چهارشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۸ - ۰۲:۵۸
کد خبر: ۱۵۲۰۲۳
تاریخ انتشار: ۲۲ دی ۱۳۹۷ - ۱۹:۵۸
مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های فرش دستباف:
مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های فرش دستباف، گفت: مبلغ پیش‌بینی شده در بودجه 98 برای بیمه قالیبافان، ۶۵۰ هزار بافنده را دربرنمی‌گیرد.
عبداله بهرامی درگفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: در بحث بودجه، دولت برای بیمه قالیبافان و بافندگان فرش درسال آینده مبلغ ۸۹۰ میلیارد تومان در نظر گرفته است که این رقم می‌تواند فقط افرادی که از مزایای بیمه برخوردارند، پوشش دهد.
به گفته وی در حال حاضر ۳۵۰ هزار قالیباف تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار دارند و اعتبار ۸۹۰ میلیارد تومانی پیش‌بینی شده در واقع سهم دولت بابت پرداخت بیمه اجتماعی قالیبافان و بافندگان و شاغلان صنایع دستی شناسنامه دار است.
مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های فرش دستباف تصریح کرد: اینکه از مبلغ پیشنهادی دولت در بودجه چه میزان در کمیسیون تلفیق مجلس تصویب شود و مهم‌تر از آنچه مقدار در سال ۹۸ اختصاص یابد، مهم است، چون یکی از مشکلاتی که در طول سال‌های گذشته داشتیم این بود که ردیف اعتباری در بودجه‌های سنواتی می‌آمد و تصویب می‌شد ولی هنگام پرداخت سهم دولت به تامین اجتماعی، به مشکل برمی‌خوردیم.بهرامی عدم تخصیص مبالغ مصوب در بودجه را به زیان بافندگان فرش دانست و گفت: متاسفانه به دلیل عدم تامین اعتبار و عدم تخصیص منابع، مشکلات زیادی برای قالیبافان به وجود آمده است، به نحوی که طی سال‌های گذشته با ریزش بیش از ۱۵۰ هزار قالیباف و بافنده فرش روبه‌رو بودیم.
وی با بیان اینکه اعتبار پیش‌بینی شده تنها قالیبافان بیمه شده را پوشش می‌دهد، اظهار کرد: اگر چه مبلغ پیش‌بینی شده در بودجه رقم خوبی برای بیمه قالیبافان است ولی از آن طرف ۶۵۰ هزار نفر بافنده‌ای که همچنان چشم انتظار پوشش بیمه هستند را در برنمی‌گیرد. از سال ۱۳۸۸ تاکنون وعده کردیم که این تعداد بافنده را بیمه می‌کنیم ولی علی‌رغم آنکه قانون مصوب کرده کل قالیبافان، ‌بافندگان و شاغلین حرف صنایع دستی تحت پوشش بیمه باشند هنوز این امر محقق نشده و بسیاری از بافندگان، رو به بازنشستگی می‌روند، در حالی که از امنیت شغلی و اجتماعی و حداقل امکانات برخوردار نیستند.
مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های فرش دستباف، افزود: عدم تامین اعتبار به امنیت شغلی و اجتماعی بافندگان لطمه می‌زند چون اگر به هر دلیل بیمه قالیبافان قطع شود قابلیت وصل شدن مجدد را به سختی دارد و حق بسیاری از بافندگان در سال‌های اخیر به این دلیل تضییع شده است.
گفتنی است، در لایحه بودجه سال ۱۳۹۸، دولت بودجه مربوط به کمک وزارت کار به شکل‌گیری و توانمندسازی تعاونی‌ها را ۱۰ میلیارد تومان پیش‌بینی کرده است. بر اساس آیین‌نامه اجرایی قانون بیمه‌های اجتماعی قالیبافان، بافندگان فرش و شاغلان صنایع دستی شناسه‌دار مصوب سال ۱۳۸۸، همه بافندگان کشور می‌توانند با دریافت گواهی از سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای و تایید ادارات صنعت، معدن و تجارت، از مزایای بیمه تامین اجتماعی بهره‌مند شوند.  نام:
ایمیل:
* نظر: