چهارشنبه ۲۷ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۶:۲۸
کد خبر: ۱۶۲۴۶۹
تاریخ انتشار: ۲۴ خرداد ۱۳۹۸ - ۲۱:۳۰
جانشین فرمانده ناجا:
جانشین فرمانده نیروی انتظامی با بیان اینکه طرح حیات شبانه نامفهوم است، از متولیان امور شهر تهران خواست به صورت شفاف این طرح را ارائه دهند.
سردار ایوب سلیمانی در گفت‌و‌گو با پایگاه خبری پلیس درباره طرح «حیات شبانه» اظهارداشت: قبل از ماه مبارک رمضان، یک مسئله‌ای مطرح شد که مردم مؤمن روزه‌دار در طول روز کمتر فرصت بیرون آمدن از خانه را دارند و شب‌ها به هیئت‌های قرآنی می‌روند برهمین اساس زمینه‌های خدمات مضاعفی در سطح شهر را برای آنها مهیا کنیم.
سلیمانی به آماده‌باش مجموعه پلیس تهران بزرگ در این ایام‌ اشاره و بیان کرد: نیروهای پلیس در تمام طول شب تا هنگام سحر، در همه معابر و خیابان‌ها حضور داشته و وظیفه تأمین نظم، امنیت و آرامش مردم را برعهده داشتند؛ همچنین به برخی از صنوف اجازه فعالیت داده بودیم تا اگر شهروندان نیاز به خرید داشتند، بتوانند مایحتاج خود را تهیه کنند البته این هدف توجیه‌پذیر بود به‌گونه‌ای که شلوغی خیابان‌های تهران در شب‌های ماه رمضان تا سحر، تفاوت چندانی با معابر در طول روز نداشت.
وی در واکنش به اظهارات برخی از اعضای شورای شهر تهران مبنی بر اینکه چرا طرح حیات شبانه پس از ماه رمضان ادامه پیدا نکرد، اظهارداشت: ماه رمضان، ماه ویژه‌ای است و شب زنده‌داری و مناجات شبانه مورد تاکید دین ما است؛ برهمین اساس به غیراز این ماه، چرا باید طرح مزبور را انجام دهیم.
جانشین فرمانده ناجا افزود: برای اینکه پاسخگوی نظم و امنیت باشیم نمی‌توانیم مجموعه نیروهای ناجا را در طول سال، هر روز در آماده‌باش نگه داریم و از سوی دیگر نمی‌توانیم به مردم بگوییم در نیمه‌های شب در خیابان‌ها حضور داشته باشند اما نظم و امنیت آنها به ما ربطی ندارد؛ به خصوص در نیمه‌های شب که اراذل و اوباش، سارقان و مجرمان تلاش می‌کنند با استفاده از چنین موقعیت زمانی که کمترین نظارت در آن وجود دارد و حتی دوربین‌های شهری نیز کمتر فعال است، اقدامات مجرمانه خود را انجام دهند.
سردار سلیمانی خاطرنشان کرد: ابتدا بایستی روشن شود که طرح حیات شبانه به چه علتی در طول سال ادامه پیدا کند؛ در صورتی که قصد تقلید از کشورهای اروپایی را داریم باید بدانیم در چنین کشورهایی سر ساعتی مشخصی صنوف فعالیت خود را در شب تعطیل می‌کنند؛ برهمین اساس بایستی مشخص شود از کجا می‌خواهیم اقتباس بگیریم و با چه ضرورتی این کار را انجام دهیم و علت اینکه برخی از مغازه‌ها و صنوف تا صبح باز باشد، چیست؟
وی با بیان اینکه عقلا و متولیان امور شهر بایستی برای این موضوع استدلال منطقی و اصولی داشته باشند، گفت: یک بخش از طرح مزبور، پیوست امنیتی است که نیروی انتظامی متولی آن می‌باشد اما تاکنون رسما کسی از ما در این رابطه چیزی درخواست نکرده است .
جانشین فرمانده ناجا با طرح این سؤال که طرح حیات شبانه باید در کجا، چه وسعت، حجم و یا میزان نیرو، اجرا شود و همچنین الزامات آن را چه کسی برای ما تهیه می‌کند و پلیس قرار است محافظ چه کسانی باشد،گفت: علاوه‌بر اینکه طرح مزبور نامفهوم است، نقش و جایگاه آن را نمی‌دانیم و اینکه قرار است در چه گستره‌ای اجرا شود تا برای آن جایگاهی تعریف کنیم.
سلیمانی با‌اشاره به اظهار نظرهای مطرح شده درباره این طرح، ادامه داد: برخی عنوان می‌کنند که مشکلات مربوط به آن را مرتفع کرده‌اند و عده‌ای دیگر آن را نفی می‌کنند؛ در حالی‌که اگر شما هوشمندانه هدف‌گذاری کرده بودید که در 50 نقطه از سطح شهر این طرح اجرا شود چرا به یکباره تعداد آن را به 5 نقطه تقلیل دادید؛ در صورتی که اگر استدلال شما بر سر عدد 50 محکم بود، بایستی پای آن می‌ایستادید.
وی با بیان اینکه در موضوعات اجتماعی، سازمان‌ها، مسئولیت‌های مختلف دارند و نیروی انتظامی نیز بخشی از این مسئولیت‌ها را برعهده‌دارد، اعلام کرد: نیروی انتظامی قرار نیست به جای کسی کار کند یا مانع انجام وظایف قانونی دیگران شود؛ ما فقط می‌توانیم درباره نقش و جایگاه خود حرف بزنیم.
جانشین فرمانده نیروی انتظامی از متولیان امور شهر تهران خواست تا به صورت شفاف طرح را ارائه دهند البته طرحی که مراحل خود را طی کرده و تاییدیه‌های لازم آن اخذ شده باشد؛ همچنین الزامات امنیتی آن نیز مشخص و تصمیمات لازم در این زمینه از سوی متولیان آن اخذ
شود.
سردار سلیمانی اظهار داشت: انتظار داریم تا زمانی که مراحل این طرح طی نشده، بی‌مورد فضای جامعه را ملتهب نکنیم به‌گونه‌ای که کسی آن را تائید و یا تکذیب کند.


نام:
ایمیل:
* نظر: