چهارشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۷:۱۳
کد خبر: ۱۵۴۲۵۱
تاریخ انتشار: ۱۷ بهمن ۱۳۹۷ - ۲۰:۴۶
یک مسئول:
دبیرکل کانون سراسری مرغ تخم‌گذار گفت: تولیدکنندگان ناچارند ۸۰ درصد نهاده‌ها را از بازار آزاد بخرند.

سیدفرزاد طلاکش در گفتگو با مهر، با بیان اینکه شرایط تولید تخم مرغ بسیار مطلوب است، اما شرایط بازار آن نامناسب گزارش می‌شود، گفت: تولید، مرتب در حال افزایش بوده و از ۲۷۰۰ تن در روز عبور کرده است.  
وی با اشاره به اینکه متاسفانه مصرف تخم مرغ کاهش یافته است، اضافه کرد: صنایع غذایی برای تهیه مواد اولیه خود مانند روغن، شکر و پودر کاکائو دچار مشکل هستند؛ به همین دلیل تولیدشان نیز کاهش یافته و تخم‌مرغ هم نمی‌خرند؛ ضمن اینکه قنادی‌ها نیز اعلام کرده‌اند خرید مردم از این صنف، حدود ۴۰ درصد کاهش داشته است؛ بنابراین تولید آنها نیز افت کرده و تخم‌مرغ نمی‌خرند.  
دبیرکل کانون سراسری مرغ تخم‌گذار ایران با اشاره به اینکه خرید مردم نیز به طور کلی کاهش یافته است، افزود: در مجموع تقاضای عمومی برای تخم‌مرغ کاهش یافته و همین مساله باعث شده است تا قیمت تخم مرغ به شدت افت کند، اما در حال حاضر میانگین قیمت هر کیلوگرم تخم مرغ درب مرغداری، ۶۲۰۰ تومان بوده که ۱۷۰۰ تومان زیر قیمت تمام شده است.  
طلاکش با بیان اینکه در شرایط فعلی اصرار داریم صادرات انجام شود، اظهار داشت: اگر دولت اجازه این کار را صادر نمی کند، حداقل، یارانه‌ای برای حذف گله های پیر اختصاص دهد.  
وی با اشاره به اینکه سن اقتصادی مرغ ۹۰ هفته است، گفت: در حال حاضر سن برخی گله‌ها به حدود ۱۵۰ تا ۱۶۰ هفته نیز رسیده که باید حذف شوند. در صورتی که گله‌های پیر حذف شوند، شرایط مقداری بهبود خواهد یافت.
طلاکش، جمعیت گله‌های پیر را حدود ۱۵ میلیون قطعه عنوان کرد و افزود: با قیمتی که در حال حاضر نهاده های دامی دارند، نگه داشتن این گله ها صرفه اقتصادی ندارد.  
وی ادامه داد: هم اکنون ما هر کیلوگرم سویا را به زحمت با قیمت کیلویی ۳۸۰۰ تا ۴۰۰۰ تومان در بازار تهیه می‌کنیم؛ ضمن اینکه نرخ هر کیلوگرم ذرت برای مرغدار ۱۷۰۰ تومان است.  
طلاکش گفت: ذخایر شرکت پشتیبانی امور دام به اندازه‌ای نیست که بتواند به تولیدکنندگان کمک کند؛ به همین دلیل این شرکت نهایتا می‌تواند کمتر از ۲۰ درصد نیاز مرغداران را تامین کند و ما ۸۰ درصد نیازمان را باید از بازار آزاد تهیه کنیم؛ ضمن اینکه چون به اندازه کافی نهاده در بازار نیست، هر کس به هر قیمتی که می‌خواهد، نهاده‌هایش را می فروشد.
این در حالی است که مرتضی رضایی، معاون امور دام وزارت جهاد کشاورزی اخیرا در پاسخ به پرسشی مبنی بر کمبود نهاده‌های دامی در بازار و گران‌فروشی این اقلام از سوی دلالان اظهار داشت: اختلالی که در واردات نهاده ها ایجاد شده بود، تنها مربوط به یکی از وارد کنندگان است که این مساله باعث شد قیمت در بازار بالا برود.
وی با بیان اینکه این مساله حدود دو هفته ای است که برطرف شده است، گفت: بنده افزایش قیمت چشمگیر نهاده ها را تکذیب می کنم؛ به عنوان مثال قیمت کنجاله سویا ۳۷۰۰ تومان نیست بلکه قیمت مصوب آن در بنادر ۲۴۵۰ تومان و ذرت ۱۳۵۰ تومان
 است.نام:
ایمیل:
* نظر: