سه‌شنبه ۱۹ فروردين ۱۳۹۹ - ۰۸:۲۴
کد خبر: ۱۶۲۳۷۱
تاریخ انتشار: ۲۲ خرداد ۱۳۹۸ - ۲۰:۲۷
پیشنهاد سازمان برنامه و بودجه:
سازمان برنامه و بودجه در برنامه اصلاح ساختار بودجه پیشنهاد داد: به جای تخصیص ارز ترجیحی به کالاهای اساسی، یارانه موجود در ارز، از طریق کالابرگ اعتباری و وام سرمایه در گردش به مصرف‌کننده نهایی و تولیدکننده داده شود.
به گزارش خبرگزاری تسنیم، در بخشی از  گزارش اصلاح ساختار بودجه که اخیرا منتشر شده، درباره برنامه کوتاه مدت «اصلاح یارانه کالاهای اساسی» آمده است: با هدف بهبود ضریب اصابت یارانه پنهان پرداختی به کالاهای اساسی و استقلال سیاست ارزی از سیاست حمایتی به ‌ویژه در شرایطی که تحریم جریان ارزی کشور را با محدودیت‌هایی مواجه کرده، لازم است شیوه کنونی تخصیص یارانه به این کالاها اصلاح شود. پیشنهاد می‌شود به جای تخصیص ارز ترجیحی به کالاهای اساسی، یارانه موجود در ارز، از طریق کالابرگ اعتباری و وام سرمایه در گردش به مصرف‌کننده نهایی و تولیدکننده داده شود و با انتقال مرحله‌بندی شده تقاضای ارز کالاهای اساسی به بازار ارز یکپارچه بر عمق آن افزوده شود.
گفتنی است،‌ نمایندگان مجلس در زمان تصویب لایحه بودجه نیز این پیشنهاد را مطرح کرده بودند که دولت در نهایت با آن مخالفت کرد. در آن برهه مجلس سه راهکار مختلف برای جایگزینی ارز 4200 پیشنهاد کرده بود که مورد قبول دولت قرار نگرفت.  در لایحه دولت برای بودجه سال 98 حدود 14 میلیارد دلار برای واردات کالای اساسی با ارز 4200 تومانی لحاظ شده بود. درحال حاضر بخشی از اقلام مربوط به فهرست 25 کالای اساسی مانند گوشت از دریافت ارز دولتی کنار گذاشته اما تکلیف پرداخت ما به التفاوت ریالی آنها نیز مشخص نشده است. مشخص نیست در این برهه سه تا چهار ماهه چه موضوعی مطرح شده است که سازمان برنامه و بودجه سیاستهای کلان خود را تغییر داده است.
همچنین، دولت در سال گذشته به نام ارائه ارز ترجیحی 4200 تومانی، 18 میلیارد ارز گرانبهای کشور را به جیب عده‌ای واردکننده ریخت که در نهایت معلوم نشد کالاهای وارد شده با چه قیمتی در بازار به فروش رسید و اساسا چه تاثیری در کاهش التهابات اقتصادی داشت. به اعتقاد بسیاری از صاحب نظران اقدام مذکور فقط منجر به حیف و میل بیت‌المال شد. و هیچ مسئول دولتی اعم از رئیس‌جمهور، معاون اول و... هم حاضر نشد مسئولیت این سیاست را بر عهده بگیرد.نام:
ایمیل:
* نظر: