پنجشنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۹ - ۲۰:۰۰
کد خبر: ۱۶۴۲۹۳
تاریخ انتشار: ۱۵ تير ۱۳۹۸ - ۲۱:۵۷
استعمار پیر با تحریک و پشتگرمی آمریکا و البته دیدن برخی ضعف‌های داخلی، شرایط را فراهم دیده تا به اصطلاح «شمشیر را برای جمهوری اسلامی ایران از رو ببندد.»درحالی‌که رئیس‌جمهور روز چهارشنبه (12 تیر)، در سخنانی قاطع به بی‌عملی و انفعال اروپایی‌ها واکنش نشان داد و تمجید و تحسین همگان را بابت این مواضع به دنبال داشت، در زیرپوست کشور ظاهراً تحولات دیگری در جریان است که در آن خبری از «قاطعیت» و «اقتدار» دولت جمهوری اسلامی نیست.
برخی رسانه‌ها در روز 6 تیرماه گزارش دادند که سفیر بلژیک در ایران، خانم «ورونیک پتی»، با حضور در استان قزوین دیدارهایی با فعالان حوزه زنان در حوزه‌های مدیریتی، سیاسی، فرهنگی اجتماعی و اقتصادی داشته (و محوریت سخنان مداخله‌جویانه وی مسائلی مانند زنان، قانون، حقوق بشر، و زمینه‌های مختلفی همچون ورزش و کارآفرینی بوده است)
جدای از این‌که این سخنان مداخله‌جویانه چه ربطی به شرح وظایف دیپلماتیک سفیر بلژیک در ایران دارد، مسئله اینجاست که چه کسانی و با چه هدفی زمینه ارتباط‌گیری سفیر یک کشور بیگانه را با زنان استان قزوین فراهم کرده‌اند؟
دیدار معصومه ابتکار با هلنا سانگلاند، سفیر سوئد
معصومه ابتکار، معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری، در دو سال گذشته در چند نوبت با سفیر سوئد در ایران، خانم هلنا سانگلاند، دیدار کرد و حتی سفری دو روزه به سوئد داشت که محور مذاکرات او با سوئدی‌ها، همکاری آنها در بحث «توانمندسازی زنان» بوده، که مشرق در گزارشی تفصیلی به آن پرداخته بود. همچنین یکی از سرفصل‌های کاری محمدجواد آذری جهرمی در وزارت ارتباطات، بحث «توانمندسازی» زنان است که ازقضا معصومه ابتکار همکاری تنگاتنگی با وزارت ارتباطات در این زمینه دارد.
دیدار پروانه سلحشوری
با الریکا انگستروم
همچنین در ۲۳ آبان ۹۶، پروانه سلحشوری، نماینده تهران از فراکسیون امید و رئیس فراکسیون بانوان مجلس شورای اسلامی، در دیدار با خانم الریکا انگستروم، مسئول برنامه‌های آموزش و تربیت مدیر و کارآفرینی بخش روابط بین‌الملل سازمان فرهنگی سوئد، گفت: «ما از هرگونه فعالیت در راستای توسعه و گسترش مراودات فرهنگی و اقتصادی و انتقال تجربیات در حوزه زنان با کشور سوئد استقبال و حمایت می‌کنیم.»
بسیاری ازکارشناسان این حوزه، تحرکات چهره‌هایی چون ابتکار و مولاوردی و همچنین وزارت ارتباطات را در زمینه اجرایی‌سازی برخی از اهداف سند استعماری 2030 می‌دانند.
برگزاری مهمانی‌های مختلط شبانه در تهران
از سوی دیگر، از تحریکات و تحرکات سفارتخانه روباه پیر استعمار، انگلیس خبیث، در هفته‌های اخیر برای تاثیرگذاری در حوزه‌های فرهنگی و اجتماعی کشورمان نباید غافل شد.
روز 20 خرداد، حجت‌الاسلام سلیمی، نماینده محلات در مجلس، در تذکری در واکنش با برگزاری مهمانی‌های مختلط شبانه در تهران و دستگیری چندین دیپلمات انگلیسی در این مهمانی‌ها، گفت: «متأسفانه در کشور ما برخی سفارتخانه‌های خارجی مهمانی‌های مختلط برگزار کرده و در ماه مبارک رمضان مشروب سرو کردند و در این میان هنرمندنماها نیز در این مراسم‌ها شرکت می‌کنند که این مسئله جای تعجب دارد.»
«افطاری» سفارت انگلیس
نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: «انگلیسی‌ها در شرایط کنونی از هر ابزاری برای پیشبرد اهداف خود استفاده می‌کنند از این رو یک روز مراسم افطاری برگزار کرده و یک روز مهمانی‌های مختلط می‌گیرند بنابراین وزارت امور خارجه و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باید جلوی اینگونه هنجارشکنی‌ها را بگیرند.»
راب مک‌ایر، سفیر بریتانیا در ایران در توئیتر خود نوشت: باعث افتخار بود که شب گذشته میزبان تعدادی از همکاران دولت، بخش خصوصی و دیگر دیپلمات‌ها برای صرف افطار در سفارت بودیم.
وی در پاسخ به انتقادات از ضیافت افطاری در سفارت این کشور در توییتر نوشت: ما تعدادی میهمان که شامل دیپلمات‌ها و‌اشخاص ایرانی بودند را دعوت کردیم و با هدف به‌اشتراک گذاشتن و شفافیت در مورد آن توییت کردیم. من خبرنگاران منتقد را به یک مراسم افطار دعوت می‌کنم تا نظرات‌شان را با ما در میان بگذارند.
جشن تولد ملکه انگلیس
در تهران
همچنین روز چهارشنبه (12 تیر)، خبرگزاری فارس گزارش داد که در متنی که خطاب به رسانه‌های کشورمان درباره برگزاری نشست مطبوعاتی راب مَکِ‌ایر، سفیر انگلیس ارسال شده، شروطی بسیار عجیب و توهین‌آمیز گنجانده شده است. در این متن آمده است: «از شما دعوت می‌شود تا در جلسه توجیهی و غیرقابل نقل قول سفیر بریتانیا در ایران، آقای راب مک‌ایر درباره اینستکس شرکت‌نمایید. این نشست در ساعت ۱۱: ۱۵ فردا پنجشنبه (۱۳ تیر ۱۳۹۸)‌ در سفارت بریتانیا برگزار خواهد شد.»
در ادامه این اطلاعیه توهین‌آمیز، آمده است که سفیر انگلیس، تنها یک بیانیه به زبان انگلیسی و بدون امکان ترجمه و بدون حضور مترجم همزمان سفارت، قرائت خواهد کرد؛ هیچ خبرنگاری اجازه همراه داشتن ضبط صوت نخواهد داشت؛ هیچ عکاسی اجازه حضور در برنامه را ندارد و خبرنگاران هم اجازه پارک خودرو در مجموعه سفارت را نخواهند داشت.
همچنین مسئولان رسانه‌ای سفارت انگلیس نیز در تماس با رسانه‌ها اعلام کرده‌اند که سفیر به هیچ عنوان به هیچ سؤالی پاسخ نخواهد داد مگر اینکه متن سؤال، قبلاً برای سفارت ارسال شده باشد تا جواب آن پیشاپیش آماده شود.
توقیف نفتکش ایرانی
در ادامه کنار رفتن پرده‌های «دیپلماتیک» از چهره استعمارگران سابق و آشکار شدن ماهیت ضد ملت مستقل ایران، روز 13 تیرماه، یک نفتکش حامل نفت ایران در سواحل تنگه جبل الطارق توسط نیروی دریایی انگلستان توقیف شد.
ظاهرا استعمار پیر با تحریک و پشتگرمی آمریکا و البته دیدن برخی ضعف‌های داخلی، شرایط را فراهم دیده تا به اصطلاح «شمشیر را برای جمهوری اسلامی ایران از رو ببندد». در این شرایط، تنها راه مقابله این است که هر حرکت این‌چنینی را با قاطعیت و استحکام پاسخ دهند تا این پیام یکدست و صریح به طرف‌های پیمان‌شکن فرستاده شود که «عصر استعمار و استثمار علیه ملت ایران، سال‌هاست که به سر آمده است».


نام:
ایمیل:
* نظر: