شنبه ۱۴ تير ۱۳۹۹ - ۲۳:۵۷
کد خبر: ۱۵۱۹۶۶
تاریخ انتشار: ۲۱ دی ۱۳۹۷ - ۲۰:۳۸
خطیب جمعه تهران:
خطیب نماز جمعه تهران با تاکید بر اینکه باید نگاه به نظام بودجه‌ریزی در کوتاه‌مدت تغییر کند، تصریح کرد: نکاتی که رهبر معظم در حوزه بودجه ‌اشاره کرده‌اند، بیانگر ضرورت و اهمیت تحول است.
حجت‌الاسلام و المسلمین سید محمدحسن ابوترابی‌فرد در خطبه‌های نماز جمعه تهران، با ‌اشاره به لایحه بودجه سال ۹۸ در مجلس شورای اسلامی گفت: ارزیابی بسیاری از صاحب‌نظران و مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی آن است که تفاوت معناداری بین لایحه بودجه ۹۸ با سال‌های گذشته غیر از افزایش ارقام متناسب با تورم دیده نمی‌شود. البته اقدامات شفاف‌سازی شکل گرفته است. قدم‌های کوتاه برای کاهش بعضی هزینه‌ها برداشته شده است اما این اقدامات متناسب با تحول و تغییر و حرکت به سمت بودجه مبتنی بر عملکرد نبوده است. ما امروز نیازمند تحول در این حوزه هستیم. باید نگاه به نظام بودجه‌ریزی در کوتاه‌مدت تغییر کند، نکاتی که رهبر معظم انقلاب در حوزه بودجه ‌اشاره داشتند، بیانگر ضرورت و اهمیت این تحول است.
به گزارش خبرگزاری مهر، وی اظهار داشت: باید در سه حوزه، سیاست‌های مالی، سیاست‌های پولی و نظام بانکی کشور شاهد تحول جدی باشیم. اگر سیاست‌های مالی اصلاحات ساختاری نداشته باشد، در سال‌های پیش رو با مشکلات جدی روبه‌رو خواهیم بود.
امام جمعه موقت تهران با تأکید بر اینکه اگر سیاست‌های پولی اصلاح نشود پدیده تورم از جامعه رخت نخواهد بست، افزود: اگر نظام بانکی اصلاح نشود، رشد نقدینگی زاییده از بی‌انضباطی نظام بانکی برای کشور چالش‌های جدی خلق خواهد کرد به همین جهت در حوزه اصلاح سیاست‌های مالی باید شاهد تغییر در ساختار مالیاتی کشور باشیم.
حجت‌الاسلام و المسلمین ابوترابی‌فرد گفت: ساختار مالیاتی کشور قابل‌قبول نیست. امروز صاحب‌نظران اظهار می‌کنند که بین ۴۰ تا ۵۰ درصد فرار مالیاتی داریم. یعنی حدود ۴۰ تا ۵۰ هزار میلیارد تومان یا حتی بیش از این ‌که این عدد بسیار بزرگ است.
وی با طرح این پرسش‌ها که «این چطور نظام اقتصادی است؟، این چه نظام مالیاتی است؟» تأکید کرد: دستگاه مالیاتی کشور برای آنکه بتواند عادلانه مالیات دریافت کند نیازمند به اطلاعات است. همه دستگاه‌ها باید اطلاعات را طبق قانون به دستگاه‌های مالیاتی کشور تحویل دهند.
امام جمعه موقت تهران اظهار داشت: در بعضی از کشورها اگر کسی بخواهد حساب بانکی باز کند، باید با تأیید دستگاه مالیاتی باشد تا کاملاً مورد رصد قرار گیرد؛ ازاین‌رو در کشوری که نظام استکبار این تنگناها را ایجاد کرده است، باید اصلاح ساختار مالیاتی کشور دستور اول قرار گیرد.
حجت‌الاسلام و المسلمین ابوترابی‌فرد با بیان اینکه نمایندگان محترم مجلس باید به این حوزه به‌صورت جدی بپردازند و این کار را بدون کمترین تعرض به حقوق افراد انجام دهند، گفت: مراقب باشید مبادا یک ریال از یک برادر یا خواهر مسلمان اضافه دریافت شود که این حرام است، این مخالف موازین شرعی و قانونی و خیانت به‌ نظام و ملت است.
وی تصریح کرد: فرار مالیاتی خیانت به کشور و ملت است چون با این کار حقوق ضعفا تضعیف می‌شود. یکی از حوزه‌های مهم برای اصلاح سیاست‌های مالی، اصلاح ساختار مالیاتی است که مرکز پژوهش‌ها به این حوزه پرداخته است و نمایندگان نیز باید آن را مورد توجه قرار دهند و پایه‌های جدید مالیاتی را خلق کنند.
امام جمعه موقت تهران با بیان اینکه، دومین نکته در جهت اصلاح سیاست‌های مالی کاهش هزینه‌ها است، تأکید کرد: در کنار افزایش درآمدهای واقعی باید هزینه‌ها کاهش یابد. نمی‌توان بدون کاهش هزینه‌ها، قدمی برداشت. کشور همسایه ما که در آغاز اصلاحات اقتصادی متوسط تورم ۶۰ درصد و ۵۰ درصد را تجربه می‌کرد، با مدیریت هزینه‌ها قدم‌های اصولی برداشت.
حجت‌الاسلام و المسلمین ابوترابی‌فرد با بیان اینکه این موارد واقعیات اقتصادی است، بیان داشت: ما در ظاهر پیام می‌دهیم که ۱۰ تا ۲۰ درصد حقوق افزایش‌ یافته است اما در پس پرده، پیام این است که ۳۰ درصد تا ۴۰ درصد ارزش پول کشور کاهش ‌یافته است. این اقدام صحیحی نیست کاهش هزینه‌های عمومی باید جزء مسائل اصلی باشد. به‌عنوان مثال اعتبارات یک نهاد به این شرح است: در سال ۹۳، ۷۵ میلیارد تومان مصوب مجلس برای نهادی بوده است و با توجه به ابزار تخصیص و کمبود منابع، آنچه مصوب می‌شود تخصیص داده نمی‌شود. این نهاد در عملکرد ۹۷ میلیارد تومان بودجه دریافت کرده است. یعنی ۲۸ درصد رشد داشته است. این چگونه ضابطه‌ای است؟
وی با خطاب قرار دادن، مسئولان، تصریح کرد:‌ ای مدیران، این‌گونه کشور اداره نمی‌شود! نهادی که می‌خواهد برای نظام حق قدرت داشته باشد، باید مصالح ملت ایران را ببیند.
امام جمعه موقت تهران با بیان اینکه در سال ۹۴ به‌صورت مصوب ۱۱۹ میلیارد تومان بودجه برای این نهاد اختصاص یافت و شاهدیم که براساس عملکرد افزایش بودجه اعمال شده است، خاطرنشان کرد: بودجه این نهاد از ۷۵ میلیارد تومان به ۱۱۹ میلیارد در سال ۹۴ افزایش یافته است. این در حالی است که کشور با مشکلات اقتصادی روبروست. این چه نحوه تخصیص منابع است، کدام ضابطه اقتضاء می‌کند، کدام قانون چنین اجازه‌ای می‌دهد؟
حجت‌الاسلام و المسلمین ابوترابی‌فرد با تأکید بر اینکه استقلال بانک مرکزی امروز مطالبه جدی مقام معظم رهبری است، گفت: افزایش نظارت قانونمند و سیستمی بانک مرکزی بر بانک‌های دولتی و خصوصی ضرورت اصلی و کلیدی انقلاب و نظام است.
وی تصریح کرد: تجدید ساختار عملیاتی و مالی بانک‌ها امروز مطالبه جدی نمازگزاران جمعه است.
امام جمعه موقت تهران با ‌بیان اینکه بحث درآمدهای اقتصادی موضوع مهمی است که نمایندگان محترم در مسیر واریز درآمدهای اختصاصی به خزانه و تخصیص مجدد آن باید قدم بردارند، اظهار داشت: امروز این نیاز قطعی است، پیشنهاد مرکز پژوهش‌های مجلس مبنی بر اینکه تمام درآمدهای حاصله از نفت باید به صندوق توسعه واریز شود، پیشنهاد درستی است.
حجت‌الاسلام و المسلمین ابوترابی‌فرد گفت: دولت اگر نیاز دارد ۱۴ میلیارد دلار برای کالاهای اساسی را از صندوق توسعه دریافت کند و اگر هزینه‌ها با منابع تطبیق نکرد که نمی‌کند، مجدداً می‌تواند از صندوق توسعه به‌صورت شفاف با روش‌های مناسب و با نظارت بانک مرکزی در راستای اصلاح ساختار اقتصادی کشور از آن منابع بهره ببرد اما به دنیا پیام دهیم که شما در اندیشه کاهش فروش نفت ایران هستید و ما در اندیشه قطع رابطه هزینه‌های جاری با منابع نفتی هستیم.
وی با بیان اینکه این پیام الهام‌بخشی است، اظهار داشت: امیدوارم نماینده‌های مجلس، آینده را ببینند. خدا را شاهد می‌گیرد که اگر منافع بلندمدت ملت را ببینید خداوند در دنیا و آخرت همراه شماست و در حوزه‌های انتخابیه هم آبرومند خواهید بود حتی اگر رأی نیاورید.
امام جمعه موقت تهران همچنین در خطبه اول نماز جمعه تهران با بیان اینکه نظام جمهوری اسلامی و جبهه مقاومت دنیای استکبار را در حیرت قرار داد و آن به خاطر دستاورد عمل صالح است، گفت: این عمل صالح، دستاورد معرفت خداست. دستاورد اطاعت و تسلیم شدن در برابر وحی است.
نفوذ معنوی ایران در منطقه
مورد حسد آمریکا و انگلیس قرار گرفته است
نادر طالب‌زاده، دبیر جشنواره فیلم عمار در سخنرانی پیش از خطبه‌های نماز جمعه تهران اظهار داشت: یکی از ویژگی‌های این جشنواره نقد جسورانه و سالم از مسائل روز جامعه است، بسیاری از فیلم‌هایی که پنج‌شنبه شب در آیین اختتامیه جایزه گرفتند، نقد مسائلی است که چون به آنها نپرداختیم به دُمل تبدیل شدند.
به گزارش خبرگزاری آنا، وی ادامه داد: یکی از فیلم‌های حاضر در این جشنواره درباره ماهیگیری در جاسک بود که بارها و بارها در تلویزیون گفته شد اما زمانی که یک مستندساز محلی به سراغ آن رفت، گام بلندی برای رفع آن برداشته شد.
دبیر جشنواره فیلم عمار با بیان اینکه عمار جای حمایت و کمک به انقلاب است، تصریح کرد: هرچه انقلاب پیش می‌رود پدیده‌های نو در آن پیش می‌آید که عمار از این نمونه‌هاست. طالب‌زاده درباره ادعای آمریکایی‌ها مبنی بر حضور نیروهای ایرانی در یمن، اظهار داشت: این دروغ است و ما چکمه‌ای در یمن روی زمین نداریم و نفوذ ایران در منطقه معنوی است که مورد حسد آمریکا و انگلیس قرار گرفته است و لذا علیه این انقلاب طراحی می‌کنند.
FDD کجاست؟
وی تأکید کرد: یکی از مراکز طراحی غرب علیه ایران مؤسسه‌ای به نام «دفاع از دموکراسی» در واشنگتن است که با نام دروغین فعالیت می‌کند و اعضای آن پاسپورت اسرائیلی و آمریکایی دارند. تحریم‌ها علیه ایران نقشه این مؤسسه  (FDD) است.
دبیر جشنواره فیلم عمار با بیان اینکه مردم آمریکا اصلاً‌ از فعالیت‌های این مؤسسه اسرائیلی آگاهی ندارند، تصریح کرد: این بستر تهدید علیه ایران و طراحی نقشه برای تضعیف جمهوری اسلامی است که ۴۰ سال است در این مؤسسه (FDD) با نام‌های مختلف پیگیری می‌شود.
طالب‌زاده خاطرنشان کرد: آمریکا امروز بیش از ۲۰ تریلیون دلار به‌خاطر مقابله با جریانی که سال ۵۷ در ایران آغاز شد، بدهکار است.
وی با ‌اشاره به اینکه پیش‌بینی روشنفکرهای آمریکایی در سالگرد ۱۱ سپتامبر این بوده که احتمالاً ترامپ آخرین رئیس‌جمهور آمریکاست، گفت: کتابی در آمریکا به نام «هراس» در ۱۱ سپتامبر امسال رونمایی شد که نویسنده آن نام کتاب خود «هراس» را اینگونه توجیه می‌کند که من می‌ترسم از اینکه آمریکا خیلی زود دچار فروپاشی عصبی شود و مدارک آن را بیان می‌کند. این نویسنده پیش از این با تجسس درباره تقلب‌های نیکسون (واترگیت) باعث استیضاح وی شد و تاکنون درباره هشت رئیس‌جمهور مطلب نوشته است، امسال در رونمایی از کتاب خود پیش‌بینی می‌کند که کاخ سفید فرو خواهد پاشید. لذا حواسمان باشد کسانی‌که علیه ایران اسلامی توطئه می‌کنند در چنین وضعیتی قرار دارند.
دبیر جشنواره فیلم عمار با بیان اینکه بیش از ۴۰۰ نفر از روشنفکران آمریکایی در طی سالیان اخیر به تهران دعوت شده‌اند، بیان داشت: همه اینها باور دارند که آمریکا امروز دچار وضعیت بحرانی و شکننده است.
طالب‌زاده خاطرنشان کرد: مایک پمپئو وزیر امور خارجه که از صهیونیست‌های درجه یک است، در سخنرانی اخیر خود در دانشگاه آمریکایی قاهره از رئیس‌جمهور قبلی آمریکا بدگویی‌هایی کرده و مواضع او را غیرآمریکایی عنوان کرده است. این صحبت‌ها به آن دلیل است که باراک اوباما در زمان ریاست جمهوری خود به این دانشگاه آمده و درباره نفوذ علمی اسلام صحبت و اعتراف کرده بود که غرب پیشرفت خود را مدیون دانشمندان مسلمان ایران است.
وی با بیان اینکه رئیس‌جمهور جدید آمریکا یک پدیده در این کشور است‌، تصریح کرد: ترامپ آمریکا را دو تکه کرده است، برخی معتقدند ترامپ امسال استیضاح می‌شود که این ‌اشتباه است، چرا که ترامپ با نیکسون فرق دارد و طرفدارانش  اسلحه وینچستر در دست دارند و بمب‌ساز هستند و مخالفان خود را با این اسلحه‌ها تهدید می‌کنند.
دبیر جشنواره فیلم عمار با بیان اینکه چند روز پیش طرفداران ترامپ به یک کنیسه کلیمیان حمله‌ کرده و تعدادی از مردم را کشتند، اظهار داشت: طرفداران ترامپ آدم‌های عصبانی و خطرناکی هستند. لذا آمریکا در معرض دوتکه شدن جدی میان حامیان و مخالفان ترامپ بوده و این بحرانی است که دولتمردان آمریکا درباره آن صحبت نمی‌کنند.
طالب‌زاده تأکید کرد: امروز رئیس‌جمهوری در آمریکا سر کار است که قابل پیش‌بینی نیست و امروز بیستمین روزی است که دولت آمریکا به دلیل زورگویی‌های ترامپ تعطیل است و این پدیده‌ای است که آمریکا تاکنون تجربه نکرده است.
نسخه‌هایی را که در لابی صهیونیستی نوشته شده
 راحت امضا نکنیم
وی گفت: رئیس‌جمهور آمریکا اعلام کرده که اگر نیاز باشد، سال‌های سال دولت را تعطیل نگه ‌می‌دارم؛ بنابراین دشمنی که برای ما نقشه می‌کشد، به لحاظ مادی و معنوی به پوکی رسیده است و چیزی برای ارائه ندارد. لذا باید مراقب باشیم نسخه‌های آنان که در لابی صهیونیستی نوشته شده و تبدیل به لایحه می‌شود را راحت امضا نکنیم.
دبیر جشنواره فیلم عمار خاطرنشان کرد: نباید با داد و بیداد برای پیوستن به این لوایح رأی جمع کنیم. کسانی‌که در حمایت از این لوایح فریاد می‌زنند، مقاله‌های پژوهشگران آمریکایی را مطالعه کنند یا از دیگران بپرسند. راحت در طرح‌های اینها گرفتار نشوید، در تحریم‌ها و مسائل هسته‌ای هم همین‌گونه بود، آنها گفتند نگرانیم که ایران بمب اتم بسازد، بنابراین نباید به خاطر روانی و متوهم بودن سیاستمداران غرب بدهکارشان شویم. ایران عضو NPT است. نباید از ترس تحریم با اینها مذاکره کرد.


نام:
ایمیل:
* نظر: