يکشنبه ۰۳ شهريور ۱۳۹۸ - ۰۵:۳۴
کد خبر: ۱۶۰۵۹۲
تاریخ انتشار: ۲۷ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۲۱:۰۰
وزارت جهاد کشاورزی:
مدیرکل دفتر امور غلات وزارت جهاد کشاورزی گفت: با توجه به افزایش واردات در سال گذشته و میزان تولید داخل، گرانی برنج ارتباطی به کمبود عرضه ندارد.

عزیز کریمی در گفت‌وگو با  باشگاه خبرنگاران جوان، درباره تاثیر بارندگی‌های اخیر بر میزان تولید برنج اظهار کرد: با توجه به شرایط اقلیمی و اقدامات و برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته از جمله تهیه و تدارک بذور گواهی شده و رسمی انواع ارقام برنج پرمحصول و کیفی و توزیع یارانه‌ای میان کشاورزان پیش‌بینی می‌شود که امسال حدود سه میلیون و ۳۰۰ هزار تن شلتوک تولید شود.
وی از افزایش ۱۰ درصدی تولید برنج نسبت به مدت مشابه سال قبل خبر داد و گفت: این افزایش تولید عمدتا ناشی از بهبود عملکرد و افزایش سطح زیر کشت ارقام پرمحصول و پرورش رتون در دو استان گیلان و مازندران و همچنین کشت مجدد در استان مازندران خواهد بود.
مدیرکل دفتر امور غلات وزارت جهاد کشاورزی درباره اینکه سطح زیر کشت برنج نسبت به سال گذشته افزایشی داشته است یا خیر، بیان کرد: با توجه به آنکه هم اکنون در ابتدای فصل کشت شلتوک هستیم، از این رو برای پیش‌بینی سطح کمی زود است.
کریمی ادامه داد: با توجه به شرایط مناسب اقلیمی و وجود منابع کافی آب، دو استان گیلان و مازندران با ظرفیت کامل به زیر کشت برنج خواهند رفت.
وی با بیان اینکه سال گذشته حدود دو میلیون و ۱۰۰ هزار تن برنج سفید در کشور تولید شده است، گفت: سال گذشته رقمی معادل یک میلیون و ۶۰۰ هزار تن برنج وارد کشور شد که این میزان نسبت به سال ۹۶ بالغ بر ۲۵ درصد رشد
داشته است.
مدیرکل دفتر امور غلات و محصولات اساسی وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه سال گذشته حدود سه میلیون و ۷۰۰ هزار تن برنج به بازار عرضه شده است، اظهار کرد: با توجه به مصرف ماهانه حدود ۲۴۰ هزار تن برنج و احتساب واردات در ۵۰ روزه نخست امسال، جای هیچ‌گونه نگرانی مبنی بر کمبود عرضه برنج به بازار وجود ندارد و این میزان تا زمان عرضه محصول، جوابگوی نیاز داخل خواهد بود.
کریمی با‌اشاره به اینکه افزایش قیمت برنج ارتباطی به کمبود عرضه ندارد، افزود: با توجه به عدم کاهش تولید داخل در سال ۹۷ نسبت به ۹۶ و همچنین افزایش ۱۲ درصدی میزان واردات در ۵۰ روز نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل می‌توان گفت که این افزایش قیمت ناشی از کمبود برنج در بازار نیست.
وی در توصیه‌ای به خانوار‌ها گفت: با توجه به آنکه افزایش قیمت هیچ ارتباطی به کمبود برنج در بازار ندارد، از این رو به خانوار‌ها توصیه می‌شود که به شایعاتی مبنی بر خرید برنج بیش از نیاز توجه نکنند و همانند گذشته در حد نیاز معمول مایحتاج خود را تامین کنند.نام:
ایمیل:
* نظر: