جمعه ۰۱ آذر ۱۳۹۸ - ۰۹:۱۳
کد خبر: ۱۶۳۳۰۴
تاریخ انتشار: ۰۲ تير ۱۳۹۸ - ۲۱:۰۵
روحانی:
رئیس‌‌جمهور گفت: امروز آمریکا دست به تروریسم اقتصادی علیه ملت ایران زده و حتی در مواد دارویی و غذایی هم اعمال تحریم می‌کند.
حجت‌الاسلام روحانی رئیس‌جمهور روز یک‌شنبه در دیدار «گابریلا کوئواس بارون» رئیس اتحادیه بین‌المجالس جهانی (IPU) اظهار داشت: رویکرد ثابت جمهوری اسلامی ایران کاهش تنش، عدم هرگونه درگیری بین نیروی نظامی کشورها و توسعه صلح و ثبات در منطقه و سراسر جهان است.
رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: تروریسم، یکجانبه‌گرایی و مشکلات زیست‌محیطی از مسائل و معضلات دنیای امروز است که برای رفع آنها نیاز بیشتری به توسعه همکاری‌های پارلمانی و بین‌المللی داریم.
وی یکجانبه‌گرایی را معضل بزرگ در جهان امروز عنوان کرد و گفت: بسیاری از مشکلات منطقه‌ای و جهانی به‌خاطر دیکتاتوری و قلدرمآبی برخی کشورها به‌ویژه آمریکا بوده که ریشه آن زیر پا گذاشتن مقررات بین‌المللی و حرکت در مسیر یکجانبه‌گرایی است.
رئیس‌جمهور با بیان اینکه «در یک سال اخیر با خروج آمریکا از برجام به‌عنوان توافقی چندجانبه و نقض قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل مواجه بودیم»، گفت: شاید کمتر سابقه داشته که اگر کشوری به قطعنامه شورای امنیت عمل کند، تنبیه شود؛ اما امروز کشورهایی که به قطعنامه 2231 عمل می‌کنند، از سوی آمریکا مورد فشار و تحریم قرار می‌گیرند.
روحانی ادامه داد: امروز آمریکا دست به تروریسم اقتصادی علیه ملت ایران زده و حتی در مواد دارویی و غذایی هم اعمال تحریم می‌کند.
وی با ابراز اینکه حضور نظامی مداخله‌جویانه آمریکا ریشه مشکلات منطقه بوده و اخیراً نیز مشکل‌آفرینی جدیدی کرده است، خاطرنشان کرد: در سال‌های گذشته گاهی سکوهای نفتی و کشتی‌های باربری و حتی هواپیمای مسافربری ایران مورد حمله ناو آمریکایی قرار گرفته و اخیراً نیز آنها با پهپاد خود به حریم هوایی ایران تجاوز کرده‌اند و به‌خاطر عدم توجه به اخطارهای چندباره، نیروهای دفاعی ایران آن را سرنگون کردند.
رئیس‌جمهور با تأکید بر اینکه این تجاوز آمریکا آغاز تنشی جدید از سوی آنها در منطقه است، اضافه کرد: این منطقه بسیار حساس و امنیت آبراه خلیج ‌فارس و دریای عمان برای بسیاری از کشورها حائز اهمیت است، از این رو از همه نهادهای بین‌المللی انتظار داریم تا عکس‌العمل مناسبی به این اقدام تجاوزکارانه آمریکا نشان دهند.
«گابریلا کوئواس بارون» رئیس ‌اتحادیه بین‌المجالس جهانی نیز در این دیدار ضمن ابراز خرسندی از ملاقات با رئیس‌جمهور کشورمان، اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران نقش مهم و قدرتمندی در راستای گفت‌وگو و حل مسالمت‌آمیز مناقشه‌ها و ترویج چندجانبه‌گرایی در جهان ایفا کرده است.
وی با تجلیل از تلاش‌های نمایندگان ایران در اتحادیه بین‌المجالس جهانی برای ترویج گفت‌وگو، تعامل و چندجانبه‌گرایی، خاطرنشان کرد: اتحادیه بین‌المجالس جهانی با نگاه ایران به مسائل بین‌المللی ‌اشتراک‌نظر داشته و معتقدیم یکجانبه‌گرایی هیچ راه‌حلی برای حل مشکلات جهانی ارائه نمی‌دهد.
رئیس ‌اتحادیه بین‌المجالس همچنین گفت: امیدواریم اروپا هرچه سریع‌تر مسئولیت خودش را در مورد برجام انجام دهد، چرا که معتقدیم مردم نباید هزینه‌ اشتباه دیگران را پرداخت کنند.


نام:
ایمیل:
* نظر: