چهارشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۸ - ۰۲:۵۱
کد خبر: ۱۶۴۶۹۳
تاریخ انتشار: ۱۹ تير ۱۳۹۸ - ۲۱:۴۸
فواد ایزدی:
کارشناس مسائل بین‌الملل گفت: دولت نگاه ناموسی به برجام دارد و نمی‌خواهد از برجام خارج شود و همچنان مقاومت می‌کند. زمانی‌که غربی‌ها به تعهدات خود پایبند نیستند و به عبارتی نقض برجام می‌کنند، ما چرا باید کشور را معطل نگه‌ داریم.

فواد ایزدی، کارشناس مسائل بین‌الملل در پاسخ به این سؤال که باتوجه به اتفاقات اخیر و برداشتن گام دوم، آیا اروپایی‌ها به تعهدات خود عمل خواهند کرد و این موضوع نتیجه‌بخش خواهد بود، اظهار داشت: ۱۴ ماه پیش و با خروج آمریکا، برجام از بین رفت چراکه به عقیده بسیاری از تحلیلگران این توافقی بین آمریکا و ایران بود و بقیه کشورها تنها تماشاچی بودند، نمونه بارزش قدم‌زدن جان‌کری و ظریف بود وقتی به این موضوع نگاه می‌کنیم به این نتیجه می‌رسیم که این مذاکرات تنها تصمیم عده‌ای در داخل بود، لذا شاید به ظاهر این مذاکرات چند جانبه بود اما در باطن دوجانبه بود.
ایزدی در ادامه گفت: زمانیکه آمریکا از برجام خارج شد، متأسفانه ادبیاتی در داخل تولید کردند که حالا باید منتظر برجام اروپایی ماند و به اروپایی‌ها فرصت داد، در صورتیکه این اتلاف وقت هیچ‌گاه به نفع ما نبوده و نیست، این فرصت‌های شصت روزه تنها به ضرر ما خواهد بود و کشور را عقب نگه خواهد داشت. بنده معتقدم که به جای این شصت روزه‌ها باید شش روز به طرف اروپایی فرصت می‌دادیم چراکه آنها با این اقدام خود تنها ایران را بیشتر دچار مشکل اقتصادی کردند و دولت باید محاسبات خود در مورد اروپا را تغییر دهد.
وی با تاکید بر لزوم عادی‌سازی مسئله هسته‌ای ایران، تاکید کرد: به نظر من تنها راهکار موجود این است که جمهوری اسلامی ایران باید به کشوری عادی در زمینه هسته‌ای تبدیل شود همانند کشورهای هم سطح خودش که در این زمینه فعال هستند، از سوی دیگر، ما باید برنامه نظامی و قدرت موشکی خود را ارتقا داده و سعی کنیم فعالیت‌های هسته‌ای خود را ادامه دهیم، این موضوع می‌تواند ما را به کشوری قدرتمند در مقابل غربی‌ها قرار دهد چراکه زمانیکه یک کشور قدرتمند باشد، سایه جنگ از آن دور خواهد شد نه زمانیکه ضعیف باشد.
این کارشناس مسائل بین‌الملل خاطرنشان کرد: در طی شش سال اخیر، متأسفانه کل کشور معطل برجام شد، سؤال این است که چرا با وجود عهد‌شکنی‌های طرف مقابل، دوباره باید شصت روز به غربی‌ها مهلت داد؟! اگر آنها می‌خواستند اقدامی انجام دهند در طی همان روزهای اول انجام می‌دادند، از ابتدای برجام قابل پیش‌بینی بود که طرف غربی غیرقابل اعتماد است و آمریکا روزی از برجام خارج می‌شود چراکه آمریکا الزام حقوقی نداشته و هیچ‌گاه به هیچ تعهدی پایبند نبوده است، ما بارها به دولت در این خصوص هشدار دادیم و این موضوع از همان زمان اوباما هم کاملا مشهود بود. همیشه نباید آزمون و خطا وجود داشته باشد، اما دولت اصرار دارد باید خودش همه موضوع را تجربه کند.
به گزارش الف، ایزدی اظهار داشت: دوستان دولت نگاه ناموسی به برجام دارند و نمی‌خواهند از برجام خارج شوند و همچنان مقاومت می‌کنند، زمانیکه غربی‌ها به تعهدات خود پایبند نیستند و به عبارتی نقض برجام می‌کنند، ما چرا باید کشور را معطل نگه‌ داریم، این ذهنیت که طرف مقابل تحریم‌ها علیه ایران را بر می‌دارد، تصور درستی نیست و نباید بیش از این منتظر ماند چرا که همان‌طور که گفتیم کشوری که ضعیف می‌شود سایه جنگ بالای سرش خواهد بود.


نام:
ایمیل:
* نظر: