يکشنبه ۱۵ تير ۱۳۹۹ - ۱۱:۳۹
کد خبر: ۱۶۲۲۹۹
تاریخ انتشار: ۲۱ خرداد ۱۳۹۸ - ۲۰:۴۷
جهانگیری:
معاون اول رئیس جمهور گفت: در مبارزه با فساد نباید تعلل و سستی به خود راه دهیم و باید با جدیت در این مسیر گام برداریم و در عین حال از عملکرد نظام در امر مبارزه با فساد قاطعانه دفاع کنیم.
اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور در چهل و چهارمین جلسه ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی که عصر دوشنبه به ریاست وی برگزار شد، با ‌اشاره به اینکه متأسفانه شاهد تکرار فسادهای مشابه در کشور هستیم، تصریح کرد: پرونده‌های فسادی که کشف و با آنها برخورد شده است نباید رها شوند بلکه باید ضمن برخورد با موارد مختلف فساد، رویه‌ها و روندها نیز اصلاح شود تا از تکرار وقوع فسادهای مشابه جلوگیری شود.
معاون اول رئیس‌جمهور اصلی‌ترین راه مبارزه با فساد و تخلفات اقتصادی را شفافیت دانست و افزود: اگر فرایندها اصلاح شود و عملکردها در معرض دید عموم جامعه باشد از بسیاری تخلفات و سوءاستفاده‌ها جلوگیری خواهد شد.
جهانگیری با بیان اینکه بخش زیادی از تخلفات و سوءاستفاده‌ها در نظام پولی و بانکی کشور اتفاق می‌افتد، گفت: بانک مرکزی باید به‌عنوان اصلی‌ترین دستگاه ناظر بر عملکرد بانک‌های عامل با اقتدار کامل در انتخاب مدیران حرفه‌ای و اعضای هیئت‌مدیره بانک‌ها که دارای صلاحیت اخلاقی و تخصصی هستند عمل کند و در مبارزه با فساد و تخلفات جدی باشد.
جهانگیری همچنین با اشاره به فشارهای سنگین اقتصادی از سوی آمریکا علیه ملت ایران خاطرنشان کرد: آمریکا 30 درصد اقتصاد دنیا را در اختیار دارد و به تعبیر خودشان جنگ اقتصادی تمام عیار علیه جمهوری اسلامی ایران به راه انداخته‌اند. آنها تصور می‌کردند که با این فشارها، اقتصاد ایران به سرعت با فروپاشی مواجه خواهد شد، اما به فضل الهی نه تنها اهداف آنها محقق نشد بلکه روز به روز بر اقتدار کشور افزوده می‌شود.
در این جلسه حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای، معاون اول قوه قضائیه نیز با بیان اینکه ضعف‌ها و ‌اشکالاتی در برخی بخش‌ها وجود دارد، گفت: با وجود همه این ضعف‌ها و علیرغم فشارهای بسیار سنگین دشمنان، اما به لطف خداوند و با همت مدیران کشور وضعیت معیشت و امنیت در کشور قابل قبول است.
پزشکیان نایب‌رئیس اول مجلس شورای اسلامی هم در این جلسه با بیان اینکه ریشه تمام مشکلات کشور نبود اطلاعات و داده‌های دقیق برای تصمیم‌گیری است گفت:‌ اگر بانک اطلاعاتی کامل وجود داشته باشد تصمیم‌‌گیری‌ها با دقت بیشتر انجام خواهد شد و زمینه بروز تخلفات و فساد از بین خواهد رفت.
در این جلسه که وزرای دادگستری، اطلاعات، امور اقتصادی و دارایی، رئیس کل بانک مرکزی، رئیس سازمان برنامه و بودجه، رئیس سازمان بازرسی کل کشور، رئیس کل دیوان محاسبات، دادستان عمومی و انقلاب تهران، نمایندگان اطلاعات سپاه و نمایندگان مجلس شورای اسلامی عضو ستاد نیز حضور داشتند، دبیر ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی گزارشی از جلسات برگزار شده کمیته تخصصی فرادستگاهی آسیب‌شناسی و بازنگری در فرایندها و گلوگاه‌های فسادخیز و پیشگیری از فساد مبتنی بر پرونده‌های مفاسد کلان اقتصادی که با مشارکت قوای سه‌گانه و نهادهای اطلاعاتی و امنیتی برگزار می‌شود، ارائه کرد.
در این گزارش علل اصلی شکل‌گیری مفاسد اقتصادی در نظام بانکی مورد آسیب‌شناسی قرار گرفت و ضمن تشریح پرونده‌های فساد در برخی بانک‌ها، راهکارهای پیشگیرانه برای عدم تکرار این تخلفات ارائه شد و مقرر گردید این جلسات برای بررسی و آسیب‌شناسی سایر موضوعات حوزه ضد فساد نیز ادامه یابد و راهکارهای مربوطه استخراج و در ستاد مطرح شود.
در این جلسه همچنین نماینده اطلاعات سپاه نیز گزارشی از نحوه برخورد با تعدادی از مفسدان بزرگ اقتصادی و شبکه‌های وابسته به آنها ارائه کرد.

نام:
ایمیل:
* نظر: