يکشنبه ۲۲ تير ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۰
کد خبر: ۱۵۰۵۶۸
تاریخ انتشار: ۰۴ دی ۱۳۹۷ - ۲۰:۵۶
با وجود حضور هیئت نظارت سازمان ملل در «الحدیده»، ائتلاف سعودی، در 17 نوبت ضمن بمباران این شهر، آتش‌بس در این استان را نقض کرد.گویا ائتلاف سعودی هنوز به دنبال کارشکنی در مسیر اجرای توافق آتش‌بس در الحدیده است. عربستان که در چهار سال گذشته هیچ‌گاه به توافقات آتش‌بس پایبند نبوده این بار نیز بارها توافقات استکهلم در مورد آتش‌بس در الحدیده را نقض کرده است. حتی اعزام ناظر سازمان ملل به این بندر نیز مانع از تداوم حملات ائتلاف سعودی نشده است. به گزارش فارس، مقامات یمنی می‌گویند، ائتلاف سعودی- اماراتی به آتش‌بس در استان الحدیده (در غرب یمن) که در نتیجه مذاکرات صلح در سوئد حاصل شده است، پایبند نیست.
سرتیپ «یحیی سریع»، سخنگوی رسمی نیروهای مسلح یمن دوشنبه (24 دسامبر) اعلام کرد که نیروهای یمنی به توافق آتش‌بس در الحدیده پایبندند اما نیروهای متجاوز به یمن و مزدوران تحت فرمان آنها، از زمان حضور تیم نظارتی سازمان ملل در این شهر، 17 بار آتش‌بس را نقض کرده‌اند.
سخنگوی رسمی نیروهای مسلح یمن در گفت‌وگو با خبرگزاری رسمی این کشور «سبأ»، گفت: «مزدوران متجاوز به یمن، هشت خمپاره به محله‌های مسکونی و مقرهای نیروهای ما در «الواحه» و اطراف آن شلیک کرده‌اند و تیراندازی‌های پراکنده‌ای از سوی این نیروها با سلاح‌های سبک و نیمه سنگین از مقرهایشان در منطقه «22 می» و شرق شهر «الشعب» به مناطق مختلف در این شهر صورت گرفته و در چند مورد، به جاده کیلومتر 16 الحدیده-صنعا حملاتی صورت گرفته است.»
سرتیپ سریع تصریح کرد که نیروهای یمنی، تحرکات مزدوران را در صحرای شرق الحدیده تا جنوب شرق این شهر تحت نظارت و کنترل خود دارند. همزمان با نقض‌های صورت گرفته علیه آتش‌بس، جنگنده‌های ائتلاف سعودی و پهپادهای جاسوسی آن، همچنان بر فراز شهر الحدیده، پرواز می‌کنند.
توافق بین گروه‌های یمنی درباره آتش‌بس در شهر الحدیده، از بامداد سه‌شنبه 27 آذر ماه بر اساس بیانیه نماینده سازمان ملل در امور یمن، وارد مرحله اجرا شد؛ مقامات یمنی می‌گویند، ائتلاف سعودی- اماراتی با بمباران مناطق مسکونی الحدیده، این توافق را به طور مرتب نقض می‌کند. هیئت نظارت سازمان ملل بر آتش‌بس در شهر الحدیده که عصر روز شنبه وارد عدن واقع در مرکز جنوب یمن شد، یکشنبه وارد شهر الحدیده واقع در غرب یمن شده است.
از سوی دیگر، کارکنان سازمان بنادر دریای سرخ از سازمان‌های فعال در یمن با برگزاری تجمعی در برابر دفتر نمایندگی سازمان ملل متحد در الحدیده، خواستار بازگشایی بندر الحدیده و پایان محاصره این شهر شدند. حاضران در این تجمع، با سر دادن شعارهایی ضمن مخالفت با تداوم حملات ائتلاف متجاوزان به یمن، خواستار پرداخت حقوق معوقه خود شدند و کابینه مزدور ریاض را به چالش‌افروزی در برابر تلاش‌های سازمان ملل متحد متهم کردند.نام:
ایمیل:
* نظر: