دوشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۸ - ۲۱:۰۴
کد خبر: ۱۴۸۹۰۷
تاریخ انتشار: ۱۶ آذر ۱۳۹۷ - ۲۰:۴۷
مجری طرح توسعه فاز 13 پارس‌جنوبی گفت: نخستین عرشه دریایی این فاز در بزرگ‌ترین میدان گازی جهان و خلیج‌فارس نصب شد.

پیام معتمد، افزود: از ابتدای ماه گذشته عرشه‌های 13 بی‌و 13دی به‎طور همزمان در محوطه صنعتی صدرا برای نصب در موقعیت‌های دریایی آماده شد اما به دلیل شرایط ناپایدار جوی و رعایت الزامات ایمنی، نصب سکوی 13بی در نخستین زمان مناسب آغاز شد.
وی از پیشرفت فیزیکی بیش از 98 درصدی ساخت سکوی اصلی 13بی خبر داد و ظرفیت برداشت روزانه از سکوی اصلی فاز 13 پارس‌جنوبی را 500 میلیون فوت مکعب (معادل 14 میلیون و 200 هزار مترمکعب) عنوان کرد که پس از انجام عملیات اتصال و فعالیت‌های مربوط به اتصالات سکو، در دی‌ماه امسال به بهره‌برداری می‌رسد.
معتمد درباره نصب دومین سکوی طرح توسعه فاز 13 پارس جنوبی گفت: در صورت مساعد بودن شرایط جوی، سکوی 13دی که همزمان با سکوی پیشین بارگیری و راهی خلیج‌فارس شده بود هفته جاری در موقعیت مخزنی خود نصب می‌شود.
به گفته مجری فاز 13 پارس جنوبی، با پایان عملیات نصب و راه‌اندازی سکوی اصلی 13بی و اقماری 13 دی، برداشت گاز از طرح توسعه این فاز با ظرفیت استاندارد یک میلیارد فوت مکعب در روز (28 میلیون و 400 هزار مترمکعب) انجام می‌شود.
منطقه پارس جنوبی گسترده‌ترین میدان گازی جهان را در خود جای داده است و به عنوان بزرگ‌ترین منطقه صادراتی میعانات گازی کشور شناخته می‌شود.
در بخش ایران این میدان، ذخیره گاز 14 تریلیون مترمکعب گاز به همراه 18 میلیارد بشکه میعانات گازی است که هشت درصد کل گاز دنیا و نزدیک به نیمی از ذخایر گاز کشور را شامل می‌شود.
نام:
ایمیل:
* نظر: