سه‌شنبه ۱۷ تير ۱۳۹۹ - ۱۳:۲۳
کد خبر: ۱۵۱۳۱۴
تاریخ انتشار: ۱۴ دی ۱۳۹۷ - ۲۰:۵۵
رئیس‌جمهور سودان که چهار سال قبل گول وعده‌های دروغین آمریکا و غرب را خورده و علی‌رغم خواست مردم کشورش، به رژیم‌های صهیونیستی و سعودی نزدیک شده بود، بالاخره اعتراف کرد که این نزدیکی چیزی جز بیچارگی و بدبختی برای دولت و مردم سودان نداشته است.

«عمر البشیر» در سال 2014 بر اساس محاسبات اشتباهی که از شرایط منطقه داشته، روابط دولتش را با ایران قطع کرده و به طور همزمان، درصدد گسترش مناسبات با رژیم صهیونیستی
برآمده بود.
در همان زمان، این پشت کردن یکباره البشیر به آرمان‌های مردم سودان و منطقه، از نگاه تحلیلگران تیزبینی چون «عبدالباری عطوان» سردبیر روزنامه فرامنطقه‌ای «رای الیوم» دور نماند؛ عطوان در همان زمان از اثر کردن خدعه آمریکا و اسرائیل بر رئیس‌جمهور سودان حرف زده و نوشته بود که آمریکا احتمالا در مورد عدم پیگیری قضایی البشیر توسط دادگاه‌های بین‌المللی، رفع تحریم‌های این کشور و پایان دادن به منازعات داخلی، وعده‌های دروعین داده و البشیر گول این وعده‌ها را خورده است.
اما طی این مدت، شرایط داخلی سودان بسیار بدتر شده  و در عرصه خارجی نیز این کشور مجبور شد در چارچوب ائتلاف سعودی، به یمن نیرو بفرستد و صدها سودانی را در تجاوز به یمن، به کشتن بدهد.
با ادامه یافتن این شرایط، بالاخره رئیس‌جمهور سودان به طور تلویحی اعتراف کرد که تغییر ناگهانی خط و مشی او در سال 2014، به خاطر وعده‌هایی بوده که آمریکا و متحدانش به وی داده بودند و او گول این وعده‌ها را خورده است.   
به گزارش خبرگزاری فارس، البشیر که این روزها با قیام داخلی مردم سودان علیه خود دست و پنجه نرم می‌کند، اعتراف کرد، عده‌ای به وی توصیه کرده‌‌اند در صورتی که روابط این کشور با اسرائیل بهبود پیدا کند، مسائل سودان نیز حل و فصل خواهد شد. البشیر پنجشنبه طی مراسمی در خارطوم گفت: مسئله فلسطین، مسئله‌ای عقیدتی است نه سیاسی.
البشیر که به مناسبت شصت و سومین سالروز استقلال این کشور سخنرانی می‌کرد افزود، سودان از سال 1955 هدف توطئه‌های خارجی بوده و از 20 سال پیش تاکنون نیز با محاصره اقتصادی و جنگ روبه‌رو است.
 وی افزود، سودان در رأس هفت کشور عربی قرار دارد که دشمنان قصد تخریب آن را دارند و این کشورها مصر، سوریه، تونس، عراق، لیبی و یمن هستند.
سودان از 19 دسامبر سال گذشته میلادی (28 آذر سال گذشته) تاکنون با اعتراضات گسترده مردمی به دلیل اوضاع بد اقتصادی روبه‌رو است.
دولت این کشور هفته گذشته اعلام کرد، در این اعتراض‌ها تاکنون 19 نفر کشته و 407 تن نیز زخمی شده‌اند.


نام:
ایمیل:
* نظر: