چهارشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۷:۰۶
کد خبر: ۱۵۴۲۵۰
تاریخ انتشار: ۱۷ بهمن ۱۳۹۷ - ۲۰:۴۶
تداوم فروش غیرقانونی پروازهای چارتری
با وجود ممنوعیت فروش بلیت چارتری پروازهای داخلی، برخی سایت‌های آنلاین با همکاری ایرلاین‌ها همچنان اقدام به فروش این نوع بلیت با شگردی جدید می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، 10 بهمن، ‌12 بهمن و 16 بهمن به ترتیب وزیر راه و شهرسازی، رئیس سازمان هواپیمایی کشوری و مدیر روابط عمومی این سازمان در اظهاراتی متفاوت با یکدیگر فروش بلیت پروازهای داخلی به صورت چارتری را ممنوع اعلام کردند.
محمد اسلامی فروش بلیت چارتری را از اول بهمن ماه ممنوع اعلام کرده و گفته بود سازمان هواپیمایی کشوری با متخلفان بر اساس قانون برخورد خواهد کرد. وی این را هم گفت که بلیت چارتری فقط در صورتی که در قالب بسته سفر باشد، امکان فروش دارد.
در ادامه علی عابدزاده رئیس سازمان هواپیمایی کشوری با اعلام این‌که 20 درصد بلیت های حمل‌ونقل هوایی مسافری کشور چارتری است، گفته بود:‌ امکان حذف پروازهای چارتری در کشور وجود ندارد. این اظهارات در واقع بر خلاف سخنان وزیر راه و شهرسازی بود. دو روز قبل هم مدیر روابط عمومی سازمان هواپیمایی کشوری تعریف جدیدی از فروش بلیت چارتری پروازهای داخلی را رونمایی کرد. رضا جعفرزاده در این‌باره گفته است: «ارائه و نمایش بلیت هواپیما به صورت چارتری در سایت‌های فروش بلیت ممنوع است. در راستای سیاست‌های اعلامی از سوی وزیر راه و شهرسازی و هماهنگی با شرکت‌های هواپیمایی در خصوص عدم فروش پروازها به صورت چارتری به جز مسیرهای کیش، قشم و مناطق نفت‌خیز و همچنین با توجه به سیاست‌های کلی این سازمان مبنی بر عدم ارائه پروازهای چارتری هر گونه ارائه و نمایش بلیت‌ها به صورت چارتری در سایت‌های فروش بلیت تخلف محسوب می‌شود. در صورت مشاهده هر گونه تخلف از سوی سایت شرکت‌ها، برخورد قانونی لازم انجام خواهد پذیرفت.»
یکی از نکات جالب توجه سایت‌های فروش بلیت، استفاده از واژه «غیرقابل کنسلی» به جای «چارتری» در هماهنگی با شرکت‌های هواپیمایی است. اساسا بلیت چارتری زمانی که خریداری می‌شود، قابلیت کنسل شدن را ندارد و صاحب اول و آخر آن خریدار بلیت است.
بر این اساس قیمت بلیت پرواز رفت تهران-مشهد که به گفته مدیر روابط عمومی سازمان هواپیمایی کشوری جزو استثناها (کیش و قشم) نیست به صورت چارتری و برای تاریخ 18 بهمن 97 به قیمت یک میلیون و 200 هزار تومان ارائه شده است. بلیت برگشت این مسیر پروازی  (مشهد- تهران) نیز برای روز 22 بهمن (دوشنبه هفته آینده) حدود 900 هزار تومان است.
نرخ بلیت پرواز چارتری مسیر تهران- شیراز برای روز پنجشنبه 820 هزار تومان تا لحظه تنظیم گزارش است. قیمت بلیت برگشت این مسیر پرواز برای 22 بهمن 735 هزار تومان است.نرخ پرواز «غیرقابل کنسلی» تهران- بوشهر هم برای 18 بهمن 800 هزار تومان و قیمت مسیر برگشت 900 هزار تومان یعنی مجموعا 1/7 میلیون تومان است. همچنین قیمت بلیت پرواز «غیر قابل کنسلی» تهران- چابهار برای امروز یک میلیون تومان و نرخ پرواز چابهار-تهران برای روز 22 بهمن نیز تقریبا یک میلیون تومان بوده است. به عبارت دیگر نرخ پرواز تهران-چابهار- تهران 2 میلیون تومان است.نرخ پرواز تهران- کیش- تهران برای تعطیلات پیش رو هم‌اکنون حدود 2 میلیون تومان و قیمت بلیت پرواز تهران- قشم-تهران 1/9 میلیون تومان است.


نام:
ایمیل:
* نظر: