سه‌شنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۱
کد خبر: ۱۶۴۸۶۱
تاریخ انتشار: ۲۲ تير ۱۳۹۸ - ۲۱:۳۹
رئیس‌اتحادیه فروشندگان لوازم‌خانگی اعلام کرد:
رئیس‌اتحادیه فروشندگان لوازم‌خانگی گفت: کره‌ای‌ها در تأمین مواد اولیه کارخانه‌های تولیدی در ایران بدعهدی کرده‌اند.

مرتضی میری در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: بسیاری از محصولات لوازم خانگی ایرانی دارای کیفیت قابل توجه و قابل رقابت با محصولات وارداتی هستند اما به دلیل عدم تبلیغات و اطلاع‌رسانی مناسب، محصولات با کیفیت ایرانی نتوانسته‌اند جایگاه مناسب خود را در بین مشتریان پیدا کنند.
وی افزود: برخی از محصولات معروف همچون محصولات کشور کره در ایران تولید می‌شود که محصولات تولیدی تحت لیسانس و تولید داخلی، از مواد اولیه وارداتی استفاده می‌کنند اما در چند ماه اخیر به دنبال تحریم‌های یکجانبه و غیرقانونی آمریکا بر علیه اقتصاد و مردم ایران، شرکت‌های کره‌ای بدعهدی کرده و مواد اولیه تولید را در اختیار کارخانه‌های داخلی قرار ندادند.
رئیس‌اتحادیه فروشندگان لوازم‌خانگی خاطرنشان کرد: بدعهدی کره‌ای‌ها عاملی شد تا بازار با کمبود کالا مواجه شود و شرکت‌های کره‌ای با افزایش قیمت محصولات، بازار را با وجود کمبود کالا، راکد کردند و شرایط به سمتی رفت که قیمت ماشین لباسشویی ایرانی یک میلیون تومانی به حدود چهار میلیون تومان افزایش یافت. میری یادآور شد: با توجه به این مسائل برخی از تصمیم‌گیری‌ها منجر به ممنوعیت واردات کالای با کیفیت شد که این موضوع حجم قاچاق و تقلب در عرضه کالا را به شدت افزایش داد.
وی تصریح کرد: در پی ممنوعیت واردات، حجم قاچاق کالا و تقلب در عرضه کالا از طریق مبادی غیررسمی و بازارچه‌های مرزی افزایش یافت و بارها دیده شده که محصولات ایرانی با تغییر نام، با برند محصولات با کیفیت جهانی، از طریق پیامک به مشتریان فروخته شده است.
رئیس‌اتحادیه فروشندگان لوازم‌خانگی افزود: برای رشد محصولات داخلی با کیفیت باید برندسازی در دستور کار قرار گیرد و دلیل عدم توجه به این موضوع، ارائه بیش از حد مجوز فعالیت کارخانه‌های تولیدی لوازم‌خانگی است. به طور مثال ایران با در نظر گرفتن بازارهای صادراتی، نیازی به ۲۰۰ کارخانه یخچال فریزر و گاز ندارد.
گفتنی است حدود یک ماه قبل و در پی اظهارات رئیس‌اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی، خبری منتشر شد که نشان می‌داد در حالی که تولیدکنندگان لوازم خانگی کره‌ای سال گذشته به تحریم ایران پیوستند و کشورمان را ترک نمودند، بدون هیچ محدودیتی در حال بازگشت به ایران هستند. مرتضی میری، در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم، با ‌اشاره به اظهارات دو برند بزرگ تامین‌کننده محصولات ال‌جی و سامسونگ در کشور خبر داد: در سال‌های گذشته دو برند بزرگ، سرمایه‌گذاری کلانی برای تامین محصولات لوازم خانگی سامسونگ و ال‌جی در کشور کردند به این صورت که این دو، بخشی از این محصولات را یا به صورت کاملا ساخته شده وارد می‌کردند و بخش دیگر را با واردات قطعات و مواد اولیه از کره، در خطوط تولید خود تبدیل به محصول نهایی می‌کردند. وی افزود: «اما با بدعهدی کره‌ای‌ها در ماه‌های گذشته، 90 درصد تولیدات این دو محصول در کشور کاهش یافت ولی در پیگیری‌های ما مشخص شد، هم اکنون مذاکراتی با کره‌ای‌ها صورت گرفته که بر اساس آن مقرر شده از این پس دو شرکت سامسونگ و ال‌جی، مواد اولیه و قطعات مورد نیاز در بازار ایران را تامین کنند».
در این شرایط که کره‌ای‌ها کشور را در شرایط سخت تنها گذاشته و رفته‌اند، نباید در کمال آرامش و بدون پرداخت هزینه به کشور بازگردند. یک راه برای تنبیه کوتاه‌مدت آنها، خارج کردن انحصار بازار از دست این شرکت‌ها و سهیم کردن سایر تولیدکنندگان بزرگ و راهکار بلندمدت، توجه به توان تولید کارخانه‌های داخلی است.


نام:
ایمیل:
* نظر: