سه‌شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۰:۳۸
کد خبر: ۱۴۸۸۱۲
تاریخ انتشار: ۱۴ آذر ۱۳۹۷ - ۲۰:۴۷
عضو جنبش جلیقه‌زردها:
پس از اینکه دولت فرانسه اعلام کرد، طرح افزایش مالیات بر سوخت را به مدت 3 ماه تعلیق می‌کند، جلیقه زردها که طی شورش‌های خود شعارهای ضد سرمایه‌داری سر داده و خواستار کناره‌گیری ماکرون شده بودند اعلام کردند، درخواست آنها تعلیق این طرح نیست و تظاهرات‌ها را ادامه خواهند داد.
سرویس خارجی-

اواخر سال 2017 میلادی بود که دولت ماکرون قانونی را برای افزایش مالیات بر سوخت تصویب کرد. همزمان افزایش قیمت نفت باعث افزایش قیمت سوخت در فرانسه شد و همین کافی بود تا جنبشی اعتراضی به نام «جلیقه زردها» در فرانسه شکل بگیرد که طی سه هفته گذشته پاریس و بسیاری از شهرهای فرانسه را به آشوب کشیده‌اند. بیشترین حجم آشوب‌ها مربوط به شنبه گذشته بود که پاریس رسما تبدیل به میدان جنگ بین معترضان و پلیس شد که ماحصل آن تبدیل پاریس به «شهری سوخته» بود.
«امانوئل ماکرون » که در ابتدا تلاش می‌کرد، جنبش ضدسرمایه‌داری «جلیقه‌زردها» را نادیده بگیرد و با کلمات نامناسبی آنها را خطاب قرار می‌داد، بالاخره در مقابل آنها تسلیم شد و از «ادوارد فیلیپ» نخست‌وزیر فرانسه، خواست با معترضان مذاکره کند. پس از آن نیز فیلیپ روز سه شنبه اعلام کرد، اجرای طرح افزایش بهای گاز و برق، تا شش ماه آینده، به تعویق می‌افتد: «طرح افزایش مالیات بر سوخت به مدت 3 ماه تعلیق خواهد شد. هیچ مالیاتی ارزش آن را ندارد که وحدت ملت و کشور را به خطر بیندازیم.»
صدای معترضان را شنیدیم
 وی به همراه رئیس‌جمهور اعلام کردند که صدای معترضان را شنیده‌اند.این تصمیم تازه دولت عصر دوشنبه در جریان یک نشست فوق‌العاده در کاخ الیزه و به ریاست ماکرون و با حضور 10 وزیر دیگر کابینه اتخاذشذ. ماکرون برای شرکت در این نشست، سفر برنامه‌ریزی شده خود به صربستان را هم به تعویق انداخته بود.
منابع نزدیک به مقام‌های رسمی در پاریس به خبرگزاری فرانسه گفته‌اند که دولت تصمیم دارد به جز تعویق اجرای طرح مالیاتی برای سوخت، تدابیر دیگری را نیز برای آرام کردن فضای اعتراض و خروج از بحران، به اجرا بگذارد. به نظر می‌رسد دولت فرانسه قصد دارد تا با اعلام این تصمیم و خرید زمان، اوضاع کشور را آرام کند، اما ظاهرا این عقب‌نشینی ضمنی هنوز تغییری در وضعیت نا آرام کشور ایجاد نکرده است. چرا که جلیقه‌زردها این تصمیم را ناکافی می‌دانند و اعلام کرده‌اند که تا لغو کامل این قانون به اعتراض خود ادامه می‌دهند و حتی خواستار برکناری نخست‌وزیر شده‌اند.
«بنیامین کوشی» یکی از اعضای جنبش «جلیقه زردها» در همین ارتباط و در مصاحبه‌ای تاکید کرده: «این جنبش خواستار ادامه اعتراضات است ولی این تظاهرات اعتراض‌آمیز باید آرام و به دور از هرگونه خشونت باشد.» به گزارش تسنیم وی افزود: «جنبش جلیقه‌زردها خواستار برپایی تظاهرات مجدد روز شنبه آینده است ولی چیزی که برای من مهم است آن است که این جنبش باید آرام و مسالمت‌آمیز و بدون هرگونه خشونت مجدد باشد. یک تحصن 5 هزار نفری در میدان اصلی تولوز اثری به مراتب بیشتر و مهم‌تر بر مقام‌های دولتی خواهد داشت تا اعمال خشونت. ما باید حمایت از 85 درصد مردم فرانسه را همچنان ادامه دهیم.»
وی همچنین اظهار داشت: «تعلیق افزایش مالیات بر سوخت چیزی نبوده است که ما به دنبال آن بوده ایم ، ما به دنبال لغو کامل هرگونه افزایش قیمت سوخت و مالیات انرژی از ابتدای ژانویه 2019 هستیم.» به گفته این چهره معترض دولت فرانسه باید در مورد «اصلاح وضعیت کلی مالیات‌ها»، «توزیع ثروت» و «برگزاری دائمی همه‌پرسی درباره موضوعات مهم اجتماعی»، دست به اقدام بزند. پایگاه اینترنتی رادیو «فرانس انفو» نیز با انتشار سیاهه‌ای از خواسته‌های جلیقه‌زردها که تاکنون مطرح شده، نوشته است: «این خواسته‌ها زیاد هستند و شمار آنها اکنون به ۴۸ مورد رسیده است.»
شورش‌ها باید ادامه یابد
 یکی از شخصیت‌های سیاسی برجسته فرانسه نیز به نام «اریک دروئه» که به جنبش جلیقه‌زردها پیوسته، خواستار شدت یافتن اعتراض‌ها در روز شنبه آینده شده است. او گفته که عقب‌نشینی در برابر دولتی که محبوبیت خود را از دست داده، جایز نیست.


نام:
ایمیل:
* نظر: