چهارشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۸ - ۰۳:۰۲
کد خبر: ۱۶۴۶۹۴
تاریخ انتشار: ۱۹ تير ۱۳۹۸ - ۲۱:۴۸
آصفی:
سخنگوی اسبق وزارت خارجه می‌گوید در زمان دولت اوباما که آنها هم برجام را نقض کردند اروپایی‌ها ساکت بودند، یعنی از همانجا هم مشخص شد که اروپایی‌ها همراه آمریکا هستند، او اینستکس را ابزار فریبکاری اروپا می‌داند.

حمیدرضا آصفی سخنگوی اسبق وزارت امور خارجه در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر گفت: از رفتار اروپا در پانزده ماه گذشته که آمریکا از برجام خارج شده، متوجه می‌شویم که اروپا اراده‌ای برای انجام تعهدات برجامی خود ندارد.
آصفی افزود: شما ببینید در زمان دولت اوباما که آنها هم برجام را نقض کردند اروپایی‌ها ساکت بودند، یعنی از همانجا هم مشخص شد که اروپایی‌ها همراه آمریکا هستند. با روی کار آمدن دولت ترامپ و خروج آنها از برجام هم که تا به امروز شاهد بی‌عملی کامل اروپا هستیم.
سفیر اسبق ایران در فرانسه با بیان اینکه اروپا به ایران وعده داده بود که می‌تواند خلأ حضور آمریکا در برجام را جبران کند، گفت: اروپا نه تنها این کار را انجام نداد بلکه همراه با آمریکا شد و تنها جایی که از خود ابراز وجود کرد، به موضع‌گیری‌های منفی علیه خروج آمریکا از برجام
بر‌می‌گردد.
سفیر اسبق ایران در امارات گفت: اروپایی‌ها زمانی که ما تعهدات خودمان را با مسئولیت پذیری آنها در برجام تنظیم کردیم کمی به دست و پا افتادند. ما زور خودمان را با خواهش عوض کردیم. وقتی اروپا دید ایران به جای خواهش و درخواست از زور و توانش استفاده می‌کند به دست و پا افتاد و هیئت‌های دیپلماتیک زیادی را روانه تهران کرد وعده‌هایی را هم به ایران داد.
سفیر اسبق ایران در فرانسه ادامه داد: اینستکس آن‌قدر مسخره هست که حتی خود اروپایی‌ها هم از بیان اینکه چه مواردی و چقدر در این سازوکار برای تبادل با ایران مورد استفاده قرار خواهد گرفت خجالت می‌کشند.
وی گفت: البته باید بدانیم یکی از نیرنگ‌هایی که اروپا در قبال ایران به کار می‌برد این است که می‌گوید این تازه شروع سازوکار مالی است و با این صحبت در واقع می‌خواهند ایران را در همین مرحله شروع هم چند ماهی منتظر نگه دارند.نام:
ایمیل:
* نظر: