دوشنبه ۳۱ تير ۱۳۹۸ - ۲۳:۳۸
کد خبر: ۱۵۱۸۱۸
تاریخ انتشار: ۱۹ دی ۱۳۹۷ - ۲۰:۴۵
دبیرکل کانون پرورش‌دهندگان مرغ تخم‌گذار:
دبیرکل کانون پرورش دهندگان مرغ تخم‌گذار گفت: اگر روند فعلی توزیع و ترخیص نهاده‌های دامی اصلاح نشود، بی‌شک تولید مرغ و تخم مرغ دچار مشکل می‌شود.

فرزاد طلاکش در گفت‌و‌گو با  باشگاه خبرنگاران جوان، با ‌اشاره به اینکه نبودِ نهاده‌های دامی، صنعت مرغداری را با مشکل جدی روبرو کرده است، اظهار کرد: کِشتی‌های زیادی در بنادر روی آب هستند. عدم ترخیص نهاده‌ها از کِشتی، زمینه را برای افزایش قیمت و کمبود نهاده‌ برای عرضه به مرغدار فراهم کرده است که چنین شرایطی مطلوب نیست. با توجه به مشکل کنونی نهاده‌های دامی از دولت انتظار می‌رود که ذخایر شرکت پشتیبانی امور دام را در اختیار مرغداران قرار دهد و به داد آنها برسد.
دبیرکل کانون پرورش‌دهندگان مرغ تخم‌گذار با ‌اشاره به اینکه در شرایط فعلی بحث نوسان قیمت نهاده‌های دامی مطرح نیست، بیان کرد: با توجه به آنکه نهاده‌‌ای برای توزیع به مرغدار وجود ندارد، از این رو بحث قیمت مطرح نیست و تنها ممکن است مرغداران به سبب قرض به یکدیگر، نرخی را مطرح کنند.
طلاکش درباره اینکه با ادامه روند فعلی، تولید مرغ و تخم مرغ با چالش‌هایی روبرو می‌شود، افزود: در شرایط فعلی که امکان انتقال ارز برای واردات نهاده‌های اصلی خوراک مرغ وجود ندارد، جای این سؤال مطرح است که در صورت کمبود تولید مرغ و تخم‌مرغ چطور می‌توان به واردات برای تامین نیاز کشور اقدام کرد؟
وی ادامه داد: با توجه به آنکه نهاده دامی در بازار وجود ندارد، بنابراین بحث ضرر و زیان مرغدار مطرح نیست چرا که با ادامه این روند صنعت مرغداری کشور به نابودی کشیده می‌شود.
دبیرکل کانون پرورش‌دهندگان مرغ تخم‌گذار با‌ اشاره به اینکه قیمت تمام شده برای تولید تخم‌مرغ مطرح نیست، بیان کرد: با وجود آنکه ۸۰ درصد قیمت تمام شده تولید مربوط به خوراک دام است، از این رو با نوسان نرخ نهاده‌های دامی، نمی‌توان قیمت تمام شده‌ تولید تخم مرغ را اعلام کرد.
طلاکش متوسط قیمت تخم مرغ در خرده‌فروشی‌های سطح شهر را ۶۰۰ تا ۷۰۰ تومان اعلام کرد و گفت: البته ممکن است در برخی مغازه‌های سطح شهر با نرخ‌های ۸۰۰ تا یک هزار تومان هم عرضه شود.
وی درباره اینکه مرغداران از افزایش ۲۵ تا ۳۰ درصدی نهاده‌های دامی نسبت به هفته‌های قبل انتقاداتی دارند، افزود: با توجه به اختصاص ارز ۴۲۰۰ تومانی به واردات نهاده‌های دامی، در کلان، قیمت نهاده‌ها نباید تغییری داشته باشد، اما به سبب عدم ترخیص بار از کشتی و پرداخت  تاخیر خسارت، تبعا قیمت نهاده‌ها با نوساناتی روبرو می‌شود.
این مقام مسئول در پایان با ‌اشاره به اینکه مشکلی در تولید و عرضه تخم‌مرغ وجود ندارد، تصریح کرد: اگر روند فعلی توزیع و ترخیص نهاده‌های دامی اصلاح نشود، بی‌شک تولید مرغ و تخم مرغ دچار مشکل می‌شود.نام:
ایمیل:
* نظر: