتشار: ۲۲ تير ۱۳۹۸ - ۲۱:۳۹
درحالی که هرکیلوگرم گیلاس درجه یک در لرستان هفت تا هشت هزار تومان قیمت دارد، در تهران تا ۲۵ هزار تومان هم به فروش می‌رسد.

به خبرگزاری تسنیم،  هر کیلوگرم گیلاس تک دانه به صورت عمده‌فروشی در میدان مرکزی تهران 10 تا 17 هزار تومان و خرده‌فروشی 15 تا 27 هزار تومان است درحالی که بر اساس گزارش میدانی از لرستان، این محصول در باغ کیلویی شش هزار تومان و به صورت جعبه‌ای به فروش می‌رسد.
بنابر این گزارش یکی از باغداران خرم‌آبادی که میوه‌هایی مانند آلو و زردآلو  در کنار جاده  می فروخت، گفت: هر کیلوگرم آلو، زردآلو و گیلاس درجه یک را در باغ کیلویی پنج تا شش هزار تومان می‌فروشم و در صورتی که محصول خود را به میدان ببرم چهار هزار تا 4200 تومان بیشتر نمی‌خرند.
وی افزود: در میدان نیز توی سر مال می‌زنند و می‌گویند که  میوه هایت
 لک دارد یا تگرگ زده و غیره، بنابراین تا جایی که ممکن باشد سعی می‌کنیم که محصولات خود را کنار جاده و به مشتریان گذری به صورت جعبه‌ای بفروشیم.
بنابر ‌این گزارش باغدار دیگری نیز در این ارتباط گفت: هزینه‌های تولید مانند کود و سم دو تا سه برابر افزایش یافته و کرایه حمل  و هزینه کارگری بیش از دو برابر گران شده که این اتفاقات قیمت تمام شده میوه را بالا برده است اما این واسطه‌ها هستند که از افزایش قیمت سود می‌برند.
وی افزود: چرا زردآلو قرمزی که سه هزار تومان از من می‌خرند در تهران 10 تا 15 هزار تومان به فروش می‌رسد درحالی که زحمت تولید بر عهده من است و به هر دلیل محصول من از بین برود، آن موقع دلالان کجا هستند که بیایند در ضرر  شریک شوند.
 گفتنی است، هر کیلوگرم گیلاس و آلبالوی درجه یک، در شهرخرم‌آباد(در خرده‌فروشی) هفت تا هشت هزار تومان، گیلاس
دو رنگ در شهر چهار تا پنج هزار تومان و آلو قرمز چهار هزار تومان به فروش می‌رسد که تفاوت معناداری با قیمت این محصولات در شهری مانند تهران دارند.
برای تکمیل زنجیره تولید و کاهش یا حذف واسطه ها در بخش کشاورزی، می‌توان در میادین میوه و تره بار شهرداری‌ها از جمله شهرداری تهران، غرفه عرضه مستقیم محصولات کشاورزی(توسط اتحادیه‌ها و تعاونی‌های تولیدی)  ایجاد کرد تا با حذف واسطه‌ها سود بیشتری نصیب تولید‌کننده شود و مصرف کنندگان نیز محصولات خود را با قیمت مناسب تری خریداری کنند. 
بر اساس اعلام شفیع ملک زاده؛ رئیس‌نظام صنفی کشاورزی کشور، بر اساس قانون باید 25 درصد از غرفه‌های میادین میوه و تره‌بار در اختیار تولیدکنندگان بخش کشاورزی باشد اما تا به امروز حتی یک غرفه در اختیار آنها  قرار نگرفته است.
نام:
ایمیل:
* نظر: