دوشنبه ۳۱ تير ۱۳۹۸ - ۰۵:۳۸
کد خبر: ۱۵۲۲۲۶
تاریخ انتشار: ۲۴ دی ۱۳۹۷ - ۲۱:۲۰
با وجودی که رئیس ‌شورای شهر تهران به شهروندان اطمینان داده بوده شهرداری تهران هیچ برنامه‎ای برای اخذ عوارض در تونل‌های شهری تهران ندارد، در اظهارنظری جدید گفت: براساس ماده ۱۵۸ قانون برنامه ۵ساله دوم شهرداری تهران، شهرداری موظف به اخذ عوارض از تردد خودروها در تونل‌های شهری شده است.

محسن هاشمی رفسنجانی در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم ضمن ‌اشاره به انتشار اخباری درباره پولی شدن تونل‌های شهری افزود: متأسفانه انتشار این خبر، تشویش اذهان عمومی بود، چرا که هنوز تا این لحظه نه لایحه‌ای است و نه اینکه شورا و شهرداری در این زمینه برنامه‌ای دارند.
وی تصریح کرد: مدیریت شهری در حال حاضر برنامه‌ای برای اخذ پول برای تردد خودروها از تونل‌های شهری ندارد که البته پولی شدن تونل‌ها مربوط به قانون برنامه دوم توسعه است.
رئیس ‌شورای شهر تهران تصریح کرد: در ماده 158 برنامه 5ساله دوم شهرداری تهران، شهرداری موظف است به‌ منظور کاهش ازدحام ناشی از تردد وسایل نقلیه شخصی در بزرگراه‌ها، کاهش آلودگی هوای ناشی از تردد بی‌مورد خودروهای شخصی و افزایش اقبال به وسایل حمل‌ونقل عمومی همچنین دریافت هزینه ساخت زیرساخت‌های حمل‌ونقل درون‌شهری از قبیل پل‌ها و تونل‌ها از استفاده‌کنندگان شخصی آنها، ضمن فراهم کردن زیرساخت‌ها و پیش‌بینی سازوکار اجرایی، لایحه اخذ هزینه‌های استفاده از این زیرساخت‌ها را، در سال اول برنامه به شورا و پس از تصویب به ایجاد سامانه قیمت‌گذاری بزرگراه‌ها، زیرساخت‌های حمل‌ونقل و محدوده طرح ترافیک تا پایان سال دوم برنامه اقدام کند و درآمد حاصل از این موضوع را به ‌منظور توسعه حمل‌ونقل ریلی پاک استفاده کند.
هاشمی بیان کرد: ماده ‌اشاره‌ شده کاملاً روشن و شفاف است و برای تنویر افکار عمومی باید عنوان شود که در واقع پولی شدن تونل‌ها مربوط است به دوران مدیریت شهری گذشته و به دوره قالیباف برمی‌گردد.
وی در پایان گفت: در تبصره ماده 158 قانون برنامه 5ساله دوم شهرداری تهران آمده است «شهرداری باید نظام تعرفه ورود به محدوده طرح ترافیک را براساس زمان ماندگاری در محدوده و دفعات ورود اصلاح کند».
این اظهارات محسن هاشمی در حالی است که پیش از این وی گفته بود: «به شهروندان تهرانی این اطمینان را می‌دهم که شهرداری هیچ‌ برنامه‌ای برای اخذ عوارض در تونل‌های شهری تهران ندارد!».نام:
ایمیل:
* نظر: