شنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۸ - ۰۸:۲۸
کد خبر: ۱۶۳۶۲۰
تاریخ انتشار: ۰۵ تير ۱۳۹۸ - ۲۱:۵۲
در راستای اجرای ضرب‌الاجل 60 روزه
بر اساس اعلام قبلی‌سازمان انرژی اتمی، امروز(6 تیر) میزان ذخایر اورانیوم تولید شده 3/67 درصد از ۳۰۰ کیلوگرم عبور می‌کند و پس از آن تولید این محصول افزایش خواهد یافت.سرویس سیاسی-

امروز(پنجشنبه، 6 تیرماه) براساس اعلام قبلی‌سازمان انرژی اتمی میزان ذخایر اورانیوم تولید شده 3/67 درصد از  مرز ۳۰۰ کیلوگرم عبور می‌کند و پس از آن تولید این محصول افزایش خواهد یافت.
این خبر را بهروز کمالوندی معاون امور بین‌الملل، حقوقی و مجلس و سخنگوی‌سازمان انرژی اتمی روز دوشنبه 27 خرداد ماه در محل تأسیسات آب سنگین اراک در جمع خبرنگاران اعزامی اعلام کرد و گفته بود:«از زمان اعلام چهار برابر شدن ظرفیت تولید اورانیوم 3/67 درصد، تولید آن مجددا در روزهای اخیر افزایش یافته است. به نحوی که امروز خدمت شما اعلام می‌کنم اگر شمارش معکوس را از ۱۰ شروع کنیم از امروز به مدت ۱۰ روز (۲۷ ژوئن/ ششم تیر) ما از سقف ۳۰۰ کیلو اورانیوم غنی شده 3/67 عبور خواهیم کرد و نه تنها عبور خواهیم کرد، بلکه افزایش تولید به شدت بالا خواهد رفت و بعد از عبور از ۳۰۰ کیلو، سرعت افزایش اورانیوم غنی شده با غنای 3/67 را بیشتر خواهیم کرد.
اعلام این خبر پس از تصمیم اخیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان در 18 اردیبهشت ماه سالگرد خروج آمریکا از برجام صورت گرفت. براساس بیانیه‌ای که شورای عالی امنیت ملی در آن روز صادر کرد و در نامه‌های جداگانه نیز از سوی رئیس‌جمهور به سران کشورهای عضو برجام اعلام شد، به کشورهای باقیمانده در برجام ۶۰ روز برای اجرای تعهدات خود به‌ویژه در حوزه‌های بانکی و نفتی فرصت داده و تاکید شد:«در هر زمان که خواسته‌های ما تامین شود؛ ما نیز به همان میزان اجرای مجدد تعهدات متوقف شده را از سر خواهیم گرفت، اما در غیراین صورت، جمهوری اسلامی ایران مرحله به مرحله تعهدات دیگری را متوقف خواهد کرد».
در بخشی از این بیانیه تاکید شده بود: «جمهوری اسلامی ایران در مرحله فعلی دیگر خود را متعهد به رعایت محدویت‌های مربوط به نگهداری ذخایر اورانیوم غنی شده و ذخایر آب سنگین نمی‌داند. به کشورهای باقی مانده در برجام 60 روز فرصت داده می‌شود تا تعهدات خود به‌ویژه در حوزه‌های بانکی و نفتی را عملیاتی کنند. چنانچه در این مهلت کشورهای مزبور قادر نباشند مطالبات  ایران را تامین کنند، در مرحله بعدی جمهوری اسلامی ایران رعایت محدودیت‌های مربوط به سطح غنی‌سازی اورانیوم و اقدامات مربوط به مدرن‌سازی رآکتور آب سنگین اراک را نیز متوقف خواهد کرد».
چهار برابر شدن
 تولید اورانیوم 3/67
به گزارش فارس، بهروز کمالوندی پیش از این (30 اردیبهشت 98) در مجتمع غنی‌سازی شهید احمدی‌روشن نطنز در جمع خبرنگاران از چهار برابر شدن تولید اورانیوم 3/67 خبر داده بود و گفته بود:« امروز با توجه ابلاغیه اخیر شورای عالی امنیت ملی و ریاست جمهوری مبنی بر عدم رعایت سقف 300 کیلویی UF6 در کشور و دستور رئیس‌سازمان انرژی اتمی برای ایجاد زمینه‌های لازم، ظرفیت تولید محصول غنی‌سازی کشور بدون اضافه کردن سانتریفیوژ و زنجیره، به حدود چهار برابر افزایش یافت و اطلاعات طراحی در این خصوص به آژانس بین‌المللی ارائه شده است».
کمالوندی همچنین- 27 خرداد 98- در نشست خبری در محل تاسیسات آب سنگین اراک با  اشاره به گام دوم ایران که در بیانیه شورای عالی امنیت ملی نیز عنوان شده، بیان کرد: «اگر دو اقدامی که در مرحله اول زمانبر بود را داشتیم، دو اقدام بعدی به‌خصوص غنی‌سازی بیشتر از 3/67 درصد زمانی را نخواهد برد، شاید یکی تا دو روز».
وی تاکید کرده بود:«همچنین درخصوص افزایش میزان غنی‌سازی نیز یادآور شد که «برای افزایش 3/67 هم سناریوهای مختلف را در نظر گرفتیم، سقف غنی‌سازی فراتر از 3/67 درصد می‌تواند 3/67 درصد باشد تا هر درصد دیگری، هر کدام شرایطی دارد و البته نیازهای کشور تعیین می‌کند».
سخنگوی‌سازمان انرژی اتمی گفته بود:« اگر برای اروپا و آمریکا مهم بود که پلوتونیم کمتر تولید شود و اگر برایشان مهم است سقف ذخیره 3/67 درصد ۳۰۰ کیلو باشد و بیش از ۱۳۰ تن هم آب سنگین ذخیره نکنیم، باید زودتر بجنبند؛ چون هر چقدر جلوتر برود تعهداتی که در گذشته داشتیم می‌تواند کنار گذاشته شود».
گام دوم، از 16 تیرماه
علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی در روزهای گذشته گفته بود:«از ۱۶ تیرماه، گام دوم کاهش تعهدات برجامی ایران در چارچوب بندهای ۲۶ و ۳۶ برجام با جدیت آغاز خواهد شد تا کشورهایی که از «صبر» جمهوری اسلامی برداشت ضعف و بی‌عملی داشته‌اند، متوجه شوند که پاسخ ایران به تجاوز پهپاد آمریکایی به مرزهای هوایی با واکنش نسبت به تلاش فریبکارانه سیاسی برای محدودسازی حقوق مسلم مردم ایران تفاوتی نخواهد داشت».
محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه نیز پیش از این گفته بود:« در نامه رئیس‌جمهور به سران و نامه بنده به موگرینی ۲ مرحله اقدامات درباره برجام اعلام شده، مرحله نخست از ۱۸ اردیبهشت‌ماه آغاز شد و مرحله دوم نیز از ۱۶ تیر آغاز می‌‌شود».


نام:
ایمیل:
* نظر: